Časopis
Časopis Aromaterapie - 1/2009
Škola aromaterapie: Saturejkový olej
Saturejka horská má svůj původ v horských oblastech středomoří. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která má ráda vlhko a teplo, ale snáší velice dobře i chlad. Díky svému složení má i charakteristickou vůni, definovanou hlavně vysokým obsahem karvakrolu. Jak svým vzhledem, tak i vůní je pro laika obtížné odlišit saturejku např. od tymiánu, mateřídoušky či dobromysli. Všechny jmenované rostlinky jsou příbuzné. Ať již proto, že patří do čeledi hluchavkovitých, či proto, že pro složení jejich (bio)chemických látek je typický vysoký obsah fenolických složek. Více než před dvaceti lety jsem si na dovolené v Černé Hoře udělal i výlet do pohoří Orjen, které přímo vyrůstá z moře u města Herceg Novi. V poloze kolem 600 m.n.m jsem objevil zajímavou, mně povědomou rostlinku, kterou jsem pak nacházel až někde do výšky kolem 1 300 m.n.m.
Krásně „matřídouškovitě“ voněla, ale mateřídouška to nebyla. A tak jsem přemýšlel, co by to jen mohlo být. Nenacházeje odpovědi jsem se posléze vyptával i domorodců.
Dozvěděl jsem se, že je to vrsač – dle místního označení. Jak se nazývá latinsky…? Chyba lávky, nikdo neměl ani potuchy. Přes známé jsem se dostal až k tehdejšímu řediteli hotelu Riviera v Njivicích a ten mi jen tak bokem sdělil, že vrsač je latinsky Satureia montana.
Poděkoval jsem, ale cloumal se mnou vztek, když jsem si uvědomil, že jsem sice probral všechny rostliny, jež přichází v úvahu, ale saturejku jsem naprosto nepochopitelně zapomněl a vynechal. Ta mi prostě vypadla z hlavy.
Olej ze saturejky horské stejně jako ostatní „fenolické“ oleje patří k tomu nejsilnějšímu kalibru, co aromaterapie v oblasti antiseptických účinků nabízí. A to je současně i důvod, proč je saturejkový olej tak trošku problematické děcko.
Nikoli tím, že je z této „rodiny“ prakticky nejdražší, ale díky svému růstu v horách. Výška, ve které saturejka roste a později se i sklízí, má velký vliv na obsahové složky drogy a potažmo i na složení éterického oleje. Definovat tak přesně účinky saturejkového oleje je značně obtížné.
Saturejkový olej je velice účinný proti některým bakteriím, které označujeme jako gram-pozitivní. Zde bych pak rád zmínil jen několik mikroorganizmů, které začínají být občas život ohrožujícím problémem, protože si vytvořily multirezistenci na antibiotika. A tak o nich slýcháváme daleko častěji, než by bylo zdrávo. Jmenuji alespoň Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus a Enterococcus faecali. Samozřejmě, jak saturejkový olej, tak i ostatní fenolické oleje jsou mimořádně účinné i na Candidu albicans (např. i v ústní dutině) a mnohé další, méně „populární“ plísně.
V Německu se horská saturejka nazývá Bergbohnenkraut a za toto pojmenování vděčí svému osvědčenému možnému použití. Volný překlad by pak nejvhodněji zněl, jako „bylinka proti nadýmání luštěninami“. Díky mimořádně silným antimikrobiálním účinkům jej však lze doporučit i při dalších zažívacích problémech.
Výborně se osvědčilo také inhalování saturejkového oleje při zánětech průdušek. Lze jej označit i za specialitu při černém kašli. Zde se pak mohou i více než hodit též jeho sekretolytické účinky.
Krom silné antimikrobiální účinnosti, které lze využít jak vně – např. při kožních infekcích či plísňových problémech – tak i vnitřně, vykazuje tento olej celkově povzbuzující účinky na organizmus. I tento olej má schopnost povzbuzovat imunitní systém a značný obsah monoterpenických alkoholů jej činí účinným i proti virům.
Některé názvy bylin jsou opravdu zajímavé. Jak již jsem uvedl, dobromysl je saturejce příbuzná a svými účinky podobná rostlina. V tomto smyslu by se i saturejka mohla označovat stejně jako dobromysl za strůjce dobré nálady. Při špatné náladě, stresu, či i depresích budou preparáty se saturejkou dobrou volbou.
