Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2025
VÝZNAM ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ PŘI HERPETICKÉ INFEKCI
OPAR
Když se řekne opar, každému se hned vybaví nateklý puchýřek v oblasti rtů. Tento nepříjemný a bolestivý problém může ale potrápit i nos, oko, genitálie, či jiné části těla. Obzvláště velmi bolestivý je pásový opar. Ten se projevuje výsevem puchýřků v pruzích, které kopírují průběh určitého nervového svazku.
Za opar může herpetická infekce
Pro herpetické infekce je charakteristické, že pokud se virem jednou nakazíte, budete ho mít v těle napořád. Předpokládaným podnětem pro znovuprobuzení viru je oslabení imunity. Snažte se proto vyvarovat spouštěčům, kterými bývají stres, únava, přílišná námaha, úraz, nedostatečná výživa nebo UV záření. Virus herpes se vyskytuje ve dvou formách, jako herpes simplex a herpes zoster (varicella zoster).
Herpes simplex má dva poddruhy. Herpes simplex 1 (HSV‑1) je virus projevující se na horní polovině těla a obvykle způsobuje opar na rtech, nosu a v oku. Herpes simplex 2 (HSV‑2) se objevuje naopak v dolní polovině těla, v oblasti genitálií, konečníku a vnitřních stehnech.
Léčení oparu na rtu výrazně podpoří masti s obsahem éterických olejů, urychlí hojení postiženého místa a zmírní bolest. HERPILAN obsahuje zvlhčující jojobový olej a éterické oleje z čajovníku, levandule, litsey cubeby, manuky a bergamotu. TANALIP obsahuje bambucké máslo, jojobový olej a éterické oleje z lavandinu, vratiče, tymiánu a litsey cubeby. Praktickým pomocníkem je také ELEUTHEROCOCC-PROPOLISOVÉ TONIKUM nebo roll‑on ŠTIPÍK.
Doplňkovou léčbou genitálního oparu jsou intimní balzámy GENISAN a PRESHEA. Díky kombinací éterických olejů působí proti širokému spektru bakterií a kvasinek a virových patogenů, včetně HSV‑1 a HSV‑2.
Varicella zoster se projevuje jako nemoc planých neštovic. Tento vir zůstává uložený v těle v nervových buňkách spinálních ganglií podél páteře. Jako pásový opar se obvykle projeví v dospělosti v obdobích snížené imunity, vyčerpání organismu, při stresu nebo při nádorovém onemocnění. Pásový opar se může objevit kdekoliv na těle, výsev puchýřků bývá obvykle jen na jedné straně. Pásový opar je vhodné za všech okolností konzultovat s lékařem. Jeho neléčení může vést k neurologickým potížím a dalším komplikacím.
Vedle symptomatické léčby, která brání šíření pásového oparu, lze používat protizánětlivé masti či krémy. Nám se velmi osvědčil masážní olej CAYATHERM. Další vhodnou volbou je COPATHERM. V pozdějších fázích se pak hodí hojivé krémy s měsíčkem, kopaivou, levandulí či heřmánkem nebo osvědčený INTIMISS.
V případě neštovic se zejména v začátcích výsevu osvědčilo zakapávat puchýřky esenciálním olejem z čajovníku. Použít se dá také olej z levandule a ravensáry. Pozor ovšem na potírání větších ploch těmito esenciálními oleji u malých dětí. U nich doporučujeme naředit olej do rostlinného oleje (10 %). K naředění můžete také použít masážní olej LECITOL NEUTRAL SUPER, u starších dětí LECITOL LINDENOL, který obsahuje chladivou mátu. Pupínky ve fázi strupů je vhodné promazávat heřmánkovo‑levandulovým balzámem MAZÁNEK nebo INTIMISS, aby se netvořily jizvy.
Jak posilovat imunitu
Imunitu můžete posilovat zvýšeným příjmem vitamínů C a D, minerálů např. zinek, zdravou stravou a doplněním kvalitních tuků. Do stravy můžete zařadit i rostlinné oleje s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin PUPALKOVÝ, BRUTNÁKOVÝ, KONOPNÝ.
Významným zdrojem zinku je DÝŇOVÝ OLEJ.
Z adaptogenů pomáhají brzdit rozvoj herpetické infekce ECHINACEA a ELEUTHEROCOCC.
Význam esenciálních olejů v podpůrné léčbě herpetických infekcí
Esenciální oleje mají terapeutický potenciál. Obsahují farmakologicky aktivní složky, a proto mohou potlačovat určité virové patogenní původce. Většina z nich má antibakteriální aktivitu, některé vykazují aktivitu proti plísním, jiné jsou aktivní proti specifickým virům.
