Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2019

Voňavý jarní úklid

Při běžné návštěvě supermarketu jsem tak trochu nechtěně zavítal k regálu s čisticími prostředky, takzvanou „domácí chemií“. Vznikl ve mně pocit, že každá maličkost domácnosti nejen potřebuje, ale i má nějaký ten svůj speciální čistič. Své dělá i reklama do zpitomění opakující nutnost přítomnosti oné široké chemické nabídky proto, aby naše domovy byly prosté různých choroboplodných bakterií. V intencích prezentace reklamy by vůbec nebylo marné mít k dispozici jednu místnost menších rozměrů jen a jen na skladování onoho „chemického prodobra“.

 

Při pohledu na složení oněch čisticích pomůcek mohu konstatovat, že prakticky všechny se krom dalších chemikálií skládají (jak jinak) z tenzidů, které dobře známe z pěn do koupelí, sprchovacích gelů, šamponů, tekutých mýdel, ale i třeba zubních past. Malý rozdíl je v detailu. V domácích čističích se používají ty agresivnější tenzidy. Toto konstatování zcela jistě potěší použivatele tělesných tenzidových, tedy pěnivých výrobků. O přírodě, kterou tyto čističe následně zatěžují, toto říci rozhodně nelze. Používání tenzidů může na první pohled budit zdání, že ulehčuje život. Zbaví nás nečistot i různých bakterií.  Mimo diskusi ale stojí fakt, že představují vážný problém pro naše zdraví. Vzhledem k jejich vysokému HLB a tím dané povrchové aktivitě pokožku i sliznice při kontaktu vysušují, fyziologicky oslabují a činí náchylnější na různé alergie, ekzémy a nasídlení patogenních mikroorganizmů. Koneckonců to je hlavní důvod, proč v počátcích vznikala olejová kosmetika a do dnešního dne v preparátech s logem KH tenzidy nemají co pohledávat. Po téměř již 40 letech aktivního působení v oblasti kosmetiky a aromaterapie vím, o čem mluvím. Alergií, ekzémů i problémů s patogenními organizmy povážlivě přibývá… Zde pak jak tenzidová kosmetika, tak i čisticí prostředky jdou se svými neblahými účinky ruku v ruce. Málokoho napadne, že v chemicky jak čištěném, tak i vyčištěném bytě ony antibakteriální a dezinfekční chemikálie z čisticích prostředků zčásti zůstávají i ve vzduchu, který je následně vdechován. Že by toto mohlo mít pozitivní vliv na zdraví, snad nebudou věřit ani sami producenti, byť reklama to zcela jistě šikovně a důvěryhodně zaobalí.

 

Přitom i zde se obejdeme bez množství oné tvrdé chemie. Z mého pohledu toho stačí celkem málo. Vynikající čisticí schopnosti má relativně levný vedlejší produkt, vznikající při zpracování pomerančů na různé chutné nápoje. Ve slupce pomeranče se nachází éterický olej, jehož hlavní složkou jsou monoterpenické uhlovodíky, hlavně pak limonen, který sám o sobě vykazuje pomerančovou vůni. Dále se pomerančový olej skládá z monoterpenických alkoholů a aldehydů. Jeho účinky v aromaterapii jsou dobře známé. Velice příjemná vůně uklidňuje. Díky složení ale pomerančový olej vykazuje i antibakteriální, antivirální a protizánětlivé účinky. Pokud je na světových trzích vysoká nabídka, bývá používán i v průmyslu jako odmašťovač, ale hlavně jako rozpouštědlo. Právě tyto jeho vlastnosti daly vzniknout krásně vonícímu téměř univerzálnímu čisticímu prostředku s názvem Orange-Sanitol. Bližší údaje, jak s tímto voňavým pomocníkem čistit, jsou pro případné zájemce na našem webu. Zde už bych jen dodal, že tento výrobek díky složení vykazuje i jisté repelentní účinky. Opatrnost se nabízí při ošetřování plastů a laků, některé může doslova rozpouštět. Bohužel pro legislativu je čistič chemie a podle toho vypadají i legislativou nařízené bezpečnostní listy. V tomto smyslu by mi připadalo jako príma vtip v dobře se bavící společnosti etiketu na láhvi s vodkou (případně i jakýmkoli jiným alkoholickým nápojem) přelepit etiketou lihový čistič. Ze zákona by ona vodka, cituji:  „Při požití a vniknutí do dýchacích cest může způsobit smrt. Dráždí kůži. PŘI POŽITÍ: Okamžitě volejte TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO.“ V rámci černého humoru bych se asi měl omluvit všem, kdož si Orange-Sanitol pořídili, uklidili s ním, nadýchali se ho, a místo oněch bezpečnostních plků jim způsobil potěšení, že (díky Bohu) nedodržel slibované legislativou.  Ale zpět do reality. Jednu slabost Orange-Sanitol přece jen má. Vzhledem k celkem neutrální pH reakci je krátký na vodní kámen. A tak nezbylo, než mu pořídit kyselého bratříčka. Ten byl pokřtěn nikoli jako kamenožrout koupelnový, ale Orange-Acidol. Od té doby, kdy vznikla jeho receptura, mi činí mimořádné potěšení každou chvíli čistit umývadlo v koupelně, včetně armatur, které pak vypadají jako nové. Samozřejmě že Orange-Acidol je vhodný i pro obkládačky a další předměty z kovu, skla či porcelánu. A tak od podlah, přes okna až do koupelny tyto dva přípravky dokonale poslouží. Mnohé zajímavé zkušenosti získané při používání obou zmiňovaných výrobků našimi klienty jsou i na našem webu.

