Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2009

Škola aromaterapie: Jalovcový olej

Pokud bychom vytvářeli skupinu VIP éterických olejů, pak olej z jalovcových bobulí by zde v žádném případě nesměl chybět. Snad jen pro upřesnění dodávám, že „jalovců“ je několik desítek, takže v tomto pojednání se budeme věnovat biotypu, který je označován česky jako jalovec obecný, lat. Juniperus communis a slovensky borievka obyčajná.

Používání jalovcových bobulí je všeobecně známé při výrobě různých alkoholických nápojů, jako jsou gin či borovička. Je známo, že jalovec celkově posiluje organizmus, a proto je nejčastěji takto doporučován či využíván jako aperitiv. Bohužel, obsah účinných látek v těchto nápojích je velmi nízký. Jeden by se garantovaně dříve upil než vyléčil…

A tak nezbývá než v aromaterapii spoléhat na podstatně účinnější formu, tedy olejíček z jalovcových bobulí.

Specifikem jeho použití pak jsou prakticky „všechny problémy látkové výměny“. Éterický olej z jalovcových bobulí obsahuje jako hlavní účinné složky převážně monoterpeny a monoterpenoly, jejichž účinky doplňují i obsažené sesquiterpeny. Díky těmto obsahovým složkám nejen aktivuje látkovou výměnu, rozproudí lymfatické tekutiny, ale napomáhá i odplavování a vylučování produktů látkové výměny z organizmu. Jalovec bývá doporučován jako diuretikum, jeho hodnota je však dle mého daleko více definována schopností detoxikovat organizmus. Použití tohoto oleje v aromaterapii je opravdu velmi široké. Můžeme začít např. vodnatelností organizmu, neboť díky obsaženým monoterpenickým alkoholům působí velmi výrazně diureticky. Zde pak přichází v úvahu jak každodenní využití různých preparátů (masážní, koupelové i sprchovací preparáty) tak i vnitřní použití jalovcového oleje.

JALOVCOVÝ OLEJ však vykazuje i širokospektrální antiseptické účinky. Skutečnost, že je z organizmu vylučován právě močovými cestami jej předurčuje při zánětech dolních cest močových. Vzhledem k anatomii močovodů jsou to právě ženy, které tato velice nepříjemná záležitost velice často potkává. Nezřídka slýchávám i nepochopitelné příběhy o až pětiletém „léčení“ zánětů močových cest antibiotiky.

Jen jako okrajovou záležitost z oblasti močových cest lze též zmínit, že JALOVCOVÝ OLEJ rozpouští i některé močové kameny. V odborné literatuře se lze dočíst, že jalovcový olej by se neměl používat při zánětech ledvin.

Jako důvod je zmiňována jeho schopnost zvyšovat aktivitu ledvinové činnosti. Úvaha, dalo by se říci naprosto správná… Ale není zánět ledvin jako zánět ledvin, a tak je praxí ověřeno, že díky již zmíněnému jedinečnému složení, a jím daným protizánětlivým účinkům, se JALOVCOVÝ OLEJ osvědčil i při slabých a středně silných zánětech ledvin. Přesto bych v tomto případě odrazoval od samoléčby, laik není schopen sílu zánětu, jakož i celkový stav organizmu posoudit!

JALOVCOVÝ OLEJ dále vykazuje i protibolestivé účinky, a to hned na několika úrovních. Nejen, že při bolestech kloubů působí jako analgetikum, ale vykazuje i dobré protizánětlivé účinky. A právě zánětlivé procesy ve zmíněných partiích mohou být zdrojem velmi nepříjemných bolestí. Proto je jalovcový olej, ať již vnitřně či v preparátech pro vnější použití, doporučeníhodný při revmatizmu. Také dna je chorobou látkové výměny. Při tomto onemocnění dochází k nadměrnému hromadění kyseliny močové v organizmu. Běžně tělo tuto látku vylučuje s močí. Nadbytek kyseliny močové v organizmu způsobuje její krystalizaci. Tyto krystaly se pak usazují nejčastěji v oblasti kloubů a vyvolávají záněty včetně extrémně silných bolestí. Při dně se pak excelentně osvědčuje schopnost jalovcového oleje kyselinu močovou z organizmu „vymývat“.

