Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2019

To za Hadka nebylo…

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem zmiňoval, že zaměstnanci poslední dobou slýchají častěji od některých popuzených klientů, že si budou stěžovat u pana Hadka na novoty, které se u firmy zavádí.  Dalším okřídleným úslovím se stalo rčení „No to za Hadka nebývalo“.  Souhlasím s takovýmto konstatováním snad u všeho, ale…

 

Začněme po pořádku. Když jsem v roce 1982 v tehdejším západním Německu začínal s výrobou kosmetiky, z dnešního pohledu mohu říci, byla to brnkačka. Tehdy na samém počátku to nebyla ani přírodní, ani aromaterapeutická, ale „kuchyňská“ kosmetika. Těch několik olejíčků a krémečků, které jsem za týden vyrobil pro potřebné, na to opravdu stačila řádně vydezinfikovaná kuchyň. A protože za Hadka bylo vše jinak, než je dnes, tehdy byly aktuální předpisy shrnuty do „dvou knih“. V té „černé“ byl soupis věcí, které se v kosmetice používat nesměly (hormony, antibiotika, omamné látky apod.). V té šedivé byly uvedeny složky, u kterých bylo maximální použité množství omezeno, tedy stanoven strop.  Např. vitamíny, ochranné faktory do opalovacích olejů, konzervační látky a mnohé další. Nutno dodat, toto nařízení mnozí obcházeli tím, že nepoužili jednu konzervační látku v maximální stanovené výši, ale těch konzervantů hned použili několik. Koneckonců, to se jaksi děje dodnes. Vlk je nažraný a koze nechybí ani chlup. Byl to ale výrobce, kdo ručil za dodržování tohoto minima a stát měl funkci kontrolora… Tehdy nebyl problém pro potřebného klienta vyrobit individuální preparát, mít jeho adresu v počítači, objednávku mu doručit, případně poslat. Mimochodem, dnes to také není problém, až na malý detail, který skutečně za Hadka nebyl.

 

Nyní EU nařizuje pořízení zhodnocení bezpečnosti kosmetického přípravku. Přípravek musí vzniknout na základě technické dokumentace, včetně popisu výrobní metody a prohlášení o dodržení správné výrobní praxe. Nutné jsou i údaje o zkouškách na zvířatech, i když tyto jsou v EU zakázány! Dokumentace se následně musí uchovávat 10 let od poslední vyrobené šarže. Před uvedením výrobku do oběhu musí být výrobek ještě notifikován a, a ,a…  Zadarmo jak všeobecně známo kuře nehrabe, natož pak EU. Náklady na připuštění jediného výrobku do oběhu se pohybují zhruba mezi 50.000 až 100.000 Kč.  A protože Hadek není EU, lze konstatovat, to taky za Hadka nebylo. Myslím, že už je evidentní, že ono konstatování „…to za Hadka nebylo…“ musím doplnit věcnou poznámkou, že Hadek Evropskou unii nevymyslel, což mnohé nejspíše do dnešních dnů nenapadlo. V případě potřeby jsem dokonce ochoten v této věci vystavit místopřísežné prohlášení. Jak šel čas, zájem o preparáty dle mých receptur rostl a rostl, a tak netrvalo dlouho a z „kuchyňské kosmetiky“ se stala kosmetika „laboratorní“.  Zde snad jen malou byť extrémně důležitou poznámku. Tehdy ještě neexistovala EU, ale Evropské hospodářské společenství… Když padla „železná opona“,  byla výroba převedena z Německa do tehdejší Československé republiky. Zde pak vznikaly na hranici humorné technické problémy, neboť celníci neznali pojmy jako zubní či sprchovací olej, takže tyto preparáty jaksi neexistovaly. A jak šel čas, začalo přituhovat. Bylo uzákoněno, že na výrobku musí být uvedeno složení. Souhlas, i já jako zákazník chci vědět, co kupuji, co výrobek obsahuje. A pokud si někdo pořídí např. levandulový koupelový olej, dozví se sice, co obsahuje, nikoli však složení.  Jak již název samotného koupelového oleje napovídá, obsahuje levandulový olej. Tento olej se skládá z více než 200 jednotlivých složek. Kdyby, byť jen hypoteticky, bylo možné uvést složení koupelového oleje, pak s ostatními složkami by to bylo u tohoto „jen levandulového koupeláčku“ někde kolem 500 složek dle INCI.

