Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2025
Lžička oleje pro zdraví a vitalitu
Správně fungující imunitní systém je jako hodinářský strojek. Kolečka jeho soukolí do sebe zapadají a fungují v maximální souhře.
K tomu, aby fungoval v náš prospěch, od nás potřebuje JEN zajistit dostatek pohybu, spánku, vyváženou stravu s velkým podílem ovoce a zeleniny, eliminaci stresu a pozitivní myšlení. Každý strojek ale potřebuje čas od času i promazat. S tím nám pomohou rostlinné oleje.
Zdravotní benefity rostlinných olejů
Rostlinné oleje jsou důležitou složkou stravy. A zvláště jednodruhové, za studena lisované, tělu prospívají. Ačkoliv je každý druh rostlinného oleje specifický, společně jsou zdrojem esenciálních mastných kyselin, podporují celou řadu metabolických procesů, zlepšují vstřebávání
vitamínů rozpustných v tucích, jsou bohaté na energii a antioxidanty. Díky obsahu omega‑3 nenasycených mastných kyselin mají silně protizánětlivé účinky. Všechny tyto benefity pomáhají organismu posílit imunitní systém a lépe se vypořádat v boji s případnými onemocněními.
Tři oleje, které na jaře podrží imunitu:
RAKYTNÍKOVÝ OLEJ – perfektní stimulant naší imunity… a nejen to! Rakytníkový olej se lisuje za studena z dužiny rakytníkových plodů. Olej má krásně tmavě oranžovou až rudou barvu a je považován za to nejcennější z celé rostliny.
Jedná se o známý adaptogen – posiluje přirozenou obranyschopnost a vitalitu organismu. Používá se jako prevence proti chřipkám a dalším virovým onemocněním.
Obohacuje stravu o vysoký obsah celé řady důležitých antioxidantů, vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K) a omega‑3, 6, 7 a 9 nenasycených mastných kyselin. Zejména omega‑7 mastná kyselina je v rostlinných zdrojích poměrně vzácná. Je výrazný antioxidant a zlepšuje celkovou hydrataci těla, podporuje normální stav pokožky, sliznic očí (zvlhčuje suché oči), nosu, úst a příznivě působí na trávení.
+ Podporuje správné fungování cévního a kardiovaskulárního systému/činnost srdce
+ Působí příznivě při únavě
+ Napomáhá normálnímu trávení.
+ Zvyšuje pružnost a vitalitu pokožky, podporuje její správné fungování, kvalitu, vzhled a hydrataci.
+ Přispívá k normální funkci sliznice očí a úst.
OLEJ Z ČERNÉHO KMÍNU neboli černuchy
Každá anglická venkovská zahrádka se prý pyšní rostlinou s nádherně poetickým názvem „láska v mlze“. Nám je známá spíše pod názvem černucha setá (Nigella sativa) nebo také „černý kmín“ či „černá čemeřice“. Nejvíce popularity však zažívá na středním východě a v Indii. Semena černuchy seté se tam používají, stejně jako u nás kmín – k aromatizaci pečiva a těstovin a na podporu trávení. Semínkům a oleji z nich lisovanému jsou přisuzovány až neuvěřitelně pozitivní účinky na organismus. Stále častěji ho můžete objevit také jako doplněk stravy v želatinových tobolkách.
Olej z černého kmínu má příjemnou, lehce pikantní, kořeněnou chuť. Lze ho přidávat do salátů jako „koření“, přimíchat do pomazánek nebo na dochucení již hotového teplého pokrmu.
Co na sennou rýmu? Olej z černého kmínu!
V arabském světě a v Indii se osvědčil zejména u bronchiálních a plicních problémů, alergií a zánětů. Zmírňuje projevy alergických reakcí a přináší úlevu při dýchacích obtížích. To oceníte hlavě v období senné rýmy a pylových alergií.
Jaké jsou jeho další benefity?
+ podpoří vitalitu organismu v období vyčerpanosti, při zvýšené fyzické námaze a různých psychických i tělesných potížích
+ má výrazné protizánětlivé a antioxidační účinky – posiluje zdravou funkci imunitního systému
+ harmonizuje činnost trávícího ústrojí (působí proti nadýmání, stimuluje peristaltiku střev)
+ pečuje o suchou, citlivou a podrážděnou pokožku, při ekzému i lupénce.