Občas se může stát, že to přeženeme s tělesnou námahou. Zde pak může docházet ke vzniku laktátu a jeho krystalizaci ve tkáni tím, že glukóza je díky nadměrné námaze ve svalstvu spalována za nedostatku vzduchu – kyslíku. Nepříjemné bolesti svalstva při každém pohybu pak přetrvávají několik dní, než dojde k pomalé oxidaci kyseliny mléčné a jejímu vyloučení z organizmu.

JALOVCOVÝ OLEJ pak působí doslova jako „svalová sprcha“ a kyselinu mléčnou ze svalů vymývá „s důkladností sobě vlastní“. Jalovcový olej je jednou z důležitých složek v tomto případě extrémně účinného preparátu DR. VOŠTĚP. Jalovcovým preparátům jako součásti každodenní hygieny (sprchovací, koupelové, masážní oleje) by měli věnovat zcela mimořádnou pozornost diabetici. Nejen, že aromaterapeutické preparáty jsou velice jemné a dalo by se říci předurčené pro pokožku diabetiků, ale zlepšují látkovou výměnu a podporují detoxikaci organizmu. Navíc pak obsažený jalovcový olej má velice pozitivní, stimulující vliv na slinivku břišní a játra. Samozřejmě, že i zde je možné po konzultaci s lékařem zahrnout vnitřní používání JALOVCOVÉHO OLEJE do celkové terapie.

JALOVCOVÝ OLEJ je díky svým účinkům taktéž vynikající specialitou pro období rekonvalescence po různých chorobách, kde viry či mikroorganizmy produkovaly v organizmu nemocného různé toxické metabolity. JALOVCOVÝ OLEJ je napomáhá urychleně vylučovat, a tím rekonvalescenci podstatně urychluje.

Akné lze taktéž v mnoha případech vnímat jako problém látkové výměny. Při těchto potížích lze občas JALOVCOVÝ OLEJ úspěšně využít i díky jeho adstringentním či antiseptickým, popřípadě i detoxikačním vlastnostem. Snad ještě účinnější je pak u některých dalších kožních problémů, jako jsou ekzémy, dermatitida, lupénka či alergie. Nutno podotknout, ani jalovcový olej není zázrak, který by vždy a všude naprosto spolehlivě pomohl. Ale tam, kde se mohou projevit jeho detoxikační a látkovou výměnu podporující účinky, se setkáme s dobrými výsledky vždy. A tak se nelze divit, že vysoký podíl monoterpenů by mohl zavdat úvahám o jeho relativně vysoké dermální dráždivosti. Olej z jalovcových bobulí je však v tomto smyslu nutno chápat nikoli jako terpenickou záležitost, ale jako komplex. A tak ani koncentrace kolem 10 % jalovcového oleje v tukové fázi preparátu nevykazuje dráždivé účinky. Běžně používané koncentrace jalovcového oleje v preparátech KH pak mají doslova a do písmene specificky uklidňující účinky, srovnatelné se slabými kortikoidy.

V závěru pojednání o jalovcovém oleji a jeho použití hlavně pak u kožních problémů považuji za nutné upozornit, že díky jeho detoxikačním schopnostem dochází k uvolňování toxinů v organizmu. Pokud je jich velké množství a tělo není schopno se jich průběžně zbavovat standardními způsoby, stává se celkem často, že na přechodnou dobu cca 10 - 14 dnů se stav pokožky zhorší, a teprve poté se začne zlepšovat. Proto i zde by mělo platit, že není kam pospíchat, a méně bude i v tomto případě více.

