Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Karel Hadek radí

Aromaterapeutická poradna

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY V PORADNĚ

Donosol Téma:

OTÁZKA

Vážený pane Hadku,

již je to více než rok, kdy jste mi velice dobře poradil. Měl jste pravdu, bylo třeba se obrnit trpělivostí, ale plísní nehtů na nohou jsem se zbavila. Krom poděkování se na Vás obracím s dalším dotazem. Vždy v zimních měsících trpím suchem v nose. Hlavně po ránu je to velice nepříjemné. Nachází se ve Vaší nabídce něco, co by mě problému zbavilo, nebo alespoň přineslo úlevu?

Předem Vám děkuji za odpověď.

Marcela D.

ODPOVĚĎ

Milá paní Marcelo,

nejste jediná, kdo se s tímto problémem potýká. S podzimními chladnými dny přichází i doba, kdy se neobejdeme bez topení ať již v obytných místnostech či na pracovišti. Teplo sice lze označit jako (nezbytnou) příjemnost, současně však vyhřívání snižuje relativní vlhkost vzduchu. Ten pak při dýchání vysouší i nosní sliznici a na problém je zaděláno. Ideální by byla v místnostech, kde přebýváme, relativní vlhkost kolem 50 %. To bohužel neodpovídá realitě, neboť vlhkost se pohybuje někde kolem 30 % i níže. Dlouhodobý pobyt v takovémto suchém prostředí má negativní vliv na stav jak nosní sliznice, tak při dýchání ústy se může projevit i suchost v krku. Suchost v těchto případech může vést nejen k nepříjemným pocitům, ale zvyšuje i možnost osídlení patogenními mikroorganismy a následným onemocněním. Preventivních opatření můžeme učinit hned několik. K zvýšení relativní vlhkosti jsou vhodné pokojové rostliny s vysokým příjmem vody, kterou následně prostřednictvím listů vylučují. Vhodné jsou i různé zvlhčovače vzduchu. Dobře poslouží i miska s vodou na topení, do které můžeme přidávat i vhodné éterické oleje. Ty nejenže provoní dané prostory, ale vzhledem k tomu, že éterické oleje mají antibakteriální a antivirální účinky, jsou schopny likvidovat aerobní mikroorganizmy, poslouží jako dobrá ochrana před nimi. Jako vhodné zde mohu doporučit éterické oleje jehličnanů (borovice, borovice kleč, smrk, jedle), dále citrusové plody. Vhodné jsou i éterické oleje s obsahem tymolu a karvakrolu (tymián, mateřídouška, dobromysl, saturejka), hlavně pak ve směsích. Výhodné je použití speciálních směsí jako Aromeclima, Virosan, Atemol, China a také i novinka Bronol. Taktéž některé saunové směsi lze s výhodou použít i mimo saunu. Zde mohu doporučit hlavně směsi Horská sauna a Lesní sauna. Pokud se v domácnosti nachází malé děti, pro ně jako vhodné lze označit borovicové oleje či dětskou specialitu směs Aroma­‑Baby. Zapomenout bychom neměli ani na řádné větrání. To by mělo být krátké, ale aktivní, aby se co nejrychleji vyměnil vzduch v místnosti, ale abychom zbytečně nepřicházeli o teplo. Dlouhodobě pootevřená ventilace či okno nejsou vhodným řešením. Pokud již problémy se suchou nosní sliznicí nastanou, doporučuji lecitinový preparát LECINOS, který sliznici zvlhčí a napomáhá regeneraci nosní sliznice. Obsahuje éterické oleje, které mají antimikrobiální účinky, také působí proti otokům při rýmě. Jako dobrou prevenci proti vysychání nosní sliznice pak mohu doporučit i nosní olej (u malých dětí pak verzi „BABY“). Ten pak dočasně vytvoří na sliznici olejový film a brání suchému vzduchu ve vysoušení sliznice. Při narušené nosní sliznici se může po aplikaci obou preparátů krátkodobě objevit i „poštipkávání“ v nose. Pokud by se zánětlivé problémy nosní sliznice dostaly až do dutin, pak je zde k dispozici specialita, preparát DONOSOL. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude užitečná.

