Časopis
ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2024
ELEUTEROKOK OSTNITÝ
Eleutherococcus senticosus je latinský název pro rostlinu rostoucí jako podrost v jehličnatých a smíšených lesích od Sibiře po východní Asii. Je to 2–4 metry vysoký keř s bohatě vyvinutým kořenovým systémem. Pro eleuterokok se ujal název sibiřský ženšen a je s touto rostlinou už pevně spojen. Přezdíván je také jako čertův kořen nebo čertův dráp. Měli byste vědět, že existuje mnoho druhů ženšenů a většina z nich se řadí pod rod Panax (všehoj), pouze sibiřský ženšen patří pod rod Eleutherococcus (všehojovec). Nejedná se tedy o pravý ženšen, ale o zcela jiný botanický druh. Se skupinou ženšenů je ale příbuzný, náleží totiž do stejné rostlinné čeledi aralkovitých (Araliaceae).
ELEUTEROKOK VS. ŽENŠEN:
- Eleuterokok je lépe dostupný a snáze se pěstuje oproti ženšenu, který vyžaduje speciální podmínky a půdu pro pěstování. Dokonce se dá pěstovat i v našich klimatických podmínkách, kde bez problémů přezimuje.
- Eleuterokok snáze toleruje různé druhy půd, je nenáročný na počasí a snáší nízké
- Eleuterokok obsahuje eleuterosidy, které jsou chemicky velmi podobné panaxosidům a mají obdobné účinky jako ženšen pravý.
POZITIVNÍ ÚČINKY A NA CO SI DÁT POZOR:
- Obecně se využívá ke stimulaci imunitního systému a ke zvýšení odolnosti organismu proti infekcím.
- Zlepšuje celkovou kondici u sportovců a napomáhá regeneraci po sportovním výkonu (silové sporty, vysokohorská turistika, horolezectví).
- Zvyšuje obranyschopnost organismu vůči stresu. Pomáhá lépe se vyrovnat se stresem, ať už psychickým, tak fyzickým. Potlačuje chronický únavový syndrom a zvyšuje výkonnost při duševní práci (syndrom vyhoření, jet lag neboli pásmová nemoc).
- Pomáhá zlepšovat paměť. Jeho účinky lze využít před zkouškami ke zvýšení koncentrace, při přepracovanosti a vyčerpání.
- Zlepšuje kvalitu spánku. Mnohé studie poukazují na jeho přímý účinek proti únavě, zlepšuje celkovou kondici a výkonnost Zvláště se doporučuje při rekonvalescenci, na doléčení po náročné nemoci a po těžkých operačních stavech.
- Podle vědeckých údajů je schopen snižovat cholesterol i glukózu v krvi a má stimulační vliv na endokrinní funkce pohlavních žláz, zlepšuje potenci a libido.
- Má hepatoprotektivní účinek, vykazuje příznivý vliv na játra a snižuje toxicitu celé řady léčiv či nežádoucí vliv alkoholu.
- Pomáhá onkologickým pacientům lépe snášet náročnou chemickou léčbu i ozařování.
- Pomáhá tělu lépe zvládnout rekonvalescenci po operacích a náročné nemoci.
- Ve studiích byl prokázán účinek proti zánětu a několik desítek publikací se věnovalo jeho protirakovinným účinkům. Je však nutné říci, že přes hojnost studií jsou jeho protirakovinné účinky pořád neprokázané.
- Eleuterokok není doporučován při vysokém krevním tlaku, při autoimunitních chorobách, při zvýšené činnosti štítné žlázy, při spánkové apnoi, nespavosti, srdečních chorobách, depresi, schizofrenii, při kojení a v těhotenství.
- Neměl by se podávat před spaním.
- Při dlouhodobém užívání může klesat jeho účinnost, proto se doporučuje jeho užívání maximálně 6 týdnů, poté ho na 2 týdny vysaďte.
PharmDr. Vendula Víchová