Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

O společnosti

1. Dům tisíce vůní

Ve starém Egyptě se tradovala legenda o nesmrtelném ptáku Fénixovi, který se každých pět set let spaluje v hnízdě z myrby, skořice a nardu, aby z toho vonného žáru opět vyletěl – posílen, osvěžen a omlazen. Myrha, skořice a nard… také ovšem tymián, levandule, heřmánek, mateřídouška, eukalyptus, rozmarýn, meduňka, máta, jalovec a borovice…marná snaha, aroma všech ingrediencí, které tu doslova na každém kroku útočí na vaše čichové receptory, ani při sebelepší vůli rozpoznat nestačíte. Procházíte totiž domem tisíce vůní…A paralela s bájným Fénixem? Vůbec není náhodná – i tady jde především o svěžest, zdraví a krásu.

Pan Karel Hadek začal působit v polovině osmdesátých let 20. století v Taufkirchenu u Mnichova ve Spolkové republice Německo a brzy se propracoval mezi nejvýznamnější evropské společnosti zabývající se laboratorním výzkumem a vlastní výrobou aromaterapeutické olejové kosmetiky. O kvalitě jeho přípravků svědčí fakt, že se okamžitě prosadily i na západních, kosmetikou přesycených trzích.

Po pádu železné opony se první výrobky firmy objevily také v našich zemích. Byl o ně mimořádný zájem, protože v nabídce kosmetiky tehdy představovaly novou, vyšší kvalitu. Problém však byl v ceně tohoto na výrobu časově náročného artiklu ( pokud by totiž cena měla kopírovat hodinovou mzdu německého laboranta, byla by pro českého zákazníka dvakrát až třikrát vyšší). Již v roce 1990 proto padlo rozhodnutí vyrábět tuto kosmetiku přímo Československu. V Ústí nad Labem začala vznikat stejná série jako dříve v Německu (aromaterapeutická olejová kosmetika – AOK), přišla však na náš trh v cenách o poznání příznivějších, neboť její produkce vyžadovala podstatně nižší mzdové náklady. Zachoval se i původní systém, který se osvědčil už v Německu: kosmetika se vyrábí přímo na objednávku – na základně několikadenní prognostiky je možné organizovat celý výrobní proces a zákazníka daleko pružněji zásobovat stále čerstvým zbožím.

Tato kosmetická série má i další výjimečnost – není distribuována do běžné obchodní sítě, ale míří přímo do rukou odborníků – do kosmetických salonů, lázní, masérských a rehabilitačních center. V adresáři odběratelů naleznete více než 5000 specializovaných pracovišť, která své služby nabízejí právě ve spolupráci s firmou Aromaterapie Karel Hadek.

Po letech působení v České republice si společnost získala nejen pevné pozice na trhu, ale i srdce tisíců spokojených zákazníků. Zajímají vás příčiny tohoto úspěchu? „Chceš-li mít úspěch, dělej to, co ostatní, ale dělej to jinak, lépe…“

2. Karel Hadek

„Rád vzpomínám na svoji babičku, která – co pamatuji – sbírala léčivé bylinky a která vařila skvělý jitrocelový sirup. Studoval jsem tehdy chemii a měl jsem tendenci se babičce tak trochu vysmívat, naivně jsem věřil tomu , co mě tehdy učili, že právě moderní chemie je s to změnit tvář světa k nepoznání a vyřešit všechny naše problémy. Jak jsem byl pošetilý!

Tenkrát jsem netušil, že mě její bylinky poznamenají na celý příští život. Později, když jsem byl vyhozen z tehdejšího Československa do emigrace, prováděl jsem nejrůznější kuchyňské experimenty a postupně za mnou začali přicházet známí na radu, jak kupříkladu řešit problémy se suchou kůží, které vznikají po koupeli v pěnivých přípravcích nebo při používání nevhodné kosmetiky. Díky původnímu vzdělání jsem dobře věděl , že tyto přípravky obsahují agresivní látky rozpouštějící tuky a že se tak pokožka snadno vysuší. Radil jsem a mnohým snad i pomáhal – a známí mi později říkali: je to dobré, člověče, ono to funguje, s tím by šly dělat velké věci!