 

V rámci černého humoru doufám, že to v Bruselu někoho velice brzo napadne, stejně jako je napadají ostatní ptákoviny, které se příčí zdravému rozumu. Popisování všeho nového, co nám „bylo darováno“, od doby, kdy jsem s kosmetikou začínal, by vydalo na speciální vydání časopisu Aromaterapie. Nejkrásnější na tom je, že vždy je to definováno jako ochrana spotřebitele. A tak pokud si někdo kupoval šampon (případně jiný tenzidový výrobek) v době mých začátků, nedozvěděl se, co obsahuje. Dnes se to dozví, použitý tenzid musí být jmenován. Faktem zůstává, že jmenování tenzidu na obalu z něj nic vhodného pro pokožku neudělá. Dokonce se mi vnucují černé myšlenky. Mám pocit, že stejně tak jak přibývá legislativní ochrana spotřebitele, přibývá i kosmetických a zdravotních problémů. A dokonce i psychika trpí. Politikaření zasahuje i do obchodních vztahů. Rozbujelá státní administrativa je vnucována i firmám. Začínám mít pocit, že jediným účelem nových nařízení je likvidace podnikání. Jak jinak si lze vysvětlit skutečnost, že podle nových nařízení musíme vyřadit z evidence klienta, který déle než rok nic nekoupil. A i pokud nakoupil a chceme mu později poslat časopis, nesmíme. Tedy do té doby, než nás o to písemně (prokazatelně) požádá, případně poskytne písemný (prokazatelný) souhlas. A takto bych mohl pokračovat. Radost z podnikání kamsi zmizela, když ty novoty kolem sebe hodnotím, chce se mi fakt brečet… Věřte, nebo ne, ale to taky za Hadka nebylo. Na závěr bych již jen chtěl vyslovit můj obdiv všem zaměstnancům, kteří se těmito extrémně nepříjemnými legislativními novotami, které za Hadka nebyly a které otravují život všem, musí nyní prokousávat.

Karel Hadek

Rezistence proti antibiotikům – jak mohou éterické oleje pomoci?

I když řada z nás pomoc antibiotik příliš nevyhledává a třeba při angíně sáhne spíše po CANDIOLU, někdy se jim přeci jen nevyhneme. Možná se (ne)budete divit, ale vědci zabývající se antibiotiky zaměřují svůj výzkum i na éterické oleje.

S aromaterapií od hlavy až k patě

A to doslova! Pokud si začneme představovat sebe jako celek, největší část, kterou na těle máme, je kůže, naše celoživotní „oblečení“. Jakmile se o ni začneme starat tak, jak to potřebuje, odmění se nám za to svým dobrým vzhledem.

HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA – AKNÉ

Nevzhledné aknózní „pupínky“ na obličeji, krku, hrudníku, zádech trápí nejen dívky, ale i chlapce. Projevy v obličeji bývají na doporučení zakrývány make-upy, tím však problém nazvaný „akné“ není řešen. Na období dospívání bychom měli děti, ale i sebe připravit. Předcházet potížím, které se v období dospívání objeví.

Element Oheň

Prošli jsme obdobím elementu DŘEVO a dostáváme se do období elementu OHNĚ. Jedná se o nejjasnější z pěti čínských elementů. Dřevo živí/sytí oheň. Jak logické. Zkuste si představit, co se Vám vybaví, když se řekne OHEŇ. Léto, opékání špekáčků, táborová vatra, horko, pohoda, sušení oblečení u ohně, láska, oheň v srdci, svatojánské ohně…

Milý příteli

píši, abych ti poděkovala. Promiň, pokud se ti zdá mé oslovení příliš osobní. Přítel je ale přeci ten, kdo je připraven pomoci, kdo pomůže, stojí při tobě v časech zlých, a to ty jsi.

Ženská intuice

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost, kterou jsem získala před pár dny. Produkty vlasové kosmetiky KH používám už dva roky. Ostatní preparáty KH donedávna postávaly malinko stranou a pomalinku mi vstupovaly do života s famózními výsledky.

Opalovací olej

S produkty značky Karel Hadek jsem se poprvé setkala u své kosmetičky, která s nimi pracovala. Byla a je s nimi velmi spokojená. Když jsem se zmínila, jaký opalovací přípravek by mi na základě své praxe doporučila, vůbec neváhala a po samých kladných odezvách svých klientek doporučila opalovací oleje zmiňované značky. Zvolila jsem Opalovací olej SPF 10.