Karel Hadek

 

ZOBRAZIT ODPOVĚĎ >>

Studené nohy Téma:

OTÁZKA

Vážený pane Hadku,

nerad Vás obtěžuji, ale trápí mě studené nohy. Je to velice nepříjemný problém, se kterým si dlouhodobě nevím rady. V létě to ještě jde, v zimním období se podstatně zhoršuje. Vyzkoušel jsem již nějaké ty prohřívací masti, ale pokud se nějaký účinek vůbec dostavil, pak byl velice malý. Máte v nabídce a můžete mi doporučit nějaký z Vašich výrobků na zahřátí nohou? Předem Vám děkuji za odpověď a přeji vše nejlepší do nového roku.

Aleš K.

ODPOVĚĎ

Milý pane Aleši,

souhlasím s Vámi, že ono počasí nejen studeného, ale často navíc mokrého ročního období může mít u některých jedinců na Vámi zmíněný problém značný vliv. Bohužel studené nohy nejsou problémem, který by řešila zázračná mastička. Studené nohy samy o sobě nejsou nic příjemného, navíc jedince s tímto problémem častěji navštěvují tzv. studené nemoci, jako např. nastydnutí, rýma, kašel… A nejen to. Špatné prokrvení znamená i špatnou látkovou výměnu dolních končetin, důsledkem bývají i plísňová onemocnění ať již nehtů, případně i pokožky nohou. Každopádně je vhodné, spíše životně důležité, se studeným nohám řádně a permanentně věnovat. Také proto, že dnešní „jen“ studené nohy, mohou v budoucnosti přinést podstatně větší problémy a omezit i pohybové schopnosti. Studené jsou nohy jen a jen proto, že jejich prokrvení funguje nedostatečně. Prokrvení organizmu je řízeno termoregulačním systémem, z čehož lze odvodit, že i zde je nedostatečná funkčnost. Proto doporučuji celou záležitost řešit nikoli pátráním po kouzelné mastičce, ale systémově, souhrnem různých opatření. Nohy si to opravdu zaslouží, potřebujeme je po celý život a v tomto smyslu jsou i zárukou kvality našeho života, která je mimo jiné dána i schopností se pohybovat. Myslím, že právě u tohoto problému jsem schopen opravdu dobře poradit. Bývaly totiž doby, kdy i já jsem se s těmito potížmi potýkal. Jsem rád, že poslední větu jsem mohl napsat v minulém čase.