Karel Hadek

                                                                                                     

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Není to tak dlouho, co se blížil konec roku, a já jsem rozjímal nad tím, jak ten čas rychle letí. Na stránkách vánoční Aromaterapie jsem čtenářům popřál to, co bych si přál i pro sebe, tedy aby ten nadcházející rok byl lepší a vydařenější než ten předchozí.

Novinky: Změna k lepšímu

Lepší a jemnější. Již při svém zrodu a příchodu na německý trh na začátku osmdesátých let minulého století byly masážní oleje vyrobené výhradně z rostlinných surovin nad očekávání dobře přijímány. Zasloužily se o to jak svými vlastnostmi, tak i svojí kvalitou a účinky.

Novinky: Kufřík - vzorkovnice

Jak asi voní DOBROMYSL? A nejen DOBROMYSL…! Otázky týkající se vůní éterických olejů, ať již jednotlivých či jejich směsí, jsou zcela jistě jedny z nejčastějších. Vzniká problém, jak na ně odpovědět. Popisovat vůně slovy?

Škola aromaterapie: Jalovcový olej

Pokud bychom vytvářeli skupinu VIP éterických olejů, pak olej z jalovcových bobulí by zde v žádném případě nesměl chybět. Snad jen pro upřesnění dodávám, že „jalovců“ je několik desítek, takže v tomto pojednání se budeme věnovat biotypu, který je označován česky jako jalovec obecný, lat. Juniperus communis a slovensky borievka obyčajná.

Škola aromaterapie: Saturejkový olej

Saturejka horská má svůj původ v horských oblastech středomoří. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která má ráda vlhko a teplo, ale snáší velice dobře i chlad.

Škola aromaterapie: Zdravé oleje?

Poslední dobou mají dotazy na téma „zdravosti“ rostlinných olejů sezónu. A nelze se divit. Každý, kdo nějaký olej dodává na trh, nezapomene okamžitě argumentovat posledními vědeckými poznatky, a tak nás ani nemůže překvapit, že ať koupíme, co koupíme, nemáme šanci koupit nic jiného než jen a jen to nejlepší…

Škola aromaterapie: Babyán je zimomřívý!

BADYÁN je natolik zajímavý a příjemně vonící olejíček, že mu zcela jistě věnujeme ještě letos v Aromaterapii vlastní stránku.

Z vašich dopisů: Lecitol miláček či milenec

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem se zmínila o používání a využívání multifunkčního preparátu Lecitol. Mnohé z vás tento článek oslovil, a proto jsem se rozhodla se s vámi podělit o další zkušenosti s jeho účinky.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

chtěl bych Vám poděkovat nejen za čas, který jste věnoval odpovědi na můj mail, ale i za Vaši poradnu po telefonu. CANDIÖL jsem si zakoupil u svého maséra, jak jste mi doporučil, a nezbývá než konstatovat, že je to opravdu vynikající preparát.

Z vašich dopisů: Dobrý den, pane Hadku,

s Vaší kosmetikou pracuji teprve rok, a zároveň ji prodávám zákaznicím. Chtěla jsem Vám za Vaši kosmetiku poděkovat, protože každá zákaznice si z Vašeho sortimentu vybere svoje, od krémů po oleje, přípravky na vlasy, dětské výrobky.

Z vašich dopisů: Zdravím Vás, pane!

V podzimním čísle Aromaterapie píšete o praní v mýdlových ořeších, a tak se chci podělit o zkušenosti pradleny.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku.

Moc Vám děkuji za rychlou odpověď, FEMISHEU jsem si již objednala. Zároveň bych Vám chtěla především za svou pětiletou dceru poděkovat za preparát MOLUSAN.

Z vašich dopisů: Vážený pane Hadku,

chtěl bych Vám poděkovat za Vaše odpovědi na moje otázky. Nevím, kolik firem se ve světě zabývá výrobou kosmetiky a poskytuje k ní poradenské služby jako Vy.

