Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2020

Grapefruitový olej

Grapefruitový éterický olej, stejně jako i další éterické oleje z citrusových plodů, se získává ze slupky tohoto ovoce. Slupka se rozemele s vodou na kaši, následně se odstraní tlakovým filtrováním pevná hmota a ve vzniklé kapalině plave éterický olej na povrchu. Hned ze dvou důvodů. Grapefruitový éterický olej (jakož i ostatní éterické oleje) je ve vodě nerozpustný a také je lehčí než voda.

Éterické oleje všech citrusových plodů mají v určitém slova smyslu i podobnou pachovou informaci, což je dáno i mnoha podobnými složkami v jejich komplexu. Citrusové oleje jsou pro svoji osvěžující vůni velice oblíbené nejen u dospělých, ale obzvláště pak u dětí, což se samozřejmě týká i grapefruitového oleje. I přes skutečnost, že na jeden kilogram oleje je nutné zpracovat značné množství materiálu, v průměru kolem 250 kg grapefruitových slupek, patří tento olej k těm levnějším. To je dáno tím, že ona slupka je v podstatě jen velice dobře a účelně využitý opad. Jako velice libě znějící lze označit botanické označení grapefruitu – Citrus paradisi.  Také jako zajímavost lze uvést, že grapefruit jako takový není původním plodem, ale vznikl křížením pomeranče a dalšího, podstatně méně známého citrusového plodu, pomela, zvaného též šedok. Vznik grapefruitu je uváděn jako náhodné křížení výše zmíněných plodů v polovině 18. století na ostrově Barbados. Samotný grapefruit jako plod je velice zajímavý. Je celkem chudý na kalorie, ve 100 g se nachází zhruba 40 kcal. Je bohatý na stopové prvky i vitamíny, hlavně pak skupiny B. Nutno zmínit i vysoký obsah vlákniny pektinu a hořčin, které jsou velice prospěšné trávicímu traktu. Nelze se divit, že jeho konzumaci lze označit za zdraví prospěšnou.

Pro aromaterapii jsou mimořádně zajímavé účinky grapefruitového éterického oleje. V jeho složení se nachází široká paleta látek: seskviterpeny, monoterpeny (limonen až 90 %, myrcen), linalool, kumarin, furanokumariny (aurapten, bergapten), geraniol, pinen, aldehydy (citral) a mnohé další. Právě vysoký podíl zmíněného limonenu, pravděpodobně daný „pomerančovou příbuzností“, propůjčuje tomuto oleji i příbuznou vůni. Naopak, v extrémně malém množství se v grapefruitovém oleji nachází i látka s názvem Thiol (starší označení Merkaptan). Jedná se o jednu z forem sirných alkoholů, které doslova pekelně smrdí. Zde se však jedná o půvabně vonící výjimku. I přes stopové množství tato pachově extrémně aktivní složka propůjčuje grapefruitovému oleji onu typickou svěží, ovocnou vůni. Technická literatura uvádí, že právě tato složka patří k těm pachově nejintenzivnějším, jež jsou přírodního původu.

Grapefruitový olej nabízí aromaterapii široké terapeutické použití. Inhalace tohoto osvěžujícího oleje má nejen pozitivní vliv při špatné náladě. Vzhledem k vedlejším účinkům léků používaných k léčbě úzkosti a depresí hledají lidé alternativní prostředky. Zde může být ať již samotný, případně v kombinaci s bergamotem použit v případě lehkých depresí  či pocitech strachu. Vhodné jsou také krom inhalací i masáže a koupele. Příjemná vůně a jeho účinky z něj dělají vynikající volbu pro aromatizaci obývaných prostor. Osvědčil se i v nelibě vonících prostorách, jako jsou kuchyně, zakouřené prostory a podobně, jimž propůjčí svěží a příjemnou atmosféru. Kdysi jsem dostal dotaz, který či které éterické oleje by mohly odstranit „kancelářskou nevůni“. Sice nemám potuchy, co to termín kancelářská nevůně obnáší (u nás jsou i kanceláře poznamenány naší voňavou činností), možné je však konstatovat, že éterické oleje citrusových plodů včetně grapefruitu jsou nositeli velice příjemné svěžesti a napomáhají zlepšení nálady. Jako bonus lze navíc definovat i jeho antimikrobiální účinky. Nutno však současně dodat, že řádné větrání nenahradí. Inhalace grapefruitového oleje přináší úlevu také při kašli a zánětu průdušek. A když již jsme u těch inhalací, doporučuji jej vyzkoušet i v sauně.