Věděli jste?
- že o semenech černuchy a jejich léčivých účincích se zmiňuje i Bible?
- za oblibou černuchy v arabských zemích může stát fakt, že prorok Mohamed o jejich účincích pravil toto: „Užívejte černé semeno, je to léčivý prostředek na všechny druhy nemocí, kromě smrti“.
- Černucha patří mezi chlebové koření
Jeho dávkování je zhruba od 30 kapek (1 ml) až po jednu lžičku 3× denně.
Co si na něj udělat vlastní názor? Začátek jara je ten nejlepší čas vyzkoušet jeho účinek sami na sobě.
OLEJ Z MRKVOVÝCH SEMEN
V předjaří se vyplatí obohatit stravu o beta‑karoten. Pomůže připravit naši pokožku na sluneční paprsky a je skvělým antioxidantem. Jeho nejbohatším zdrojem je mrkev, brokolice, paprika, vaječný žloutek ale také rostlinný olej z mrkvových semen.
Beta‑karoten se v těle přeměňuje na vitamín A, mikronutrient podporující zdraví očí, imunitního systému a naší pokožky.
Za zmínku stojí i pozitivní vliv na naše kognitivní funkce.
Za co ho budete milovat?
- podporuje správné fungování zraku
- pozitivní vliv na naše kognitivní funkce. Snižuje riziko kognitivních onemocnění (např. demence)
- pomáhá pokožku chránit před slunečním zářením
- má silné regenerující a ochranné účinky na pokožku a vlasy
- podporuje hormonální rovnováhu
Ale pozor! Přestože má výborný efekt na zdraví pokožky při opalování, nejedná se přípravek s ochranným faktorem a nepůsobí jako ochranný prostředek při opalování.
Na rozdíl od vitamínu A lze beta‑karotenu přijmout i větší množství, aniž bychom se museli obávat nežádoucích účinků. Když to s beta‑karotenem přeženeme, nic horšího než děsivě oranžový odstín pokožky nám nehrozí.
Všechny tři rostlinné oleje lze samozřejmě použít i na pokožku. Ani jeden z nich se však nehodí na přípravu teplých pokrmů.
Rostlinné oleje mají na naši imunitu zcela jistě podpůrný účinek. Pro zvýšení efektu je doporučujeme ještě kombinovat s užíváním EXTRAKTU Z ELEUTHEROCOCCU.
Přeji vám, abyste do jara vykročili ve zdraví, s úsměvem a plni sil.
Lenka Rigová
ESENCIÁLNÍ OLEJE Z MIŘÍKOVITÝCH ROSTLIN
Přemýšlíte, jaké rostliny patří mezi miříkovité (Apiaceae)? Možná vám napoví to, že dříve se tato čeleď označovala jako mrkvovité. Tyto byliny mají své charakteristické aroma a členité listy. Najdeme mezi nimi kořenovou zeleninu (mrkev, celer…) i koření (kmín, fenykl, koriandr…) Některé druhy rostou v České republice i volně.
Když plíseň trápí naše nohy
Pokud není náš imunitní systém a kožní mikrobiom funkční, jsou teplo a vlhko přesně ty podmínky, které vyhovují plísním. Pokud navíc často sportujete, navštěvujete sauny či bazény nebo máte nohy celý den uzavřené v botách, pak jsou vaše nohy více ohroženy plísňovou infekcí. Ta se na nohách projevuje zarudnutím, nepříjemným svěděním a šupinatěním kůže. Mohou se tvořit bolestivé prasklinky a infekce může také přejít i na nehty, které mění barvu, třepí se a ztlušťují. Je velmi nakažlivá a aby byla úspěšně zvládnuta, je důležité ji začít včas řešit. Zvláštní pozornost vyžaduje plísňová infekce u pacientů s cukrovkou a poruchami prokrvení dolních končetin.
VÝZNAM ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ PŘI HERPETICKÉ INFEKCI
Když se řekne opar, každému se hned vybaví nateklý puchýřek v oblasti rtů. Tento nepříjemný a bolestivý problém může ale potrápit i nos, oko, genitálie, či jiné části těla. Obzvláště velmi bolestivý je pásový opar. Ten se projevuje výsevem puchýřků v pruzích, které kopírují průběh určitého nervového svazku.
