Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2022

Vitamín A

Posláním kosmetiky je pokožku pěstovat, regenerovat, chránit a předcházet projevům předčasného stárnutí, udržovat ji zdravou a krásnou. Dle proklamací inzerce a prospektů kosmetických výrobků velice rychle můžeme dojít k závěru, že je o naši pokožku dobře postaráno. Všude nacházíme sdělení přesvědčující nás o dokonalosti nabízených přípravků. V tomto smyslu by kosmetické a zdravotní problémy v principu neměly vůbec existovat. Informace z kosmetických salonů, případně ordinací dermatologů naopak svědčí o úplném opaku. A není se čemu divit. Stačí pohlédnout na seznamy látek kosmetickým průmyslem používaných, aby přeběhl mráz po zádech.

Máme zde však i látky, které jsou nejen pokožce, ale celému organismu prospěšné. K nim patří např. vitamíny. Jsou všeobecně velmi důležitými složkami nejen potravin, ale i kvalitních kosmetických výrobků. Vitamíny jsou organické složky, které svými účinky zasahují do optimalizačních procesů v organismu. Působí jako nezbytně nutné katalyzátory různých složitých procesů.  Za avitaminózu označujeme chorobný stav, který je vyvolán naprostým nedostatkem některého z vitamínů. Lehčí formy nedostatku některého z vitamínů jsou označovány jako hypovitaminóza. Pokud dojde k nadbytečnému příjmu, pak mluvíme o hypervitaminóze. Hypervitaminóza nastává hlavně u vitamínů, jež jsou rozpustné v tucích. Při jejich nadměrné konzumaci mohou být s postupem času kumulovány v organismu. Zde přichází v úvahu krom vitamínu A i vitamín D.

Vitamín A, všeobecně známý jako retinol (zastarale pak axeroftol), je přijímán s potravou. Ať již v účinné formě nebo jako provitamíny – karoteny, z nichž je v játrech následně vitamín A vytvářen. Ona funkčnost vitamínu A v organismu, jakož i látková výměna, je značně složitou záležitostí. Zde je vhodné podotknout, že aby organismus mohl vitamín A řádně využít, potřebuje k tomu také optimální zásobení stopovým prvkem, zinkem. Zinek se běžně nachází v potravinách, hlavně pak v ovoci a zelenině. Bohatým zdrojem jsou i semena, ořechy a luštěniny.

Vitamín A je nutný pro tvorbu zrakového pigmentu. Jako jeden z prvních příznaků se nedostatek vitamínu A projevuje šeroslepostí. Optimální zásobení vitamínem A je nezbytně nutné pro udržení optimální funkčnosti sliznic dýchacích, trávicích i močových cest. Nedostatek způsobuje jejich vysychání a rohovatění, což usnadňuje nástup infekcí. Vitamín A je též velice důležitý pro metabolismus pokožky, pro tvorbu nových buněk, jakož i odlučování oněch již nefunkčních. Pokožka na rozdíl od ostatních orgánů je pod neustálým působením vlivů vnějšího prostředí, proto i její regenerace probíhá aktivněji, než je běžné u ostatních buněk. Nové kožní buňky postupují k povrchu, kde rohovatí, následně přestávají být funkční a uvolňují se. Tuto permanentní a plynulou obměnu pokožky lze též komentovat humorným konstatováním, že zhruba každé tři týdny máme obměněnou, tedy zcela novou pokožku. Jako zajímavost mohu uvést informaci, na kterou jsem kdysi narazil: za život člověk takto „zhubne“ v průměru o zhruba 20 kg uvolněných kožních buněk. A-hypovitaminóza tento proces kožní obměny negativně ovlivňuje, projevuje se suchostí, nadměrným šupinatěním pokožky, vzniká tzv. struhadlovitá kůže. Obecně je zhoršena regenerace, případně procesy hojení. Nedostatek se projevuje i na zhoršené kvalitě vlasů, suchosti, lámavosti a pomalejším růstu.

Vitamín A by neměl chybět v žádném kvalitním preparátu určeném k pěstování a regeneraci pokožky, neboť se jedná o velice účinnou látku, pro regeneraci pokožky naprosto nezbytnou. Vitamín A při procesu obnovy pokožky nejen brání předčasným projevům stárnutí, zpomaluje tvorbu vrásek, prospívá jemnosti pokožky a částečně působí i proti vzniku hyperpigmentací. Další z jeho osvědčených vlastností je, že působí v preparátech jako likvidátor volných radikálů. Zde se velice dobře osvědčuje např. v přípravcích po opalování, kde zmírňuje důsledky poškození dermálního kolagenu způsobené expozicemi UV záření. V tomto smyslu lze ošetřování pokožky s preparáty obsahujícími vitamín A označit i jako vhodnou součást prevence vzniku UV-poškození.