V poslední době byla věnována pozornost grapefruitovému oleji jako pomocníku při formování postavy.  V Japonsku a Jižní Koreji byly prováděny pokusy, jež potvrdily, že grapefruitový olej zpomaluje ukládání podkožních tuků a urychluje jejich spalování. Hlavně pak v oblasti břišních partií.  Zde se mělo jednat o aromamasáže. Podobně účinné by měly být i koupele. Bohužel nic bližšího jsem se o podmínkách provádění těchto testů a výsledcích nedozvěděl. Asi bych si měl i postesknout, neboť grapefruitový koupelový olej (kat.č. 1020) se nachází v naší nabídce desítky let, bohužel ani jeden z klientů, kteří jej používali, o tomto účinku nereferoval.  Grapefruitový olej má pozitivní vliv na pohyb lymfatických tekutin a tím i zlepšení látkové výměny. Díky tomu jej lze doporučit při zadržování vody v těle, je vhodnou součástí kompozic éterických olejů při detoxikaci. Nelze se divit, že díky výše uvedeným účinkům se stal oblíbenou složkou v kosmetických přípravcích na ošetřování pokožky postižené celulitidou. O grapefruitovém oleji je taktéž známo, že napomáhá zlepšit činnost ledvin a jater. Nejen příjemnou vůni, ale i dobré účinky jistě ocení i jedinci s mastnými vlasy. Do hydrofilního mycího oleje na mastné až normální vlasy (o.č. 1404) na 100 ml oleje lze přidat 30 kapek (cca 1 ml). Zde je vhodné nechat preparát působit na vlasovou pokožku 5 až 10 minut. Zvýšenou pozornost věnujeme tomu, aby se olej nedostal do očí.

 Grapefruitový olej dává dobré kompozice se všemi oleji z citrusových plodů, příjemné jsou i směsi s jehličnany.  Svěžesti dodává těžkým vůním, jako jsou pelargonie a růže. Potenciálním problémem grapefruitového oleje jsou obsažené furanokumariny a kumarin, které jej zařazují do skupiny fototoxických olejů. Jejich obsah je sice u grapefruitového oleje nízký, ale po aplikaci výrobků, jež obsahují více než 2 % grapefruitového oleje, by se měl každý vyhýbat expozici UV-záření. Stejně jako další oleje citrusových plodů i grapefruitový olej je naprosto nevhodný do opalovací kosmetiky.  Při běžném používání je však naprosto bezpečný. Lze jej označit za bezproblémový, nedráždivý, běžně se používá při aplikaci na pokožku v koncentracích do 3 %.

Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Nový rok, jehož číslo obsahuje dvě dvacítky, již píšeme více než měsíc. Právě ony dvacítky napověděly, jak ten čas šíleně letí. Nezdá se mi, že je to nějak dlouho, byť je tomu již dvacet let, co jsme se rozloučili s devatenáctkou a první dvacítku vítali. Za tu dobu, statisticky viděno celá jedna generace, se také mnohé změnilo, něco k lepšímu, jiné pak k horšímu. Mladí dorůstají a těm o „nějaký ten pátek“ dříve narozeným, jak klasik praví, přibývají křížky na hrbu.

Grapefruitový olej

Grapefruitový éterický olej, stejně jako i další éterické oleje z citrusových plodů, se získává ze slupky tohoto ovoce. Slupka se rozemele s vodou na kaši, následně se odstraní tlakovým filtrováním pevná hmota a ve vzniklé kapalině plave éterický olej na povrchu. Hned ze dvou důvodů. Grapefruitový éterický olej (jakož i ostatní éterické oleje) je ve vodě nerozpustný a také je lehčí než voda.

