Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2011

Škola aromaterapie: Jojobové zlato a jeho cena

Je známou skutečností, že jojobový olej jeho původní živatelé – Indiáni – označovali jako tekuté zlato. Tím se v posledních měsících pomalu stává opravdu se vším všudy! Důvody jsou zde nejméně dva. Tedy ono původní označení, jak již bylo zmíněno, a nyní k tomu přistoupil i důvod další. Jeho cena se během krátké doby zvýšila na více než dvojnásobek. Nehledě na to, že pomalu není na světovém trhu k dispozici. Důvody? Těžko říci. Z různých koutů světa je hlášena nejen neúroda, ale i spekulativní nákupy. Nejspíše jeden z inovovaných způsobů, jak vydělávat peníze. Před časem podobná situace nastala již několikrát, byť u jiných kosmetických surovin. Není tomu tak dlouho, co se z trhu ztratil, díky spekulantům, pelargoniový olej. To vyhnalo dočasně jeho cenu na trojnásobek. Tehdy jsem byl rád, že firma měla k dispozici dostatečné zásoby, vydržela do nové sklizně, a nemusela nakupovat předražený olej za ceny diktované spekulanty. Ne vždy je to však možné.

JOJOBOVÝ OLEJ máme celkem značnou spotřebu, jedná se o špičkovou surovinu, která se používá v převážné většině preparátů s logem KH. Nelze se divit, že u firmy vždy musí být zásoba na 3 až 4 měsíce. Původní, „levný“ olej byl již spotřebován, další kvalitní olej, který se nám podařilo nakoupit, byl již za nové, horentní ceny. Důsledkem je skutečnost, kterou nelze označit jako potěšující. U preparátů obsahujících jojobový olej bylo nutné udělat cenové korektury, jinými slovy zdražit je. Nezbývá než vyslovit, nikoli přesvědčení, spíše přání, aby nová sklizeň byla vydatná a ceny tekutého zlata se vrátily tam, kde ještě před časem byly. 

Jojobový olej je ve výrobě kosmetických preparátů výjimečnou zajímavostí. Ještě jsem neslyšel nikoho, kdo by ono označení správně vyslovil. Tedy včetně mě samotného. Slovo jojoba by se mělo vyslovovat hohoba. Jistě mi dáte za pravdu, že slovo jojoba i při vší nesprávnosti je stejně tak milé, jako i libozvučné. Zatímco hohoba prostě nejde z pusy ven. Dále pak nutno upozornit i na druhou zajímavost. Vůbec se nejedná o olej, jako jsou třeba OLIVOVÝ, MANDLOVÝ, SLUNEČNICOVÝ, ale v tomto případě jde o tekutý vosk. Jeho tekutost při pokojové teplotě je dána oproti olejům rozdílnou molekulární strukturou. Pokud jej však dáme do lednice, ztuhne nám.  Díky skutečnosti, že se jedná o vosk, získává zajímavou vlastnost. Je chemicky stabilní, neoxiduje, tedy nežlukne, a je prakticky neomezeně trvanlivý. Už z tohoto důvodu jej lze označit jako velice zajímavou  kosmetickou surovinu. Použit v preparátech může přispívat  k prodloužení doby jejich použitelnosti.

Dá se použít jak pro ošetřování pokožky těla, tak i vlasů. Lze jej použít pro každou pokožku, hlavně u pleti problematické, neboť již sám o sobě vykazuje jak uklidňující, tak i protizánětlivé účinky. Je vhodný i jako prevence proti vráskám, hlavně pak proto, že vykazuje ochranný faktor vůči UV-záření na úrovni zhruba OF4. Je jednou ze základních surovin pro všechny regenerační oleje KH. Lze jej také použít i jako jeden ze základních olejů do opalovacích přípravků. Nutno zmínit i skutečnost, že po jeho použití je pokožka sametově jemná. O důvod více, proč jej přidávat do regeneračních přípravků. Občas se s ním dosahuje dobrých výsledků u lupénky a ekzémů. I zde pak slouží jako vynikající nosič éterických olejů. Díky faktu, že nežlukne, se nabízí další, velice zajímavé, použití. Vzhledem ke skutečnosti, že jojobový olej nemá žádnou vlastní vůni, lze z něho a éterických olejů připravovat velice zajímavé individuální olejové parfémy. Zde se prostě alkohol nahradí jojobovým voskem. Za zmínku stojí i fakt, že jojobový olej dobře snáší i vysoké teploty.