Četl jsem v té době všechnu dostupnou literaturu a žasl jsem nad záplavou odborných titulů na německém knižním trhu. Tehdy mě to teprve začalo jaksepatří zajímat – ovšem o nějaké aromaterapii jsem ještě neměl ani tušení. Byl jsem zkrátka přímo posedlý přírodní kosmetikou, která právě začínala být v kurzu.

Firma Karla Hadka nakonec v polovině osmdesátých let vznikla naprosto spontánně, čistě nestandardním způsobem. Nezrodila se tedy žádná fabrika na zelené louce, které by se dala pevná náplň, zvučné jméno, jež by zpopularizovala nákladná reklamní kampaň a která by svými produkty zaplavila trh. Od počátku jsme uplatňovali laboratorní postupy zaměřené na malé výrobní šarže.

Společnost se nicméně začala rozrůstat a já přemýšlel o dalších odběratelích. Německý trh je totiž vnitřně specializovaný, není kupříkladu dost dobře myslitelné, aby někdo dodával zboží do supermarketu a zároveň do kosmetického salonu či lékárny. Tehdy jsem se rozhodl pro kosmetické salony. Naše zboží se zákazníkům líbilo – a to byl první krok k úspěchu…. “

3. Aromaterapie jako životní styl

Zhruba před 4, 5 miliardami roků se v docela opuštěném koutě Mléčné dráhy zrodila naše matička Země, na jejímž povrchu se někdy před dvěma miliony let objevili předchůdci dnešního člověka. Rostliny, bohaté na éterické oleje, tu však byly již dávno předtím. Voněl tu rozmarýn, už tehdy tu kvetly růže, vlnily se tu koruny borovic a stvoly dalších aromatických rostlin. Lidé tedy přišli do prostředí, jehož nedílnou součástí byla právě – aromaterapie. Když se pak naši dávní předci naučili z rostlin izolovat jejich vonné silice, zjistili, že se na ně mohou spolehnout třeba i v zimě, kdy je příroda navýsost skoupá.

Aromaterapie je jedním z nejstarších způsobů blahodárného využívání sil přírody, což nad slunce jasněji stvrzují písemné záznamy pocházející z údobí prvních faraónských dynastií. Pan Karel Hadek drží čestný primát v tom, že patří mezi průkopníky aromaterapie v naší zemi, která se v tomto směru v posledním desetiletí stala doslova velmocí – tak silné kořeny zde aromaterapie zapustila.

Nebylo to vždycky jednoduché: díky jednostranně materialistické výchově pohlížela většina z nás na tento alternativní obor jako na cosi zapovězeného až pavědeckého, doznívala v nás představa, že jedině spolehlivým a ideálním řešením problémů těla i duše je , , všemocná“ chemie. Aromaterapie zkrátka byla velkou neznámou a její první propagátory čekaly nejprve stovky hodin osvětové práce na besedách, přednáškách a školeních.

Dnes už má početné vyznavače, kteří si cení především toho, že se aromaterapie obejde bez nejrůznějších chemických, , lahůdek“. I zde však číhá jedno úskalí – slůvko přírodní je četnými výrobci a prodejci do jisté míry zneužíváno, nepochybně proto aby posloužilo vyšší prodejnosti. K sympatické filozofii firmy proto patří i skutečnost, že neusiluje o to vytáhnout z kapes klientů peníze za každou cenu, ale že se naopak snaží každému zákazníkovi individuálně vysvětlit, jak postupovat při výběru vhodného preparátu a jak dokonale využít všech možností nepřeberné přírodní palety.

Zákazníci se na společnost leckdy obracejí i s problémy, které standardní medicína zatím není schopna řešit. Do jisté míry je to v pořádku, nesmíme však zapomínat, že ani aromaterapie není všemocná. Jistě náš život zkvalitňuje, díky ní můžeme v mnoha případech četným problémům předcházet, mnoho problémů pomůže odstranit, ale zázraky očekávat nelze. Důležitou roli i tady hraje prevence. Podobně jako naše potíže nevznikají ze dne na den, neumí ani aromaterapie všechny problémy řešit na počkání. Pokud se člověk rozhodne pečovat o své tělo již v době, kdy je na vrcholu sil, má velikou šanci si život nejen zpříjemnit a zkvalitnit, ale i prodloužit. I proto je aromaterapie určena těm, kteří ji začínají chápat jako nezbytnou součást svého životního stylu.