RUCE, chlad a lecitinové emulze
Chlad má na náš organismus v mnoha ohledech pozitivní vliv. Našim rukám však mráz a zima vůbec nesvědčí. Respektive jejich pokožce. Prudké přechody mezi teplem a zimou postupně snižují její přirozenou obranyschopnost. Pokožka rukou má velmi málo mazových žláz, a proto rychle ztrácí svoji hydrataci. Praskání, svědění a suchost jsou už jen důsledky snížené odolnosti kožní bariéry. Ta hůře odolává alergenům, dráždivým látkám a jiným spouštěcím faktorům. A to je už jen krůček ke vzniku nebo vzplanutí např. atopického ekzému, po kterém do prvních chladných dní nebylo ani památky.
Upravené ruce jsou naší vizitkou
Ošetřování rukou by mělo být denní samozřejmostí. Mnohdy však péče začíná a končí používáním krému na ruce a každoměsíční návštěvou manikérky. Ale to nestačí. Domácí péče je pro ruce nezbytná.
KOMONICOVÉ TONIKUM
přírodní vlasový styling i pro mladší generaci
Zvracení při menstruaci
Zkušenost zákaznice Na poradně se na nás obrátila zákaznice s dlouholetým problémem, který jí značně znepříjemňoval život a měl dopad i na její psychiku. Krátce před menstruací pokaždé a silnou nevolností a zvracením. Navíc pily silné bolesti břicha a zad. To je samozřejmě velmi nepříjemné i psychicky zatěžující, zejména při cestování nebo v případě, že se jedná o pracovní den.
Lžička oleje pro zdraví a vitalitu
Správně fungující imunitní systém je jako hodinářský strojek. Kolečka jeho soukolí do sebe zapadají a fungují v maximální souhře. K tomu, aby fungoval v náš prospěch, od nás potřebuje JEN zajistit dostatek pohybu, spánku, vyváženou stravu s velkým podílem ovoce a zeleniny, eliminaci stresu a pozitivní myšlení. Každý strojek ale potřebuje čas od času i promazat. S tím nám pomohou rostlinné oleje.
Děti s atopickým ekzémem vyžadují od rodičů daleko větší péči, trpělivost i pozornost
Důležitá je pravidelná každodenní péče, která zahrnuje nejen správnou péči o ekzematickou pokožku, ale také mnoho změn v chodu celé domácnosti. Mezi zásadní opatření patří čistota domácího prostředí, snížená prašnost, nedráždivé kosmetické přípravky, prací i úklidové prostředky. Dítě také potřebuje klidné zázemí a psychickou podporu. Na tu nezapomínejte. Kůže je velmi citlivý orgán a na jeho zdraví má vliv i duševní pohoda. Buďte trpěliví a naučte ho základní návyky hygieny a jak co nejlépe překonávat nepříjemné svědění. Při dobré péči a vhodném režimu se vám bude dařit prodlužovat období mezi vzplanutími a budete mít atopický ekzém pod kontrolou.
Jak pomáhá zubní olej FAUNA DENTOL při dentální hygieně u psů?
Zkušenosti profesionálů: Čištění zubů u psů už možná znáte, ale slyšeli jste o dentální hygieně pro psy? Více se dozvíte ve článku paní Radany Koppové – provozovatelky profesionální dentální hygieny pro psy Doggy Dent.
Otravný hmyz a paraziti?
Přivolejte na pomoc bylinky! Jedním z důvodů, proč si rostliny a byliny vytváří silice/esenciální oleje, je jejich působení proti škodlivému hmyzu. Díky svému repelentnímu účinku pomáhají rostlinám chránit jejich stonky, listy, kořeny, hlízy či květy a semena před škůdci.
Pěstování ve skleníku: Jarní setí s Aromaflorou
Jaro je obdobím, kdy zahradníci začínají vysévat semena, pečovat o mladé rostlinky a těšit se na bohatou úrodu. Skleník je pro tento proces ideálním místem, protože nabízí stabilní podmínky, chrání rostliny před chladnými nočními teplotami a urychluje jejich růst. Pokud plánujete sázet do skleníku, nezapomeňte na ochranu před škůdci a nemocemi. Jak na to? S pomocí přípravků INSECT‑STOP a FUNGHI‑STOP.