Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2017

Kajeputový olej


Představení tohoto oleje by mohlo začít i označením olej z bílého dřeva. Pojmenování v Indonésii „kayu putih“ neznamená nic jiného než bílé dřevo. Olej se však nezískává z dřeva daného stromu (Melaleuca leucadendra), ale z listů a drobných větviček. Hned v úvodu lze říci, že se jedná o velice zajímavý olej. Co se jeho pachové informace týká, lze říci, že díky vysokému obsahu 1,8 cineolu má vůní značně blízko k vůni eukalyptu. Jeho vůně je však trochu pikantnější, něco jako s ovocným podtextem. Je zde i jistá rodová příbuznost s čajovníkovým olejem /tea tree/, který se vyrábí ze stromů s latinským označením Melaleuca alternifolia. Ona příbuznost však neplatí, pokud se podíváme na složení éterických olejů. Čajovníkový olej na rozdíl od kajeputového oleje má velice nízký obsah 1,8 cineolu. Již výše jsem zmínil vysoký obsah 1,8 cineolu u kajeputového oleje. Tento oxid je hlavní obsahovou složkou kajeputového oleje a při nízkém dávkování oleje v preparátech nedráždí pokožku, ba dokonce ani sliznice. Stejně jako eukalyptový olej lze kajeputový olej označit specialitou pro chladné roční období, tedy čas nezvaných návštěv nastydnutí, chřipek, angín, rýmy. Nutno zmínit, že kajeputový olej je podstatně jemnější než je olej eukalyptový. Velmi se osvědčuje i jako prevence nemocí dýchacích cest. V takovýchto případech je předurčen k inhalacím. Aromalampy, aromatácky, zvlhčovače vzduchu a další pomůcky, jež umožní aromatizaci prostorů, v nichž se zdržujeme, uvolní kajeputový olej do vzduchu ať již samotný, či ve směsi s jinými oleji. Jeho silné antimikrobiální účinky jsou schopny snížit možnost přenosu kapénkových infekcí.


Jeho sekretolytické účinky pak jistě oceníme při suchém kašli, který navíc i mírně tlumí. Vzhledem k tomu, že se jedná o velice dobře snášený olej, je vhodný i pro děti. Jako velice účinné lze doporučit jeho kombinace s některými jinými éterickými oleji. Vhodnými oleji do směsi s 
kajeputovým olejem jsou levandulový, borovicový, případně i mateřídouškový olej.Kajeputový olej se osvědčil i u problémů s dutinami (sinusitida), případně u počínajícího zánětu středního ucha. Jako ideální bych označil formu nosního či ušního oleje. V obou případech je koncentrace od 1 do 3% kajeputového oleje v nosním oleji. U dětí doporučuji začínat s nižšími koncentracemi. Další zajímavé použití nabízí kajeputový olej při kožních problémech, jako je akné, případně lupénka. Zde se nabízí možnost přidat jej do neutrálního krému v množství cca 3%. Málo známé je vnitřní použití. Lze jej označit jako dobré antiseptikum v oblasti močových cest. Zcela jistě i dobrá alternativa k osvědčenému jalovcovému oleji při zánětu močového měchýře. Zde by bylo dávkování pro dospělého člověka 3×denně po dvou kapkách. Větší dávky bych nedoporučoval, u citlivých jedinců by mohlo docházet k podráždění žaludku. I proto bych vnitřní aplikaci doporučoval po jídle. Nutno zmínit i dobré prokrvující účinky, kterých můžeme terapeuticky vyžít např. v koupelích při chronickém revmatizmu, artritidě či ztuhlosti svalstva. U těchto problémů bych doporučoval kombinaci buď s rozmarýnovým, nebo kafrovým olejem. Pokud není k dispozici vana, lze stejně úspěšně použít dané oleje i ve formě masáží. Všeobecně lze o kajeputovém oleji říci, že tlumí bolesti, působí antimikrobiálně i antivirálně, protiplísňově, sekretolyticky a prokrvuje… Pokud je některý z těchto účinků požadován, pak použití kajeputového oleje je na místě a zcela jistě pomůže.