4. Elixír mládí?

,,Chceš-li připravit elixír mudrců, vezmi merkurius a žíhej ho dokud se nezmění v červeného lva. Toho vař na pískové lázni s kyselým vínem, až se merkurius změní v klihovou látku, kterou lze krájet. Tu vlož do hliněné nádoby a podrob destilaci. Až noční stíny nádobu přikryjí, najdeš v ní draka požírajícího vlastní ocas. Z něho pak získáš pátou substanci, velké magistérium, bájný elixír, který jediný dokáže změnit obyčejný kov ve zlato, nemocné promění ve zdravé, starce změní v mladíka a pánovi svému zaručí nesmrtelnost…“

Leckomu se skutečně vybaví alchymistická dílna a těm s ještě bujnější fantazií se dokonce může chvíli zdát, že nad bublajícími kotlíky, baňkami a křivulemi zahlédnou stíny nekorunovaných králů středověké alchymie – Alesandra Scoty a Eduarda Kellyho, usilovně žíhajících netušené substance. Toto srovnání však pokulhává. Dávní alchymisté byli ve svém zlatodějném usilování vedeni jistě dobrou snahou, ale dali se po nesprávné cestě – chtěli přírodu a přírodní zákony znásilnit.
Tady se však spíše řídí krédem Marka Tullia Cicerona, který už dobrou stovku let před Kristem tvrdil, že jen když si počínáme v naprosté shodě s přírodou, nemůžeme pochybit. Ne tedy přírodu násilnit, ale naopak otevřít jí dveře našich domovů dokořán.

Pokud si prostory společnosti Aromaterapie Karel Hadek představujete jako rozlehlé haly výrobního komplexu, budete trochu zklamáni. Ze všeho nejvíc to tu připomíná spíše lékárenské než průmyslové prostředí. Nenajdete tu žádné obří kotle známé z chemických provozů – permanentně zde vznikají relativně malé výrobní partie, neexistuje tu žádný rozlehlý sklad surovin či hotových produktů.
Příprava léčebných a ošetřujících prostředků tu má své nezaměnitelné kouzlo: jejím základem je látka, ve které se rozpouštějí a rozptylují éterické oleje. Jsou to přírodní rostlinné tuky (většinou za studena lisované) , protože jejich složení je velmi podobné tukům kožním a umožňují tak snadné vniknutí účinných látek do organismu. Současně také zajišťují stálost éterických olejů, které jsou povahy těkavé a na vzduchu se rychle odpařují.

Bylo by zdánlivě výhodné, kdyby funkci tohoto „nosiče“ esenciálních olejů nahradila synteticky vyrobená látka, která by vynikala stálostí a odolností. Její chemický základ by ovšem mohl negativně působil na pokožku – a sami uznáte, že takový kosmetický přípravek by měl k ideálu daleko.

Minerální oleje, různé stabilizátory a konzervační přísady proti žluknutí zkrátka nemají v přírodní kosmetice místo – trvanlivosti rozhodně nemůže být dosaženo na úkor kvality. To ovšem klade značné nároky na distribuci. Protože přírodní produkty neobsahují žádné přípravky proti oxidaci (žluknutí) a jejich záruční doba je relativně krátká, není možné vyrábět je na sklad. Zákazník má tedy jistotu, že mu do rukou dostávají produkty naprosto čerstvé, vyrobené na zakázku až po obdržení objednávky, kterou je firma schopna vybavit většinou do čtyřiadvaceti hodin.

5. Jen to nejlepší je dost dobré

Hebká mechová náruč borového lesa je vskutku ideálním místem pro obnovu sil duše i těla. Svěží, mírně zvlhčený vzduch, vlnící se koruny stromů, nad kterými se modrá nebeský blankyt, všude kolem voní pryskyřice a vy se najednou přistihnete při myšlence, že onen vysněný ráj musí být někde poblíž, že se co nevidět rozhrne závěs z kapradin a na mýtinu vstoupí Ganimédes, který ze stříbrného podnosu bude servírovat ambrosii i přesladký nektar, propůjčující věčné mládí, nesmrtelnost a krásu…
Číšníka olympských bohů tu zřejmě nepotkáte, však nic nemění na tom, že zelená vaší duši i tělu bude lahodit. Dobře to věděly už staré babky kořenářky, které od jara do podzimu z lesních mýtin i provoněných strání snášely zrána i za úplňku ty nejcennější poklady. Od matičky přírody zkrátka mnohé okoukaly. Jaké štěstí, že jim dnes přes propasti času umíme naslouchat. A štěstí nadvakrát, že darů přírody opět dokážeme s rozumem užívat.