Protiherpetická aktivita esenciálních olejů má přímý účinek buď narušením jeho obalu nebo ovlivněním jeho schopnosti vstoupit do hostitelské buňky. Výzkumy bylo zjištěno, že specifické viry vykazují určitou citlivost na těkavé složky silic. Vysokou úroveň antivirové aktivity proti HSV‑1, který způsobuje herpetické projevy na sliznicích a rtech, a proti HSV‑2, který odpovídá za herpetické infekce na dolní polovině těla (zejména genitálu), mají 1,8‑CINEOL, EUGENOL, CITRAL, CITRONELAL.
TEA TREE olej získávaný z kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia) je nejsilnějším přírodním antibiotikem a je první volbou pro bakteriální infekce. Působí jako antiseptikum první pomoci, usnadňuje hojení jizev a oparů. Jeho výhodou je, že jako jeden z mála éterických olejů jej můžete použít neředěný přímo na pokožku.
Stejně jako tea tree se dá na pokožku (malé plochy) použít neředěný ESENCIÁLNÍ OLEJ Z LEVANDULE (Lavandula angustifolia). Ze všech olejů má nejširší spektrum použití. Má antiseptický účinek na zanícené a špatně se hojící rány, vředy a některé choroby kůže. Hojí a regeneruje kožní buňky a snižuje vnímání bolesti. Je nejbezpečnějším olejem i pro velmi malé děti.
K nejsilnějším protivirovým olejům patří ESENCIÁLNÍ OLEJE Z RAVENSÁRY (Ravensara aromatica) a ravintsáry (Cinnamomum camphora). Působí nejen v počátečních stádiích viróz, ale také jako prevence dřív, než se symptomy projeví. Specifické je jejich použití proti herpesovým virům, při neštovicích a pásovém oparu, ale i moluskách (v kombinaci s levandulí a heřmánkem).
Výjimečné antibakteriální účinky má ESENCIÁLNÍ OLEJ Z MANUKY (Leptospermum scoparium), který likviduje celou řadu patogenních bakterií, virů, plísní i kvasinek. Nejenže hojí rány, podporuje regeneraci a hojení oparů, aft a„koutků“, ale tlumí i zánět.
Při lokálním ošetření oparů se skvěle hodí pro své dezinfekční a lokálně znecitlivující účinky ESENCIÁLNÍ OLEJ Z HŘEBÍČKU (Syzygium aromaticum). Příznivě působí proti patogenům, včetně herpetickým virům HSV‑1 a HSV‑2.
Dalšími esenciálními oleji, které se uplatní při řešení herpetických infekcí, jsou oleje zčeledi vavřínovitých, myrtovitých či hluchavkovitých. Vykazují silné protizánětlivé a antibakteriální účinky, proti plísním, virům. Zevně se používají také k dezinfekci kůže.
V kosmetických přípravcích určených pro ošetření pokožky s herpetickou infekcí můžete najít také olej z niaouli (Melaleuca viridiflora), olej eukalyptový (Eukalyptus globulus), z borovice (Pinus silvestris), oregana (Origanum vulgare), skořice (Cinnamomum zeylanicum) a tymiánu (Thymus vulgare), litsey cubeby, vavřínu (Laurus nobilis), meduňky (Mellisa officinalis), heřmánku (Matricaria recutita).
PharmDr. Vendula Víchová
ESENCIÁLNÍ OLEJE Z MIŘÍKOVITÝCH ROSTLIN
Přemýšlíte, jaké rostliny patří mezi miříkovité (Apiaceae)? Možná vám napoví to, že dříve se tato čeleď označovala jako mrkvovité. Tyto byliny mají své charakteristické aroma a členité listy. Najdeme mezi nimi kořenovou zeleninu (mrkev, celer…) i koření (kmín, fenykl, koriandr…) Některé druhy rostou v České republice i volně.
Když plíseň trápí naše nohy
Pokud není náš imunitní systém a kožní mikrobiom funkční, jsou teplo a vlhko přesně ty podmínky, které vyhovují plísním. Pokud navíc často sportujete, navštěvujete sauny či bazény nebo máte nohy celý den uzavřené v botách, pak jsou vaše nohy více ohroženy plísňovou infekcí. Ta se na nohách projevuje zarudnutím, nepříjemným svěděním a šupinatěním kůže. Mohou se tvořit bolestivé prasklinky a infekce může také přejít i na nehty, které mění barvu, třepí se a ztlušťují. Je velmi nakažlivá a aby byla úspěšně zvládnuta, je důležité ji začít včas řešit. Zvláštní pozornost vyžaduje plísňová infekce u pacientů s cukrovkou a poruchami prokrvení dolních končetin.