Dost často se můžeme od různých autorů dočíst, že saturejkový olej je silně uklidňující. Jako argument slouží „uklidňující“ účinky na pokožku. Zde však nutno podotknout, že dotyční si v tomto případě těžce pletou pojem uklidňující a antimikrobiální. Saturejkový olej je velice účinný, záněty však jaksi neuklidňuje, daleko spíše se hodí slovo likviduje. Je však nutné jej zcela jedno značně zařadit do skupiny dráždivých olejů.
Doporučuji proto výhradně používání jen v nízkých koncentracích. Činíme tak s vědomím, že to neubírá na jeho účinnosti, ale dermální dráždivosti. Thymol, karvakrol a další aktivní biochemikálie vykazují v preparátu vynikající účinnost i při koncentracích 0,1 % a nižších!
V preparátech určených k aplikaci na pokožku pak můžeme jít s koncentrací až do výše zhruba jednoho procenta. Test snášenlivosti by pak měl být samozřejmostí. I při vnitřním použití se budeme držet nízkého dávkování.
Maximální denní dávka by neměla překročit 10 kapek. Vzhledem k možné rychlé kumulaci fenolických složek v organizmu bych nedoporučoval dlouhodobější používání saturejkového oleje, spíše jeho využití pro krátkodobé, tedy několikadenní nárazové terapie.
Karel Hadek
Úvodní slovo Karla Hadka
Není to tak dlouho, co se blížil konec roku, a já jsem rozjímal nad tím, jak ten čas rychle letí. Na stránkách vánoční Aromaterapie jsem čtenářům popřál to, co bych si přál i pro sebe, tedy aby ten nadcházející rok byl lepší a vydařenější než ten předchozí.
Novinky: Změna k lepšímu
Lepší a jemnější. Již při svém zrodu a příchodu na německý trh na začátku osmdesátých let minulého století byly masážní oleje vyrobené výhradně z rostlinných surovin nad očekávání dobře přijímány. Zasloužily se o to jak svými vlastnostmi, tak i svojí kvalitou a účinky.
Novinky: Kufřík - vzorkovnice
Jak asi voní DOBROMYSL? A nejen DOBROMYSL…! Otázky týkající se vůní éterických olejů, ať již jednotlivých či jejich směsí, jsou zcela jistě jedny z nejčastějších. Vzniká problém, jak na ně odpovědět. Popisovat vůně slovy?
Škola aromaterapie: Jalovcový olej
Pokud bychom vytvářeli skupinu VIP éterických olejů, pak olej z jalovcových bobulí by zde v žádném případě nesměl chybět. Snad jen pro upřesnění dodávám, že „jalovců“ je několik desítek, takže v tomto pojednání se budeme věnovat biotypu, který je označován česky jako jalovec obecný, lat. Juniperus communis a slovensky borievka obyčajná.
Škola aromaterapie: Saturejkový olej
Saturejka horská má svůj původ v horských oblastech středomoří. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která má ráda vlhko a teplo, ale snáší velice dobře i chlad.
Škola aromaterapie: Zdravé oleje?
Poslední dobou mají dotazy na téma „zdravosti“ rostlinných olejů sezónu. A nelze se divit. Každý, kdo nějaký olej dodává na trh, nezapomene okamžitě argumentovat posledními vědeckými poznatky, a tak nás ani nemůže překvapit, že ať koupíme, co koupíme, nemáme šanci koupit nic jiného než jen a jen to nejlepší…
Škola aromaterapie: Babyán je zimomřívý!
BADYÁN je natolik zajímavý a příjemně vonící olejíček, že mu zcela jistě věnujeme ještě letos v Aromaterapii vlastní stránku.
Z vašich dopisů: Lecitol miláček či milenec
V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem se zmínila o používání a využívání multifunkčního preparátu Lecitol. Mnohé z vás tento článek oslovil, a proto jsem se rozhodla se s vámi podělit o další zkušenosti s jeho účinky.
Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,
chtěl bych Vám poděkovat nejen za čas, který jste věnoval odpovědi na můj mail, ale i za Vaši poradnu po telefonu. CANDIÖL jsem si zakoupil u svého maséra, jak jste mi doporučil, a nezbývá než konstatovat, že je to opravdu vynikající preparát.
Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,
s Vaší kosmetikou pracuji teprve rok, a zároveň ji prodávám zákaznicím. Chtěla jsem Vám za Vaši kosmetiku poděkovat, protože každá zákaznice si z Vašeho sortimentu vybere svoje, od krémů po oleje, přípravky na vlasy, dětské výrobky.
Z vašich dopisů: Zdravím Vás, pane!