 

Na závěr bych pak ještě krátce zmínil další užitečné výrobky, které se v domácnosti mohou hodit. Tam, kde je třeba likvidovat různé nežádoucí bakterie, s potěšením používám, jak jen ho definovat?

 

No preparát, jehož jméno je Thymicon. Zde se jedná o desinfekční přípravek vyrobený z alkoholů a éterických olejů. Já jej občas používám v lednici nejen při čištění, ale poslouží i jako prevence. Občas  delší dobu nebývám doma, a tak s ním ošetřuji např. i vnitřní víčka od marmelád před uzavřením. Ještě se mi nestalo, aby marmeláda zplesnivěla. Stejně tak lze ošetřit i vnitřní víčka krémů, pokud delší dobu nejsou používány. Dříve se mi stávalo, že mi zplesnivělo pečivo. A tak dnes do sáčku stříknu trochu Thymiconu, dám do plastového pytlíku a prodloužím tím životnost. Thymicon se osvědčil i na desinfekci různých dřevěných pomůcek v domácnosti.  Stejně jako Thymicon toho nemá moc společného s jarním úklidem ani přípravek Samea. Přesto je to jedinečný pomocník v domácnosti. Velice často vzniká otázka, čím omýt ekologicky nádobí, případně i ovoce, hlavně pak pro děti. V nabídce trhu se nachází (jak jinak než) tenzidové preparáty diplomaticky maskující jejich chemickou výrobu termínem „na přírodní bázi“. Samea z tohoto pohledu není vyrobena na přírodní bázi, ale přímo z přírodních surovin. Zde se jedná o rozemletá semena zbavená oleje. Ty pak obsahují od přírody velice vysoký obsah slizů, které spolu s vodou jsou schopny rozpouštět i mastné nečistoty jak z nádobí, tak i povrchu jablek, hrušek a dalších plodů. Voda je krásně spláchne. A i kdyby ne, nic se neděje, jsou to jen rozemletá semena bez oleje… 

 

Článek jsem pojmenoval voňavý jarní úklid asi proto, že jaksi tento úklid neodmyslitelně k jaru patří. Ale i kdybychom ono slůvko jarní vynechali, s danými produkty můžeme úspěšně, voňavě a bez chemie uklízet po celý rok…

 

Karel Hadek

Rezistence proti antibiotikům – jak mohou éterické oleje pomoci?

I když řada z nás pomoc antibiotik příliš nevyhledává a třeba při angíně sáhne spíše po CANDIOLU, někdy se jim přeci jen nevyhneme. Možná se (ne)budete divit, ale vědci zabývající se antibiotiky zaměřují svůj výzkum i na éterické oleje.

S aromaterapií od hlavy až k patě

A to doslova! Pokud si začneme představovat sebe jako celek, největší část, kterou na těle máme, je kůže, naše celoživotní „oblečení“. Jakmile se o ni začneme starat tak, jak to potřebuje, odmění se nám za to svým dobrým vzhledem.

HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA – AKNÉ

Nevzhledné aknózní „pupínky“ na obličeji, krku, hrudníku, zádech trápí nejen dívky, ale i chlapce. Projevy v obličeji bývají na doporučení zakrývány make-upy, tím však problém nazvaný „akné“ není řešen. Na období dospívání bychom měli děti, ale i sebe připravit. Předcházet potížím, které se v období dospívání objeví.

Element Oheň

Prošli jsme obdobím elementu DŘEVO a dostáváme se do období elementu OHNĚ. Jedná se o nejjasnější z pěti čínských elementů. Dřevo živí/sytí oheň. Jak logické. Zkuste si představit, co se Vám vybaví, když se řekne OHEŇ. Léto, opékání špekáčků, táborová vatra, horko, pohoda, sušení oblečení u ohně, láska, oheň v srdci, svatojánské ohně…

Milý příteli

píši, abych ti poděkovala. Promiň, pokud se ti zdá mé oslovení příliš osobní. Přítel je ale přeci ten, kdo je připraven pomoci, kdo pomůže, stojí při tobě v časech zlých, a to ty jsi.