Jak již bylo výše zmíněno, vitamín A je rozpustný v tucích. Právě tato vlastnost mu zajišťuje jeho schopnost proniknout s tukovými složkami preparátu do hlubších vrstev pokožky. Na závěr bych se pár slovy zmínil i o vitamínu A z naší nabídky, neboť občas přichází i dotazy na jeho vnitřní použití. Tento vitamín A pro vnitřní použití nelze doporučit. Není to otázka jeho kvality, ale jeho extrémně vysoké koncentrace. Jeden gram (což je cca 30 kapek) obsahuje 1.700.000 internacionálních jednotek. I v případě nedostatku vitamínu A je doporučován jeho doplňující příjem v denní dávce od 2.000 do 5.000 i. j. To znamená, že jediný gram námi nabízeného vitamínu A představuje od 850 do 340 denních dávek! Na rozdíl od vitamínu D máme zajištěn dostatečný přísun vitamínu A v jídle, případný další příjem by měl následovat výhradně na doporučení lékaře. Vitamín A bývá velice často označován jako vitamín krásy. Při vhodném použití je to hlavně vitamín zdraví. A se zdravím je krása spojena.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Psal se rok 1982 a vzhledem k tomu, že jsem stále ležel v knihách s tematikou léčebných rostlin, přicházeli za mnou moji tehdejší známí a jejich přátelé s dotazy, zda bych jim na jejich problém mohl něco bylinného poradit. A tak jsem radil a často jsem se sám divil, jak se dotazovatelům tyto rady osvědčily.

10 let… ANO, je to tak

Deset let pro vás vyvíjíme a vyrábíme aromaterapeutické přípravky. Před deseti lety, 1. 4. 2012 v malé vesničce Kšice u Stříbra, zahájila svou činnost nově vzniklá společnost 1. AROMATERAPEUTICKÁ KH a.s.

Kanuka – aromaterapeutický poklad z Tasmánie

Fyzioterapeuty je éterický olej oceňován jako perfektní součást masážních přípravků. Přináší výraznou úlevu při namožení svalů a otocích a při bolestech doprovázejících artrotické změny na kloubech.

MASTICHA – víc než péče o zuby

Díky antibakteriálnímu účinku omezuje vznik zubního plaku, pomáhá při zánětech dásní a chronických periodontitidách. Vykazuje preventivní efekt proti rozvoji zubnímu kazu, bojuje proti zápachu z úst, podporuje hojení a působí protizánětlivě.

Imunita při respiračních infekcích

Imunita buněčná, látková/humorální, lokální/slizniční, systémová reakce, specifická/adaptivní/získaná nebo nespecifická/vrozená… co si pod těmito pojmy představit?

Šetrná dezinfekce rukou i pro zdravotníky

Kosmetika AKH má řadu příznivců, ačkoli ji nenaleznete v běžné kamenné drogerii. Díky přírodnímu složení má kratší dobu minimální trvanlivosti, nelze ji skladovat dlouhodobě. Zákazníci na nás narazí často až při nějakém problému.

Amyrisový olej

Podobně jako ylangový olej bývá označován „jasmínem chudých“, amyrisový éterický olej bývá nazýván jako „santal chudých“. To je dáno jejich rozdílnou cenou.

Oleje v kosmetice

Až do začátku technické revoluce měly rostlinné a živočišné tuky v oblasti pěstování pokožky exkluzívní postavení. Teprve rozvoj chemického průmyslu umožnil výrobu levných tzv. minerálních olejů, jako je vazelína a parafín.

Vitamín A

Máme zde však i látky, které jsou nejen pokožce, ale celému organismu prospěšné. K nim patří např. vitamíny. Jsou všeobecně velmi důležitými složkami nejen potravin, ale i kvalitních kosmetických výrobků.

Aromaterapeutické koupele

Koupele byly od pradávna symbolem očisty těla i duše a často mívaly náboženský a společenský přesah. Ze známějších připomeňme očistnou židovskou lázeň mikve nebo velmi společensky oblíbené římské lázně. Dlouhou tradici mají i veřejné lázně rozšířené zejména v Turecku, Sýrii, Balkáně, Indii či severní Africe.

Solné obklady aneb co ledviny milují? Teplo!

SOLNÉ OBKLADY. Ledviny teplo milují. Ať jim ho dáte ve formě koupele, sauny nebo obkladů, neuděláte chybu. Solné obklady jsou netradičním způsobem, jak ledviny prohřát a pomoci dodat tělu energii při zánětu.

Tělové peelingy – oleosoly

Prokrví pokožku, zlepší látkovou výměnu včetně toku lymfatických tekutin a podpoří detoxikaci organismu. Mikrokrystaly soli mírně obrušují vrchní vrstvu zrohovatělé pokožky, která však není díky tukovému základu vystavena intenzivnímu dráždění jako při klasickém peelingu.

ZDRAVĚJŠÍ DÍKY SAUNOVÁNÍ odpočinek, který posiluje imunitu

Imunita je schopnost organismu bránit se vnějším i vnitřním vlivům, mimo jiné i všudypřítomným bakteriím a virům. Může se zdát (mylně), že podpora imunity je důležitá zejména před zimním obdobím, ale i teplejší měsíce jsou plné nástrah atakujících náš imunitní systém.