V podzimním čísle Aromaterapie píšete o praní v mýdlových ořeších, a tak se chci podělit o zkušenosti pradleny.
Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku.
Moc Vám děkuji za rychlou odpověď, FEMISHEU jsem si již objednala. Zároveň bych Vám chtěla především za svou pětiletou dceru poděkovat za preparát MOLUSAN.
Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,
chtěl bych Vám poděkovat za Vaše odpovědi na moje otázky. Nevím, kolik firem se ve světě zabývá výrobou kosmetiky a poskytuje k ní poradenské služby jako Vy.
Z vašich dopisů: Milý pane Hadku,
už je to více než rok, co jsem se rozhodla Vám napsat do Vaší poradny. Důvod byl jednoduchý. Počátek prvního těhotenství, a já dostávala dobré rady zleva i zprava, od známých i odborníků. Občas jsem byla bezradná, neboť ony informace byly ne zřídka i protichůdné.
Co je co: V němém údivu…
Tak jsem se zase po několika dnech vrátil z cest a pustil se do vyřizování došlé hromady mailů. Nějaká ta reklama, tu jsem hned vymazal, a potom několik mailů se stejným obsahem. Nejen pošli to dál, jinak umřeš, ale také několik zajímavých dotazů, co tomu říkám. A abych nezapomněl, i pár odkazů na internet. Zde je onen mail, který mi v uplynulých dnech přišel 14x.
Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Aromaterapie v Námestove
Námestovo je malé malebné městečko s bohatou historií ležící na břehu Oravské přehrady, obklopené horami Oravskou Magurou a Podbeskydskou vrchovinou. V centru města v obchodním centru Klinec se nachází nedávno otevřené medicínskokosmetické centrum Corrective, kde vás s kosmetikou Aromaterapie Karel Hadek seznámí kosmetičky Veronika a Mirka.
Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jarní únava
Věčné téma… po před- a povánočním úklidu bytu nás čeká neméně důležitý úklid, a to úklid a očista naší tělesné schránky, která nasbírala z podzimních a zimních nečasů mnoho nečistot.
Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Kouzelná aromaterapie
Jsem velmi ráda, že jsem poznala účinky Aromaterapie již před 14 lety. V té době jsem měla značný zdravotní problém (už jsem o něm v Aromaterapii psala), a dnes jsem vlastně za něj vděčná, protože jinak bych nepovažovala za nutné dělat pro své zdraví něco jiného, krom návštěvy lékaře.
Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Plísně
Plísně byly tématem loňské jarní Aromky a já se o nich zmíním i v té letošní. Plísně s námi žijí a nelze se jim ubránit, ovlivňují náš život několika způsoby.
Pražská PiP, tedy poradna i prodej
Jedním z často se opakujících dotazů, které se schází ze všech koutů republiky, je otázka, kde se preparáty KH dají pořídit. Odpovídat na ně, že v e-shopu, by sice bylo správné, ale u malých zakázek hraje poštovné vždy značnou roli.
Náš tip: Voňavá Public TV
O tom, že velký zájem o aromaterapii není jen módní záležitostí, asi netřeba nikoho dlouho přesvědčovat. Ani se mi nechce věřit, že již příští rok to bude 20 let, co jsem s aromaterapií přišel do tehdejšího Československa a v Ústí nad Labem se uskutečnil první kurz Aromaterapie.
Náš tip: Cenové rešerše 2009
V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem se zabýval nemilým vývojem cen na trhu s éterickými oleji. Nejsa jasnovidec, tehdy jsem ještě netušil, v jaké síle se projeví fenomén ekonomické krize.
Aktuální téma: Omluva
Rád bych se zde omluvil těm zákazníkům, kterým v tom předvánočním shonu vznikly nějaké problémy.
Aktuální téma: Žádní virové nejsou
Jedním sice zřídkavým, ale o to nepříjemnějším upozorněním, které od klientů dostávám, jsou texty tohoto typu: „Dobrý den, ráda bych udělala na Vašich stránkách objednávku, ale Vaše stránky mi hlásí vir – Trojský kůň – a je problematické je otevřít. Můžete prosím ověřit, zda není někde problém?“
Soutěž: Jarní soutěž
Odpovědi na otázky vánoční soutěže se scházely od vydání Aromaterapie 4/2008 až do uzávěrky soutěže, tedy 7. prosince. Poslední odpověď přišla ještě krátce před půlnocí. Nezbývá než konstatovat, že Ježíšek měl o dostatek pomocníků postaráno.