VÝZNAM ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ PŘI HERPETICKÉ INFEKCI
Když se řekne opar, každému se hned vybaví nateklý puchýřek v oblasti rtů. Tento nepříjemný a bolestivý problém může ale potrápit i nos, oko, genitálie, či jiné části těla. Obzvláště velmi bolestivý je pásový opar. Ten se projevuje výsevem puchýřků v pruzích, které kopírují průběh určitého nervového svazku.
RUCE, chlad a lecitinové emulze
Chlad má na náš organismus v mnoha ohledech pozitivní vliv. Našim rukám však mráz a zima vůbec nesvědčí. Respektive jejich pokožce. Prudké přechody mezi teplem a zimou postupně snižují její přirozenou obranyschopnost. Pokožka rukou má velmi málo mazových žláz, a proto rychle ztrácí svoji hydrataci. Praskání, svědění a suchost jsou už jen důsledky snížené odolnosti kožní bariéry. Ta hůře odolává alergenům, dráždivým látkám a jiným spouštěcím faktorům. A to je už jen krůček ke vzniku nebo vzplanutí např. atopického ekzému, po kterém do prvních chladných dní nebylo ani památky.
Upravené ruce jsou naší vizitkou
Ošetřování rukou by mělo být denní samozřejmostí. Mnohdy však péče začíná a končí používáním krému na ruce a každoměsíční návštěvou manikérky. Ale to nestačí. Domácí péče je pro ruce nezbytná.
KOMONICOVÉ TONIKUM
přírodní vlasový styling i pro mladší generaci
Zvracení při menstruaci
Zkušenost zákaznice Na poradně se na nás obrátila zákaznice s dlouholetým problémem, který jí značně znepříjemňoval život a měl dopad i na její psychiku. Krátce před menstruací pokaždé a silnou nevolností a zvracením. Navíc pily silné bolesti břicha a zad. To je samozřejmě velmi nepříjemné i psychicky zatěžující, zejména při cestování nebo v případě, že se jedná o pracovní den.
Lžička oleje pro zdraví a vitalitu
Správně fungující imunitní systém je jako hodinářský strojek. Kolečka jeho soukolí do sebe zapadají a fungují v maximální souhře. K tomu, aby fungoval v náš prospěch, od nás potřebuje JEN zajistit dostatek pohybu, spánku, vyváženou stravu s velkým podílem ovoce a zeleniny, eliminaci stresu a pozitivní myšlení. Každý strojek ale potřebuje čas od času i promazat. S tím nám pomohou rostlinné oleje.
Děti s atopickým ekzémem vyžadují od rodičů daleko větší péči, trpělivost i pozornost
Důležitá je pravidelná každodenní péče, která zahrnuje nejen správnou péči o ekzematickou pokožku, ale také mnoho změn v chodu celé domácnosti. Mezi zásadní opatření patří čistota domácího prostředí, snížená prašnost, nedráždivé kosmetické přípravky, prací i úklidové prostředky. Dítě také potřebuje klidné zázemí a psychickou podporu. Na tu nezapomínejte. Kůže je velmi citlivý orgán a na jeho zdraví má vliv i duševní pohoda. Buďte trpěliví a naučte ho základní návyky hygieny a jak co nejlépe překonávat nepříjemné svědění. Při dobré péči a vhodném režimu se vám bude dařit prodlužovat období mezi vzplanutími a budete mít atopický ekzém pod kontrolou.
Jak pomáhá zubní olej FAUNA DENTOL při dentální hygieně u psů?
Zkušenosti profesionálů: Čištění zubů u psů už možná znáte, ale slyšeli jste o dentální hygieně pro psy? Více se dozvíte ve článku paní Radany Koppové – provozovatelky profesionální dentální hygieny pro psy Doggy Dent.
Otravný hmyz a paraziti?
Přivolejte na pomoc bylinky! Jedním z důvodů, proč si rostliny a byliny vytváří silice/esenciální oleje, je jejich působení proti škodlivému hmyzu. Díky svému repelentnímu účinku pomáhají rostlinám chránit jejich stonky, listy, kořeny, hlízy či květy a semena před škůdci.
Pěstování ve skleníku: Jarní setí s Aromaflorou
Jaro je obdobím, kdy zahradníci začínají vysévat semena, pečovat o mladé rostlinky a těšit se na bohatou úrodu. Skleník je pro tento proces ideálním místem, protože nabízí stabilní podmínky, chrání rostliny před chladnými nočními teplotami a urychluje jejich růst. Pokud plánujete sázet do skleníku, nezapomeňte na ochranu před škůdci a nemocemi. Jak na to? S pomocí přípravků INSECT‑STOP a FUNGHI‑STOP.