Doporučení číslo jedna. Léto je sice daleko, ale jakmile to počasí dovolí, začněte chodit bos. Ploska nohou bude „masírována“ nerovnostmi a tím i aktivovány reflexní body. Možná Vás překvapí, že téměř okamžitě namísto studených nohou je budete mít horké. Ze začátku to může být i trochu nepříjemné, až bolestivé, pokud došlápnete na nějakou hrubší nerovnost, ale ceIkem brzo se na ploskách nohou vytvoří silná ochranná zrohovatělá vrstva coby dokonalá „podrážka“. Stimulací termoregulačního systému můžete začít okamžitě. Pro studené nohy je dobré tzv. kneipování. Může to znít spíše jako vtip, ale studená koupel je vynikající způsob, jak nohy prohřát. Právě studená voda poskytne informaci, že „něco není v pořádku“, další ochlazování je neúnosné, a vyprovokuje zlepšené prokrvení a tím i prohřátí dolních končetin. Budete potřebovat nějakou větší nádobu, aby voda dosahovala až po lýtka. Poté „pochodujete na místě“ tak, že noha je při každém kroku vyňata z vody. Procedura je krátká, onen „pochod nikam“ trvá jen nějaké ty dvě minuty. Poté se nohy řádně osuší a vloží do teplých ponožek. Zde pak nutno používat ponožky bez škrtících gumiček. Před vložením do ponožek je vhodné posílit prokrvení například preparátem THERMO­‑BALSAM, dobře poslouží i preparáty THERMOTON, případně CAYATHERM. Tyto preparáty poslouží i ke krátké masáži nohou, která je nejen příjemná, ale i užitečná. Masáž provádíme vždy směrem k srdci. Já jsem si tehdy kneipování uzpůsobil dle svého a na zahradě jsem se proběhl ve sněhu. Nepamatuji, jak dlouhý tento běh sněhem trval, jistě nebyl delší jak 20–30 vteřin. Po krátké chvíli v teple vytopené místnosti byly nohy teploučké. Prokrvení nohou a zlepšené látkové výměně pomohou i teplé koupele nohou. Zde mohu doporučit KOUPELOVÝ OLEJ NA NOHY. Pokud nejsou nějaká zdravotní omezení, použijeme co nejteplejší vodu. Doba trvání teplé koupele je 20 minut. Během koupele lze i dolévat horkou vodu. I v tomto případě se po celou dobu pochoduje na místě. Sedět u koupele nohou v žádném případě nedoporučuji. V sedící poloze je váhou vlastního těla omezován průtok krve v zatížených partiích a tím i snižována terapeutická účinnost. Nutno dodat, ono „přešlapování“ je velice důležité pro pohyb lymfatických tekutin. Oba zmíněné způsoby koupelí je možné střídat. Zapomínat byste neměl ani na aktivní pohyb. Tím povzbudíte krevní oběh, což přijde k dobru i Vašim nohám. Budu rád, pokud Vám moje doporučení budou užitečná.

Karel Hadek

ZOBRAZIT ODPOVĚĎ >>

Atopický ekzém Téma: Děti

OTÁZKA

Vážený pane Hadku,

moje kamarádka, která objednává Vaši kosmetiku i pro mě, mi doporučila Vaše produkty pro našeho syna, jemuž se objevil atopický ekzém. Ale není si jistá, zda jsou pro něho nejvhodnější, neboť Vaše nabídka je hodně široká. Doporučila mi borovicový koupelový olej, dětský krém Baby L. Také by prý byl dobrý eleutherococcový extrakt, ale protože obsahuje alkohol, tak není vhodný pro děti. Synovi budou v únoru 2 roky.

Předem Vám děkuji za jakoukoli odpověď.

Irena P.

ODPOVĚĎ

Milá paní Ireno,

děkuji Vám za Váš mail i zaslaný dotaz. Abych pravdu řekl, pomalu nevím, co Vám mám napsat, byť vím, co odpovědět. Není to proto, že bych byl bezradný, ale proto, že poznatky ohledně pomoci atopikům jsem již před nějakou tou dobou popsal v časopise Aromaterapie. Článek najdete v prvním vydání z roku 2015, na stranách 4–7.

I když i tam je popsáno používání eleutheroccocu i pro ty nejmenší, včetně propočtů, jak je to vlastně s tím alkoholem, přidám pár řádků.