Ženská intuice

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost, kterou jsem získala před pár dny. Produkty vlasové kosmetiky KH používám už dva roky. Ostatní preparáty KH donedávna postávaly malinko stranou a pomalinku mi vstupovaly do života s famózními výsledky.

Opalovací olej

S produkty značky Karel Hadek jsem se poprvé setkala u své kosmetičky, která s nimi pracovala. Byla a je s nimi velmi spokojená. Když jsem se zmínila, jaký opalovací přípravek by mi na základě své praxe doporučila, vůbec neváhala a po samých kladných odezvách svých klientek doporučila opalovací oleje zmiňované značky. Zvolila jsem Opalovací olej SPF 10.

Ahoj Michaelo

na podzim loňského roku jsem se s Tebou radila ohledně oleje, který by mohl být účinný na opistorchiózu. Díky Tvé konzultaci jsem doporučila tuto následující směs: červený tymián (30 %), cypřiš (25 %), bobule jalovce (20 %), šalvěj lékařskou (10 %), hřebíček (10 %) a česnek (5 %) v třezalkově - olivovém oleji 010, který má příznivé účinky na játra.

Velká podpora a pomocník

Chtěla bych se s Vámi podělit o můj příběh. Pocházím z rodiny, ve které ženy pečovaly o všechny ostatní, jen ne o sebe. Odnesla jsem si proto do života zprávu, že péče o sebe je něco, co není potřeba, maximálně se člověk může jednou za týden „napatlat“ krémem.

Element ZEMĚ

Nejvyšším vyjádřením tohoto elementu je EMPATIE. Po vládě elementu OHEŇ přebírá žezlo element ZEMĚ. Ačkoliv to není ještě jasně patrné, přichází konec léta. Rostliny nejsou již tak svěží, vzduch už není tak průzračný a voda jiskřivá. Během srpna zahalí krajinu melancholie, kterou někteří citliví jedinci mohou vnímat.

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni - Semínkové krekry – zdravá svačinka - Kuřecí maso s cayanským pepřem a sladkou chilli omáčkou - Dresink k masu - Mlsání bez výčitek

Ukliďme Česko

Zaměstnanci 1. Aromaterapeutická KH a. s. a Aromaterapie Fauna s. r. o. se zúčastnili akce. V Kšicích uklízelo 23 zaměstnanců kolem firmy a okolí silnice vedoucí do Stříbra.

Úvodní slovo pana Hadka

Nejkrásnější roční období i se všemi půvaby je zde. Musím se přiznat, můj osobní latentní začátek jara je každoročně kolem 21. prosince, kdy sluníčko ukončí svoji pouť na jih, udělá čelem vzad a šouravým krokem se k nám začíná vracet.

Onrit

Jak se užívá cyklistův přítel, aneb když Vás na kole bolí… Příčiny diskomfortu v sedacích partiích při jízdě na bicyklu jsou mnohé: nízká trénovanost (sedací partie sedlu nepřivykly, nejsou tzv. osezené), špatně nastavený posed na kole, nevhodně zvolené oblečení, příliš velký tlak v pneumatikách atd.

To za Hadka nebylo…

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem zmiňoval, že zaměstnanci poslední dobou slýchají častěji od některých popuzených klientů, že si budou stěžovat u pana Hadka na novoty, které se u firmy zavádí. Dalším okřídleným úslovím se stalo rčení „No to za Hadka nebývalo“. Souhlasím s takovýmto konstatováním snad u všeho, ale…

Heřmánci

Dle pojmenování článku by se mohlo zdát, že jeho tématem bude pojednání o voňavých aktivitách u firmy v Heřmanově Městci. Nikoli. Zkusím to tedy jinak. Heřmánky. Ano, na mysli mám heřmánkový olej, nikoli však v čísle jednotném, na místě je plurál. Různých heřmánků nám příroda nabízí povícero, a tedy i existence vícera heřmánkových olejů je nabíledni. Dokonce existují i heřmánkové oleje, které vlastně vůbec heřmánkové nejsou, i když heřmánkově voní a původní bylinky jsou heřmánku podobné.

Voňavý jarní úklid

Při běžné návštěvě supermarketu jsem tak trochu nechtěně zavítal k regálu s čisticími prostředky, takzvanou „domácí chemií“. Vznikl ve mně pocit, že každá maličkost domácnosti nejen potřebuje, ale i má nějaký ten svůj speciální čistič. Své dělá i reklama do zpitomění opakující nutnost přítomnosti oné široké chemické nabídky proto, aby naše domovy byly prosté různých choroboplodných bakterií.

Kosmetické alkoholy

Občas se stává, pokud někdo věnuje pozornost složení preparátu dle INCI, zjistí, že se v preparátu, krom jiného, nějaký ten alkohol vyskytuje. A tak vzniká fůra různých „alkoholických“ otázek, na něž odpověď není vůbec jednoduchá. Hlavně pak proto, že oněch různých alkoholů je doslova nepřeberné množství.