Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2016

Jaderný šok

 

V živé paměti mám dobu před více než čtvrt stoletím, kdy se objevil na německém trhu zázrak proti vráskám. Jednalo se o do této doby neznámý olej. Pocházel z Chile a byl nabízen pod označením Rosa Mosqueta. Reklama byla úžasná: Ženy v andském pohoří, které tento olej používají, ani ve vysokém věku nemají žádné vrásky.

 

Ač nejsem žena, přesto jsem se začal o tento olej zajímat. Nikoli přímo ve vztahu k údajně netvořícím se vráskám, ale zajímal mě jako možná kvalitní surovina pro výrobu různých kosmetických preparátů. Přiznávám, asi jsem si měl koupit letenku do Chile a poohlédnout se tam po oněch zralých (možná i přezrálých) dámách z reklamy, kterým zub času díky zázračnému objevu Rosa Mosqueta nestihl vyhlodat žádné vrásky. Usoudil jsem, že nejen daleko levnější, ale i jednodušší bude pořízení daného olejíčku a na základě analytického certifi kátu, jakož i dlouhodobějšího testování, tento zázrak posoudit. Nutno konstatovat, že se jedná o jemný olej s mimořádně vysokým podílem kyseliny alfa ‑linolenové, který lze při trošce dobré vůle označit za složením podobný oleji lněnému. Vysoký je i podíl kyseliny linolové.

 

Z tohoto pohledu se jedná o velice aktivní olej, který je nezbytně nutné skladovat v chladu a chránit před světlem, hlavně pak UV ‑zářením. Zajímavým jej činí v tomto oleji obsažená kyselina transretinolová. Tedy jistá, velmi aktivní forma vitamínu A. Vzhledem ke skutečnosti, že kyselina transretinolová prokazatelně aktivuje buněčné dělení, používá se v medicíně např. při akné, případně i jiných onemocněních. V oleji z andské růže je obsah kyseliny transretinolové natolik nízký, že z hlediska koncentrací používaných v medicíně se jeví jako nezajímavý. To však neplatí o kosmetice, kde používání nízkých koncentrací po dlouhou dobu je předností. Tento olej při pravidelném používání nabízí k využití protizánětlivé účinky, optimalizuje funkčnost pokožky a má i dobré regenerační účinky. Nutno konstatovat, že ani u tohoto oleje se nejedná o žádný zázrak, ale zase jen o velice vhodnou kosmetickou surovinu, která může být vynikající součástí kosmetických preparátů. V žádném případě bych nedoporučoval aplikovat na pokožku samotný olej z andské růže. Nejen, že neobsahuje od přírody emulgátory, ale díky vysokému podílu vícenásobně nenasycených mastných kyselin by vysoušel pokožku. Z výše uvedeného je zřejmé, že olej z jader andské růže nachází uplatnění i v některých preparátech s logem KH. Zde se nachází pod označením Rosa canina Fruit Oil. Nutno podotknout, že se nikdy nejednalo o žádný levný olej a jeho nabídka byla dlouhá léta uspokojující.

 

Vloni na podzim, doslova jako by se z trhu vypařil. Nyní se zase v nabídce objevil, ale v cenové relaci, jež nelze označit jinak než šokující. Oproti poslední dodávce se cena navýšila o astronomicky neskutečných 400 % (pro jistotu i slovy: čtyři sta procent). Důvod mi sice není znám, ale nejspíše se nespletu, pokud napíši, že se tento olej stal předmětem spekulace. Oproti tomu důsledek je evidentní, tedy navýšení cen preparátů, jež tento olej obsahují. Nezbývá než doufat, že se jedná jen o dočasnou situaci.

 

Karel Hadek

Jaderný šok

V živé paměti mám dobu před více než čtvrt stoletím, kdy se objevil na německém trhu zázrak proti vráskám.

Vitamín D3

Jedním z častých dotazů, které se stále opakují, je i otázka vlivu slunečního záření na lidské zdraví.

Šalvej a její olej

Jak již to u bylinek bývá běžné, i u šalvěje je dobré konstatovat, že příroda má v nabídce kolem 500 druhů a poddruhů šalvějí.

Milý pane Hadku,

nežádám Vás o radu, ale děkuji za Vaši poradnu.

Orange Sanitol

ORANGE SANITOL doporučuji i lidem s kožními chorobami, kteří mají od mastí zničené prádlo, jež nejde vyprat ani vysokými dávkami pracího prášku.

Pomocník pri nadúvaní a tráviacich problémoch (CANDÖL)

Ambulancie gastroenterológov sú dnes veľmi vyťažené.

Vážený pane Hadku,

Vaše produkty jsou důležitou složkou v péči o naše zdraví a kvalitu života.

Jak se vyhnout nemoci v zimním období

Pokud znáte výrobky KAREL HADEK a používáte je, tak nemoc nemá šanci.

Dorucování balíku Českou poštou – hrůza

Byla jsem léta zvyklá, že jsem si objednala výrobky KAREL HADEK a ještě tentýž den mi přišla SMS zpráva od České pošty, že převzali k doručení balík, který mi bude doručen následující den. Zvykla jsem si, že na doručení balíku budu čekat od 8–16 hodin.

Pro začátečníky…

Začínáme… Vzhledem k velikému přílivu nových klientů, kteří s našimi výrobky teprve koketují, bych ráda přiblížila některé informace, na něž se často ptáte.

Cvicení pro posílení meridiánových drah

V tomto nevlídném počasí, v době, kdy máme málo denního světla a lehce se necháme ovládnout melancholií, je výborné k udržení vitality organismu a dobré pozitivní nálady pravidelné cvičení.

Porodní dula a aromaterapie

Příchod miminka je bezesporu jednou z nejkrásnějších událostí našeho života.

Aromaterapie během porodu

Jste překvapeni? Já také, a příjemně.

Úvodní slovo Karla Hadka

Nejen první hodiny, ale i dny nového roku máme již za sebou, takže vlastně již ani nový není. Věřím, že vykročení tou správnou nohou se povedlo každému, tak jako to bývá každý rok. Oslavy jsou tedy za námi, vystřídaly je běžné dny, přibližně takové, jaké byly loni i jaké budou příští rok. Součástí těch letošních bude z naší strany „osvěta“. I tak lze, s rozvinutým smyslem pro černý humor, označit blbárny, jinými slovy naplňování legislativy mocipánů z EU.

Drahý, dražší, ješte dražší

O růžovém éterickém oleji vždy platilo, že má nejen krásnou vůni, ale patří i do skupiny oněch nejdražších éterických olejů.