Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2022

Oleje v kosmetice

Skutečnost, že povrch pokožky je hydrofobní, tedy odpuzující vodu, je dána tím, že v rámci fyziologických procesů je na její povrch vylučován kožní maz. Tento poznatek odůvodňuje používání rostlinných a živočišných olejů, tuků a vosků při ošetřování a pěstování pokožky, tedy kosmetice, doslova od nepaměti. Oleje, tuky a vosky se svým složením velice podobají složkám obsaženým v kožním mazu, lze je tedy označit za blízce příbuzné z chemického hlediska. Z toho vychází empirické poznatky, že tyto mastné složky jsou pokožkou velice dobře snášeny a používány jako hlavní součásti různých kosmetických výrobků.

Až do začátku technické revoluce měly rostlinné a živočišné tuky v oblasti pěstování pokožky exkluzívní postavení. Teprve rozvoj chemického průmyslu umožnil výrobu levných tzv. minerálních olejů, jako je vazelína a parafín. Jedná se o látky, které se vyzískávají při zpracování ropy. Výrobci kosmetiky tak dostali od chemiků k dispozici vyčištěné, chemicky stabilní mastné složky, které umožnily výrobu komerční kosmetiky, která nežlukne a má prakticky neomezenou dobu použitelnosti. Bohužel jejich chemické složení se podstatně liší od olejů a tuků rostlinného a živočišného původu. Z hlediska ošetřování pokožky jim lze přiřknout maximálně ochrannou funkci (asi jako igelitové rukavici). S pěstováním pokožky však tyto nefyziologické složky nemají nic společného. Zůstávají na povrchu pokožky a tím brání vstupu účinných látek do pokožky. Trvalo velice dlouho, než se tato skutečnost dostala do obecného povědomí a mnozí výrobci na základě požadavků spotřebitelů byli doslova donuceni vracet se k používání rostlinných a živočišných olejů. Jejich předností je právě ona chemická příbuznost s kožními tuky a schopnost rychle a dobře proniknout do pokožky. Tento fakt je předurčuje pro funkci nosiče účinných látek nejen v kosmetice, lidovém léčitelství, ale i dermatologii.

Netřeba být chemikem, který má k dispozici bohatě vybavenou laboratoř, abychom si tento fakt ověřili. Stačí připravit si dva masážní oleje. Jeden, jehož základem bude minerální olej, druhým bude mandlový olej s tím, že do každého přidáme cca 3 % levandulového éterického oleje. Testovaná osoba/y velice rychle zjistí nesrovnatelně silnější účinky výrobku z rostlinného oleje. A to zmiňuji pouze okamžitý účinek, nikoli schopnosti pěstovat pokožku při dlouhodobém používání. Výše uvedené pochopitelně platí i o dalších kosmetických výrobcích, jako jsou krémy, regenerační oleje a další.

Dlouhodobé používání výrobků z minerálních olejů může vést k vysoušení pokožky, neboť zůstávají na jejím povrchu a mísí se s kožními tuky, které odebírají pokožce. Bohužel subjektivní pocit je, že je pokožka řádně promaštěná. Je nutno také zdůraznit, že minerální oleje nanesené na pokožku způsobují okluzi. Takto ošetřené pokožce je zabráněno „dýchat“.  Na opačné straně se nachází velice obsažná skupina rostlinných a živočišných tuků s velice rozdílnými vlastnostmi, které jsou dány jejich složením. Podíl nasycených a nenasycených mastných kyselin rozhoduje o konzistenci, tedy zda se jedná o tekutý olej (např. slunečnicový) nebo o pevný tuk (např. bambucké máslo). Čím vyšší je obsah nenasycených mastných kyselin, tím je olej tekutější, a tedy bod tuhnutí nižší.

Pro nenasycené mastné kyseliny se dříve používalo označení vitamín F. Rostlinné oleje dále obsahují různá množství lipofilních doprovodných látek. Z těch nejdůležitějších je vhodné jmenovat fosfolipidy, vitamíny A, D, E, K, skvalen, rostlinná barviva. Jsou zde i mnohé další složky, které lze označit za velice účinné, a tedy i vhodné pro přirozené pěstování pokožky. V úvodu jsem zmínil chemickou příbuznost jak rostlinných, tak i živočišných tuků s kožními. Používání živočišných tuků je však spojeno s problémy. Získávání některých (např. norkový olej, vorvaňovina) je podmíněno zabitím daných zvířat, což se neslučuje s posláním kosmetiky ani etikou. Přesto vyloučením takovýchto tuků z používání nevzniká žádný problém. Rostlinné zdroje nám nabízí nejen plnohodnotné náhrady, ale i suroviny, které živočišné tuky jak ve vhodnosti, tak i účinnosti zcela jednoznačně převyšují (např. jojobový olej, olej z pšeničných klíčků).