Ahoj Michaelo

na podzim loňského roku jsem se s Tebou radila ohledně oleje, který by mohl být účinný na opistorchiózu. Díky Tvé konzultaci jsem doporučila tuto následující směs: červený tymián (30 %), cypřiš (25 %), bobule jalovce (20 %), šalvěj lékařskou (10 %), hřebíček (10 %) a česnek (5 %) v třezalkově - olivovém oleji 010, který má příznivé účinky na játra.

Velká podpora a pomocník

Chtěla bych se s Vámi podělit o můj příběh. Pocházím z rodiny, ve které ženy pečovaly o všechny ostatní, jen ne o sebe. Odnesla jsem si proto do života zprávu, že péče o sebe je něco, co není potřeba, maximálně se člověk může jednou za týden „napatlat“ krémem.

Element ZEMĚ

Nejvyšším vyjádřením tohoto elementu je EMPATIE. Po vládě elementu OHEŇ přebírá žezlo element ZEMĚ. Ačkoliv to není ještě jasně patrné, přichází konec léta. Rostliny nejsou již tak svěží, vzduch už není tak průzračný a voda jiskřivá. Během srpna zahalí krajinu melancholie, kterou někteří citliví jedinci mohou vnímat.

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni

Rostlinné oleje KH u vás v kuchyni - Semínkové krekry – zdravá svačinka - Kuřecí maso s cayanským pepřem a sladkou chilli omáčkou - Dresink k masu - Mlsání bez výčitek

Ukliďme Česko

Zaměstnanci 1. Aromaterapeutická KH a. s. a Aromaterapie Fauna s. r. o. se zúčastnili akce. V Kšicích uklízelo 23 zaměstnanců kolem firmy a okolí silnice vedoucí do Stříbra.

Úvodní slovo pana Hadka

Nejkrásnější roční období i se všemi půvaby je zde. Musím se přiznat, můj osobní latentní začátek jara je každoročně kolem 21. prosince, kdy sluníčko ukončí svoji pouť na jih, udělá čelem vzad a šouravým krokem se k nám začíná vracet.

Onrit

Jak se užívá cyklistův přítel, aneb když Vás na kole bolí… Příčiny diskomfortu v sedacích partiích při jízdě na bicyklu jsou mnohé: nízká trénovanost (sedací partie sedlu nepřivykly, nejsou tzv. osezené), špatně nastavený posed na kole, nevhodně zvolené oblečení, příliš velký tlak v pneumatikách atd.

To za Hadka nebylo…

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem zmiňoval, že zaměstnanci poslední dobou slýchají častěji od některých popuzených klientů, že si budou stěžovat u pana Hadka na novoty, které se u firmy zavádí. Dalším okřídleným úslovím se stalo rčení „No to za Hadka nebývalo“. Souhlasím s takovýmto konstatováním snad u všeho, ale…

Heřmánci

Dle pojmenování článku by se mohlo zdát, že jeho tématem bude pojednání o voňavých aktivitách u firmy v Heřmanově Městci. Nikoli. Zkusím to tedy jinak. Heřmánky. Ano, na mysli mám heřmánkový olej, nikoli však v čísle jednotném, na místě je plurál. Různých heřmánků nám příroda nabízí povícero, a tedy i existence vícera heřmánkových olejů je nabíledni. Dokonce existují i heřmánkové oleje, které vlastně vůbec heřmánkové nejsou, i když heřmánkově voní a původní bylinky jsou heřmánku podobné.

Voňavý jarní úklid

Při běžné návštěvě supermarketu jsem tak trochu nechtěně zavítal k regálu s čisticími prostředky, takzvanou „domácí chemií“. Vznikl ve mně pocit, že každá maličkost domácnosti nejen potřebuje, ale i má nějaký ten svůj speciální čistič. Své dělá i reklama do zpitomění opakující nutnost přítomnosti oné široké chemické nabídky proto, aby naše domovy byly prosté různých choroboplodných bakterií.

Kosmetické alkoholy

Občas se stává, pokud někdo věnuje pozornost složení preparátu dle INCI, zjistí, že se v preparátu, krom jiného, nějaký ten alkohol vyskytuje. A tak vzniká fůra různých „alkoholických“ otázek, na něž odpověď není vůbec jednoduchá. Hlavně pak proto, že oněch různých alkoholů je doslova nepřeberné množství.