Karel Hadek

Úvodní slovo pana Hadka

Není tomu dlouho, co jsme se všichni těšili na dny, kdy nás navštěvuje Ježíšek. Nedlouho nato následovalo rozloučení se starým rokem, které plynule přešlo do vítání roku přicházejícího.

CLIMAFRESH v nabídce

S příchodem nového preparátu je vhodné informovat o jeho vlastnostech a použití. Bohužel, to je tentokráte u preparátu CLIMA-‑FRESH již doslova nemožný úkol.

Riziko sdělování osobních nebo intimních informací

Sociální sítě jsou určeny k seznamování a k udržování kontaktu mezi kamarády a známými. Umožňují také rychlou výměnu informací.

Přecházíme na nový účetní a skladový systém

Vážení zákazníci a příznivci Aromaterapie Karel Hadek.

Kajeputový olej

Představení tohoto oleje by mohlo začít i označením olej z bílého dřeva. Pojmenování v Indonésii „kayu putih“ neznamená nic jiného než bílé dřevo.

Červené žilky – couperose

Zdravím z Ostravy všechny fandy kosmetiky Karla Hadka. Dnes bych se ráda zamyslela nad problémem, který někdy trápí více mě než mé klientky, jež se s ním potýkají.

Cestovatelské minimum hádkovských produktů

Letošní Vánoce u nás poprvé neprobíhaly v duchu koled a vánočního stromečku – 24. prosince jsme nastoupili do letadla směr Jihoafrická republika (JAR).

Drahý pane Hadku

Nejen celý tento rok, ale i v minulých letech jsem Vás zahrnovala emaily, v nichž jsem Vás prosila o pomoc a rady, které se týkaly zdraví.

HERPES

Dám Vám hádanku. Je to malé, velmi nepříjemné a vždy se to objeví v nejméně vhodnou chvíli. Víte, co to je? Ano, opar (neboli herpes) je infekční virus, který se většinou projeví jako malá vyrážka v oblasti rtů.

SADA CELLU ‑THERAP

Stále více lidí trpí na pomerančovou kůru neboli celulitidu. Je to projev nedostatečného pohybu, špatné stravy, stresu a dalších negativních vlivů.

Novinky v doručování balíků Českou poštou

Potřebujete změnit čas nebo místo doručení u balíku, který je již na cestě k Vám?

Uvolněte se, prosím…

Ráno do práce, postarat se o děti, uklidit, uvařit a tak stále dokola. Každodenní shon vysiluje organismus fyzicky i psychicky.

Nový objav

Veríte, že aj po 15-tich rokoch používania prípravkov od pána Hadka objavujem stále nové zázračné účinky niektorých z nich? A znovu musím napísať, ako mi táto bohatá ponuka balzamov, olejčekov a mastičiek pripomína nepreskúmanú krajinu plnú prekvapení.

Mysleme na sebe

Několik let jsem pracovala v oblasti zdravé výživy. Měla jsem možnost poznat a vyzkoušet různé produkty. Jsem vděčná za to, že jsem se mohla setkat i s panem Karlem Hadkem a paní Míšou Švorcovou na kurzech aromaterapie.

KURZY aromaterapie na Slovensku 2017

Okrem jari na Slovensku v marci 2017 opäť očakávame pana Karla Hadka a jeho skvelý tím odborníkov. Priatelia, bude to veľmi zaujímavých 5 dní!

Jaro, detox a aromaterapie

Vánoce i vstup do roku 2017 jsou za námi. Novoroční předsevzetí proběhla při loučení se s rokem minulým. Zda jsme se rozhodli je plnit, či nikoliv, je na každém z nás…

ANTIOXI? ANTIOXI!

V loňském roce společnost Aromaterapie Karel Hadek uvedla na trh směs éterických olejů ANTIOXI. Využil jsem příležitosti a přípravek vyzkoušel osobně.

Motivační detoxikační jídelníček

Motivační detoxikační jídelníček