Já sám jsem začal dávat svému synovi eleutherococcový extrakt, zhruba když mu byl jeden měsíc. Bylo to príma, nemoci se mu vyhýbaly, takže „chudinka“ na rozdíl od ostatních dětí neměl ani potuchy, co je to doktor. U tak malých dětí jako je Váš syn, na rozdíl od dospělých, nelze doporučit přímé podávání eleutherococcového extraktu, ale naředit jej např. čajem. Pokud by i mnou propočtené množství alkoholu (uvedeno v doporučovaném článku), tedy „žádná celá, nula, nula nic“ vzbuzovalo obavy, i zde je jednoduché řešení. Eleutherococc se nakape do horkého čaje a nechá pomalu chladnout. Líh se z horkého čaje odpaří, ale eleutherococc na účinnosti neztrácí. Na našem webu, v nabídce „Ke stažení“ je elektronická brožurka o eleutheroccocu, kterou si můžete stáhnout, případně i vytisknout. K Vaší zmínce o šíři nabídky přípravků s logem KH určených pro atopiky mohu jen dodat, je to dáno tím, že co jednomu pomáhá, u druhého se může minout s účinkem. Žádný zaručený recept na vyléčení neexistuje, individuální vhodnost přípravků bych označil za cestu hledání. Vámi zmíněný krém Baby L sice můžete použít, ale osobně ho nepovažuji za žádného favorita na zmíněný problém. V nabídce jsou speciality, které se u atopiků osvědčily. V článku je samozřejmě zmiňuji. Co se týká borovicového koupelového oleje, nemusí to být špatná volba, byť z pohledu statistického hodnocení je nejvhodnější meduňkový olej. Bohužel atopický ekzém není jen o pár vhodných přípravcích. V úvahu přichází mnoho dalších faktorů, které se jak na vzniku, tak i průběhu nemoci podílí podstatným způsobem. I o tom je v doporučovaném článku zmínka. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude užitečná a zmíněná doporučení budou Vašemu synovi prospěšná. V případě dalších dotazů jsem Vám i nadále k dispozici.

Karel Hadek

ZOBRAZIT ODPOVĚĎ >>

Eleutherococcový extrakt a policie Téma:

OTÁZKA

Vážený pane Hadku,

hlavně nyní v zimních měsících používám na posílení imunity k mé plné spokojenosti Váš eleutherococcový extrakt. Mám na Vás dotaz, zda jej mohu používat i ráno, kdy pak autem odjíždím do práce. Vzhledem k tomu, že obsahuje alkohol, chtěla bych se ujistit, zda alkohol může být zjištěn při případné policejní kontrole. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Jiřina K.

ODPOVĚĎ

Milá paní Jiřino,

pokud byste eleutherococcový extrakt použila těsně (několik minut před jízdou a kontrolou) nebo během jízdy, pak ano, můžete jej „nadýchat“. Ale opravdu jen nadýchat. Podmínkou by byl zbytkový alkohol z extraktu v ústech. Krevní zkouškou by alkohol prokazatelný nebyl. Dovolte mi trochu matematiky. Speciálně pro řidiče byl vyvinut nápoj „nealkoholické pivo“. To, jak známo, obsahuje až 0,5% alkoholu. Pokud je jedno takovéto pivo vypito v množství půl litru, pak organizmus konzumenta přijme 2,5 ml čistého alkoholu (100%). V daném případě můžete usednout za volant a řídit. Pokud si dáte i 30 kapek eleutherococcového extraktu, tedy přibližně jen 1 ml, pak vzhledem k 30 % obsahu alkoholu přijme Vaše tělo jen 0,3 ml stoprocentního alkoholu. Toto množství je po krátké době absolutně nedetekovatelné, neboť je téměř okamžitě odbouráno. Byť i zde se nabízí řešení, které je doporučováno např. u malých dětí. Eleutherococcový extrakt můžete nakapat do trošky horké vody, případně čaje. Nechtěný alkohol, který sloužil jako extrakční činidlo a současně i jako „konzervace“, se odpaří. Účinnost přípravku se tím nesníží.

Karel Hadek

ZOBRAZIT ODPOVĚĎ >>

Pro Vaše problémy a dotazy je zde poradna Karla Hadka

Naleznete zde otázky a rady týkající se nejčastějších zdravotních a kosmetických problémů spolu s doporučením, který kosmetický prostředek z řady značky Karel Hadek je pro daný problém nejvhodnější a odkazy na související články v časopise Aromaterapie Karel Hadek.

Kontaktujete nás

Nenašli jste radu pro Váš problém? Napište na e-mail: poradna@karelhadek.eu

Každý všední den od 8 do 14 hodin můžete také využít telefonického servisu společnosti AROMATERAPIE Karel Hadek:

Pevná linka: +420 371 140 900 Vodafone: +420 777 618 398
O2: +420 722 458 765 T-Mobile: +420 731 336 475