Helicobacter pylori

Pojednání o této bakterii bych asi začal konstatováním, milý čtenáři, ač se to nezdá, jsme ve válce. Každý z nás po dobu svého života přichází do kontaktu s bakteriemi, viry a dalšími patogenními, případně potenciálně patogenními parazity. Jsou jich nikoli milióny, ale řádově daleko vyšší množství, na úrovni astronomických čísel, překračující schopnosti naší představivosti. Zde se pak odbývá ona zmíněná válka, zde začíná pro každého z nás onen boj o zdraví, někdy i na život a na smrt.

Výplachy ústní dutiny

O tom, jak se starat o ústní dutinu, jak čistit zuby, byly již popsány stohy papíru. O elektronické reklamě raději ani nemluvit. Vše je naprosto jednoduché až na malý detail. Zubním lékařům v žádném případě nehrozí zařazení do skupiny ohrožených nezaměstnaností, ba právě naopak, jejich ordinace doslova praskají ve švech. Nezřídka si dokonce lidé stěžují, že sehnat zubního lékaře, který je přijme, je více než namáhavé snažení.

Jak nám ATEMOL ušetřil další cestu do nemocnice

Můj syn je od malička král laryngitidy. Nepamatuji, že by byl nemocný s něčím jiným, kromě neštovic, které vyfasoval ve školce. Po mnoha návštěvách pohotovosti v nočních až ranních hodinách už přestávala sranda.

Aromaterapie v kineziologické praxi

V kineziologii existuje více než 300 modalit. Jedná se o celostní přístup, založený na principech tradiční čínské medicíny (meridiány a jejich spojení se svaly a orgány, akupunkturní body). Kinezioterapie obnovuje rovnováhu všech systémů člověka na fyzické, emocionální a energetické úrovní prostřednictvím identifikace a eliminace sevření, bloků a nerovnováhy. Stanovení odchylek a zón se provádí pomocí svalového testování s použitím indikátoru svalů.

Atopický ekzém je tu stále

Přestože jeho sezóna není omezena, projevy se více než kdy jindy hlásí o slovo právě v zimním období. O čem je řeč? O ATOPICKÉM EKZÉMU. Jedná se o chronické, recidivující, svědivé kožní onemocnění, kdy v důsledku snížení lipidové kožní bariéry dochází ke zvýšeným ztrátám vody, snížení hydratace a zvýšení suchosti pokožky. Kůže se stává citlivější ke spouštěcím faktorům, jako jsou dráždivé látky a alergeny, které atopický ekzém dále zhoršují.

ONRIT… cyklisté v akci

Loňskou jarní novinkou byl balzám ONRIT cíleně připravovaný pro aktivní sportovce, cyklisty. První jarní vyjížďky bývají bolestivé pro dolní sedací části těla. Otlačené hýždě jsou maličkostí, ale zarůstající ochlupení nebo opruzeniny a odřeniny, to je horší. A na tyto potíže je právě vhodný ONRIT. Kombinovat ho můžete s intimním balzámem INTIMISS.

Krémy, regenerační krémy, lecitinové krémy

V sortimentu našich výrobků naleznete opravdu širokou nabídku obličejových krémů, v které se může neznalý nebo nový zákazník lehce ztratit. Proto bychom vám rádi obličejové krémy trochu přiblížili a představili je podrobněji.

Informace pro vás

Naše parfémy jsou jedinečné. Vyrobené podle našich vlastních receptur. Často nám píšete, že by si zasloužily jiný obal. Souhlasím s vámi, našimi klienty. V únoru přidáváme do naší nabídky ke stávajícímu balení, 50 ml v PET obalu, 30 ml parfému ve skleněném obalu s rozprašovačem. Toto balení bude mít i novou etiketu. Doufám, že oceníte nejen nový obal, ale i novou etiketu…