Daleko větším problémem pro kosmetický průmysl je trvanlivost rostlinných olejů. Zjednodušeně lze říci, že čím více nenasycených mastných kyselin olej obsahuje, tím rychleji reaguje s kyslíkem, tedy oxiduje, lidově řečeno žlukne. Výrobci kosmetiky pak reagují po svém. Nenamáhají se změnit výrobu a hlavně distribuci kosmetických výrobků, které rostlinné oleje obsahují. Jednodušší a výnosnější je přizvání kouzelníka chemii na pomoc. Jsou známy různé chemikálie (více či méně toxické), které lze v kosmetice použít a žluknutí zabránit, nebo alespoň dlouhodobě oddálit (BHT, BHA a další). Nelze se pak divit, že jsou nabízeny např. krémy s rostlinnými oleji, které oproti očekávání nežluknou po cca 6 měsících, ale jejich expirační doba je 3 roky. Nezřídka je pak takováto kosmetika označována za přírodní, neboť obsahuje suroviny z přírodních zdrojů. Co na tom, že použitá chemie je denaturuje. Navíc pak takovéto obsahové složky jednoznačně pokožce ani omylem neprospívají. Výrobcům takovéto kosmetiky hraje do noty skutečnost, že téměř všichni spotřebitelé vnímají nutnost dbát o pokožku. Bohužel populace se neskládá z chemiků, kosmetologů či dermatologů, ale běžný spotřebitel je laik a v těchto odborných záležitostech tápe. Pokožka je živý orgán, je schopna regenerace a po určitou dobu je schopna eliminovat negativní důsledky používání látek, jež v kosmetice neslouží pokožce, ale komerci. Z uvedeného lze zcela jednoznačně odvodit, že kosmetické přípravky obsahující primárně rostlinné oleje mají omezenou trvanlivost. Měly by být nabízeny a pořizovány jen čerstvé, aby byla zajištěna jejich co nejvyšší kvalita a účinnost a obešly se bez danajských darů chemie.

Karel Hadek    

Úvodní slovo Karla Hadka

Psal se rok 1982 a vzhledem k tomu, že jsem stále ležel v knihách s tematikou léčebných rostlin, přicházeli za mnou moji tehdejší známí a jejich přátelé s dotazy, zda bych jim na jejich problém mohl něco bylinného poradit. A tak jsem radil a často jsem se sám divil, jak se dotazovatelům tyto rady osvědčily.

10 let… ANO, je to tak

Deset let pro vás vyvíjíme a vyrábíme aromaterapeutické přípravky. Před deseti lety, 1. 4. 2012 v malé vesničce Kšice u Stříbra, zahájila svou činnost nově vzniklá společnost 1. AROMATERAPEUTICKÁ KH a.s.

Kanuka – aromaterapeutický poklad z Tasmánie

Fyzioterapeuty je éterický olej oceňován jako perfektní součást masážních přípravků. Přináší výraznou úlevu při namožení svalů a otocích a při bolestech doprovázejících artrotické změny na kloubech.

MASTICHA – víc než péče o zuby

Díky antibakteriálnímu účinku omezuje vznik zubního plaku, pomáhá při zánětech dásní a chronických periodontitidách. Vykazuje preventivní efekt proti rozvoji zubnímu kazu, bojuje proti zápachu z úst, podporuje hojení a působí protizánětlivě.

Imunita při respiračních infekcích

Imunita buněčná, látková/humorální, lokální/slizniční, systémová reakce, specifická/adaptivní/získaná nebo nespecifická/vrozená… co si pod těmito pojmy představit?

Šetrná dezinfekce rukou i pro zdravotníky

Kosmetika AKH má řadu příznivců, ačkoli ji nenaleznete v běžné kamenné drogerii. Díky přírodnímu složení má kratší dobu minimální trvanlivosti, nelze ji skladovat dlouhodobě. Zákazníci na nás narazí často až při nějakém problému.

Amyrisový olej

Podobně jako ylangový olej bývá označován „jasmínem chudých“, amyrisový éterický olej bývá nazýván jako „santal chudých“. To je dáno jejich rozdílnou cenou.

Oleje v kosmetice

Až do začátku technické revoluce měly rostlinné a živočišné tuky v oblasti pěstování pokožky exkluzívní postavení. Teprve rozvoj chemického průmyslu umožnil výrobu levných tzv. minerálních olejů, jako je vazelína a parafín.

Vitamín A

Máme zde však i látky, které jsou nejen pokožce, ale celému organismu prospěšné. K nim patří např. vitamíny. Jsou všeobecně velmi důležitými složkami nejen potravin, ale i kvalitních kosmetických výrobků.

Aromaterapeutické koupele

Koupele byly od pradávna symbolem očisty těla i duše a často mívaly náboženský a společenský přesah. Ze známějších připomeňme očistnou židovskou lázeň mikve nebo velmi společensky oblíbené římské lázně. Dlouhou tradici mají i veřejné lázně rozšířené zejména v Turecku, Sýrii, Balkáně, Indii či severní Africe.

Solné obklady aneb co ledviny milují? Teplo!

SOLNÉ OBKLADY. Ledviny teplo milují. Ať jim ho dáte ve formě koupele, sauny nebo obkladů, neuděláte chybu. Solné obklady jsou netradičním způsobem, jak ledviny prohřát a pomoci dodat tělu energii při zánětu.

Tělové peelingy – oleosoly

Prokrví pokožku, zlepší látkovou výměnu včetně toku lymfatických tekutin a podpoří detoxikaci organismu. Mikrokrystaly soli mírně obrušují vrchní vrstvu zrohovatělé pokožky, která však není díky tukovému základu vystavena intenzivnímu dráždění jako při klasickém peelingu.

ZDRAVĚJŠÍ DÍKY SAUNOVÁNÍ odpočinek, který posiluje imunitu

Imunita je schopnost organismu bránit se vnějším i vnitřním vlivům, mimo jiné i všudypřítomným bakteriím a virům. Může se zdát (mylně), že podpora imunity je důležitá zejména před zimním obdobím, ale i teplejší měsíce jsou plné nástrah atakujících náš imunitní systém.