Samozřejmě, že JOJOBOVÝ OLEJ je lisovaný za studena. Průměrné složení: 16:0 kyselina palmitová cca 2,7 %, 16:1 kyselina palmitoolejová 0,5 %, 18:1 kyselina olejová 17,9 %, 20:1 kyselina gadolenová 62,6 %, 22:1 kyselina eruková 15,2 %, 22:0 kyselina nervonová 1,6 %  Kdesi jsem kdysi četl, že právě proto, že se jedná o vosk, je jojobový olej v podstatě nestravitelný, a proto doporučován jako tuk bez kalorií, po kterém se netloustne. Tato informace je naprosto scestná. Hlavně pak z toho důvodu, že jednou z obsahových složek v množství kolem 15 % je kyselina eruková (C22:1). Na pokožce je naprosto neškodná, ale v trávicím traktu způsobuje zdravotní problémy, které vedou k poškození srdečního svalu, jeho ztučnění.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

V jedné věci se loňské loučení se starým rokem od těch předchozích nelišilo. Vzájemně jsme si přáli pevné zdraví a jen to nejlepší do nového roku. Již ho zde máme, onen rok 2011.

Novinky: Jinak voňavá novinka

Stalo se již tradicí, že první stránky časopisu Aromaterapie prezentují nové preparáty firmy Aromaterapie Karel Hadek. Novinka, kterou na tomto místě prezentuji tentokrát je výjimečná. Nejen tím, že není z „dílny“ firmy AKH, ale dokonce se nejedná ani o nový, voňavý preparát. Mohu však garantovat, že tato novinka svým obsahem voňavá je. Dokonce až léčebně voňavá.

Novinky: Novoroční novinka

Ani novinka, kterou se vám budu snažit přiblížit v následujících řádcích, nepatří k těm, které lze naplnit do nějaké té kosmetické lahvičky či dózičky.

Slovo odborníka: Chemické léky a imunita

Toto zamyšlení nad prevencí chorob bude trošku smutné, leč velmi důležité. Nemohu zavírat oči před zbytečným užíváním chemických léků.

Slovo odborníka: Léčení není o boji, ale o porozumění

Je člověk stroj? Často dnes můžeme vidět filmy, kde dojde k poruše robotů. Aby robot zase fungoval, vymění se součástka a – „stroj běží“ dál. Řeknete si – co je na tom, to je běžné – je to přeci stroj. Ale – co myslíte – může stejný přístup fungovat i u člověka, když je nemocný?

Zkušenosti a rady: Crohn a jak na něj

Dobrý den. Dovolte mi, abych Vám jako spousty dalších i já poděkovala za to, že jste a se svými výrobky nás již řádku let oblažujete.

Zkušenosti a rady: Pedikúra v nejen zimě

I v zimním období je péče o naše nohy důležitá. Pracuji s kosmetickými preparáty Karel Hadek krátkou dobu, ale už teď mám spoustu pozitivních ohlasů od svých klientek a klientů.

Zkušenosti a rady: Krásná pleť s prvním jarním sluníčkem

V zimním období má naše pleť zvýšené nároky na správnou péči. Věřím, že všichni jsme se snažili její potřebu uspokojit používáním kvalitních kosmetických přípravků, které nám nabízí aromaterapeutická olejová kosmetika KH.

Zkušenosti a rady: Kosmetický zázrak se jmenuje Lipio-sérum

Lecitin je našemu tělu vlastní a podílí se na mnoha důležitých procesech v organizmu. V kosmetice se používá převážně sójový lecitin. Odborný název pro lecitin je fosfolipid.

Zkušenosti a rady: Syndrom suchého oka překonán Lecitolem

Milý pane Hadku, asi před dvěma lety mi začaly potíže s očima, příznaky syndromu suchého oka.

Zkušenosti a rady: Co pro sebe můžeme udělat právě nyní

Zima ještě nekončí, ale nastává čas ke změnám. Měsíc únor nám přináší prodlužující se den a naději na končící mrazivé počasí.

Zkušenosti a rady: Praktický tip

...nemám sice pejska, ale jsem nadšenou uživatelkou kosmetiky KH.

Zkušenosti a rady: Hadkovský fanklub

Dobrý den, ráda bych panu Hadkovi a celému týmu poděkovala za práci, kterou odvádí.