Z vašich dopisů: Milý pane Hadku,

už je to více než rok, co jsem se rozhodla Vám napsat do Vaší poradny. Důvod byl jednoduchý. Počátek prvního těhotenství, a já dostávala dobré rady zleva i zprava, od známých i odborníků. Občas jsem byla bezradná, neboť ony informace byly ne zřídka i protichůdné.

Co je co: V němém údivu…

Tak jsem se zase po několika dnech vrátil z cest a pustil se do vyřizování došlé hromady mailů. Nějaká ta reklama, tu jsem hned vymazal, a potom několik mailů se stejným obsahem. Nejen pošli to dál, jinak umřeš, ale také několik zajímavých dotazů, co tomu říkám. A abych nezapomněl, i pár odkazů na internet. Zde je onen mail, který mi v uplynulých dnech přišel 14x.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Aromaterapie v Námestove

Námestovo je malé malebné městečko s bohatou historií ležící na břehu Oravské přehrady, obklopené horami Oravskou Magurou a Podbeskydskou vrchovinou. V centru města v obchodním centru Klinec se nachází nedávno otevřené medicínskokosmetické centrum Corrective, kde vás s kosmetikou Aromaterapie Karel Hadek seznámí kosmetičky Veronika a Mirka.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jarní únava

Věčné téma… po před- a povánočním úklidu bytu nás čeká neméně důležitý úklid, a to úklid a očista naší tělesné schránky, která nasbírala z podzimních a zimních nečasů mnoho nečistot.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Kouzelná aromaterapie

Jsem velmi ráda, že jsem poznala účinky Aromaterapie již před 14 lety. V té době jsem měla značný zdravotní problém (už jsem o něm v Aromaterapii psala), a dnes jsem vlastně za něj vděčná, protože jinak bych nepovažovala za nutné dělat pro své zdraví něco jiného, krom návštěvy lékaře.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Plísně

Plísně byly tématem loňské jarní Aromky a já se o nich zmíním i v té letošní. Plísně s námi žijí a nelze se jim ubránit, ovlivňují náš život několika způsoby.

Poradna

Pražská PiP, tedy poradna i prodej

Jedním z často se opakujících dotazů, které se schází ze všech koutů republiky, je otázka, kde se preparáty KH dají pořídit. Odpovídat na ně, že v e-shopu, by sice bylo správné, ale u malých zakázek hraje poštovné vždy značnou roli.

Náš tip: Voňavá Public TV

O tom, že velký zájem o aromaterapii není jen módní záležitostí, asi netřeba nikoho dlouho přesvědčovat. Ani se mi nechce věřit, že již příští rok to bude 20 let, co jsem s aromaterapií přišel do tehdejšího Československa a v Ústí nad Labem se uskutečnil první kurz Aromaterapie.

Náš tip: Cenové rešerše 2009

V minulém vydání časopisu Aromaterapie jsem se zabýval nemilým vývojem cen na trhu s éterickými oleji. Nejsa jasnovidec, tehdy jsem ještě netušil, v jaké síle se projeví fenomén ekonomické krize.

Aktuální téma: Omluva

Rád bych se zde omluvil těm zákazníkům, kterým v tom předvánočním shonu vznikly nějaké problémy.

Aktuální téma: Žádní virové nejsou

Jedním sice zřídkavým, ale o to nepříjemnějším upozorněním, které od klientů dostávám, jsou texty tohoto typu: „Dobrý den, ráda bych udělala na Vašich stránkách objednávku, ale Vaše stránky mi hlásí vir – Trojský kůň – a je problematické je otevřít. Můžete prosím ověřit, zda není někde problém?“

Soutěž: Jarní soutěž

Odpovědi na otázky vánoční soutěže se scházely od vydání Aromaterapie 4/2008 až do uzávěrky soutěže, tedy 7. prosince. Poslední odpověď přišla ještě krátce před půlnocí. Nezbývá než konstatovat, že Ježíšek měl o dostatek pomocníků postaráno.