Napsali jste nám: Setkání s Amazonkami

Velice mě potěšilo, když jsem byla oslovena paní Ludmilou Váchovou, která organizuje pro členky onko Amazonek (to jsou ženy po onkologické léčbě) pravidelná setkání a různé akce, přednášky, výlety, ozdravné víkendové pobyty v lázních a podobně… Proto jsem velice ráda přijala toto pozvání na přednášku o aromaterapii.

Napsali jste nám: Ježíšek a Vánoce

Letošní Vánoce mě Ježíšek a moje rodina opravdu mile překvapili.

Napsali jste nám: Není nad vlastní zkušenost

Nový rok začal… Mám si přát štěstí? Mnohdy to, co se nám jeví špatné, může být i štěstí…

Napsali jste nám: Pochválen buď Orange Sanitol

Vážený pane Hadku, se začátkem dalšího kalendářního roku Vám přeji pevné zdraví, hodně úspěchů, lásky a trvale spokojené zákazníky.

Napsali jste nám: Těhotenství a šestinedělí

Vážený pane Hadku, chtěla bych tímto poděkovat za výbornou službu, kterou mi Vaše výrobky poskytly během těhotenství a šestinedělí.

Napsali jste nám: Přeji pěkný den, pane Hadku,

Přeji pěkný den, pane Hadku, před měsícem jsem vás žádala o radu na vaše kosmetické preparáty, které mám používat na oční víčka po plastické operaci.

Napsali jste nám: Intimní preparáty pro zdraví

Vážený pane Hadku, chtěla bych Vám poděkovat za skvělou kosmetiku, kterou již léta používám. Začínala jsem s přípravky na atopický ekzém, postupně jsem přešla na kompletní sortiment péče o tělo, a dnes již prakticky nepotřebuji jinou kosmetiku.

Napsali jste nám: Zamyšlení nad kožními problémy

Aromaterapii a preparáty p. Hadka vnímám z dnešního úhlu pohledu jako velké pomocníky při řešení a zlepšení řady kožních i zdravotních problémů. Jako přípravky respektující a podporující fyziologické procesy naší pokožky a sliznic. Produkty, které mi prostě a jednoduše voní, sedí, vyhovují a věřím jim.

Napsali jste nám: Novinka na parkety?

Na úvod musím předeslat, že konkurence bychom si měli vážit, protože nás nutí být stále lepšími, jak říkával pan docent Feřtek.

Napsali jste nám: Aromaterapie také v Kolíně

Aromaterapeutická kosmetika Karla Hadka je od podzimu loňského roku k dostání také v Kolíně.

O kurzech: Vážení a milí,

stále častěji se ptám sama sebe, zda pan Karel Hadek náhodou má někde schovány „rentgenové“ oči či uši.

O kurzech: Co se dovíme na kurzech Aromaterapie? Kdo je vede?

Začnu od druhé otázky. Kurzy vede pan Karel Hadek a to po všechny dny jejich konání.

Poradna

AromaFauna: Volání přírody a aromaterapie

Pomalu přichází jaro a s ním spojené potíže pro naše chlupaté mazlíčky. Znáte je všichni. Zvířátka, nejen je, volá příroda k častějším procházkám, výletům, a to ať se svým pánem nebo bez něho.

AromaFauna: Aromaterapie a naše chlupatá „příšerka“

Máme úžasnou prvorozenou „dceru“. Má 40 kg, neskutečně pelichá a proti všem standardům rasy je nejspíš reinkarnovaný klokan, nikoli Bullmastiff. Ano, máme krásnou fenku – bulmastifku Dainu.

AromaFauna: Ohlasy klientů

AromaFauna: Ke zvířatům zase o krok blíž… díky České televizi

Téma aromaterapie pro zvířata zaujalo scenáristku ČT 1 paní Gabrielovou a po konzultaci s paní dramaturgyní Hájkovou a režisérkou Cingrošovou se rozhodly natočit příspěvky pro chovatelský pořad „Máte mě“.

Škola aromaterapie: Eukalyptus Citriodora aneb dětský eukalypt

Jeho správný český název by měl znít blahovičník citroníkový. Ne vždy se ale správné označení ujme, a tak povětšinou blahovičník zůstává „nepřeloženým“ eukalyptem, a takto označován je pak znám široké veřejnosti.

Škola aromaterapie: Jojobové zlato a jeho cena

Je známou skutečností, že jojobový olej jeho původní živatelé – Indiáni – označovali jako tekuté zlato.

Škola aromaterapie: Aloe Vera

Není tomu tak dlouho, co firma AKH na základě dotazů některých klientů začala dodávat na trh Aloe Vera gel.