Výroba fyziologické kosmetiky klade vysoké nároky na nákup certifikovaných surovin nejvyšší kvality. Ty musí být výhradně přírodního charakteru, musí pocházet z ekologicky čistých nalezišť, nesmí obsahovat herbicidy, pesticidy, těžké kovy a další nežádoucí příměsi. Stejně vysoké požadavky pak ovšem musí splňovat i vlastní zpracovatelská technologie.

I v tomto oboru existují světová naleziště a lokality svým způsobem nezaměnitelné a jedinečné – jinde ve světě zkrátka takovou kvalitu nenajdete. Kupříkladu nejvyhlášenější čajovníkový olej pochází z Austrálie nebo Nového Zélandu, heřmánkový z Egypta, olej z obilných klíčků se získává z pšenice dozrávající na argentinských plantážích či v Kanadě, levandulový pochází z jižní Francie…každá zásilka je opatřena nálepkami vskutku exotickými. Největším uměním je pak získat dodavatele, který bude nabízet to nejlepší z nejlepšího.

S každou surovinou, kterou firma na světových trzích zakoupí, zcela automaticky přichází i analytický certifikát, který stvrzuje vysokou jakost produktu a jeho typické složení. Dovozci si v nejednom případě dokonce nechávají vystavit dvojí nezávislou certifikaci – protože zásobují německé lékárny, pochází první dobrozdání z centrální laboratoře německých lékáren. Druhé vystaví nezávislá laboratoř, která má statut soudního znalce.

Kdyby firma Aromaterapie Karel Hadek mohla své výrobní suroviny nakupovat po kontejnerech, pak by její kosmetika byla zákonitě levnější. Současný komerční svět je totiž zařízen na velkoodběr. Tady však preferují malá balení, aby dovážené suroviny a finální výrobky byly skutečně čerstvé. Mimoděk se nabízí srovnání s obchodem potravinami – ani zde není možné jít cestou velkých skladových zásob. Tento příměr je vhodný hned nadvakrát, vždyť při výrobě přírodní kosmetiky se používají ingredience, které v podstatě mají tu nejvyšší potravinářskou kvalitu.

6. Kdo jsme a kam kráčíme

Původní logo společnosti

Všichni naši zaměstnanci pravidelně absolvují kurz aromaterapie, aby se o svém příštím životním poslání, výrobním programu a obchodní strategii firmy dozvěděli co nejvíce. Každé ze zdejších oddělení si žádá vysokou profesionalitu, všichni se tu stávají významným článkem řetězu – a jak tvrdí německé přísloví, každý řetěz je jen tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek.

LABORATOŘE

Lidé z laboratoří jednoho dne přestali být chemiky a stali se …aromaterapeuty.

ODDĚLENÍ PŘIJMU ZAKÁZEK

Také hlas Vašich asistentek, které přijímají telefonickou objednávku zákazníka, musí být příjemný a uklidňující…příkladně jako levandulový olej. Eventuální špatnou náladu je třeba pokaždé nechat když ne doma, pak alespoň v šatně.

ODDĚLENÍ EXPEDICE

Zvýšený počet zakázek firma zaznamenává několikrát do roka – zákonitě pokaždé po vydání specializovaného časopisu Aromaterapie, vždy před letní sezónou a pak v období předvánočním. Expedientka je taky jen člověk, únava a shon může leckdy udělat své….

AUTOPROVOZ

Vyexpedované zásilky musí být u poštovních přepážek včas. Objednávky jsou vybavovány okamžitě – pokud je to jen trochu možné, jsou vyřizovány v ten samý den, maximálně druhého dne dopoledne. To vše bravurně zvládnou příjemní a usměvaví řidiči.

PROPAGAČNÍ ODDĚLENÍ

Právě tady vzniká žádaný časopis Aromaterapie, který díky expanzi na východní trhy bude brzy vychází i v ruské verzi. Z této grafické dílny také pocházejí propagační materiály, které mají nejen vyvolat u spotřebitele zájem, ale chtějí ho v první řadě informovat, vzdělávat a pravidelně seznamovat se všemi novinkami v oboru.

OBCHODNÍ ODDĚLENÍ, ÚČTÁRNA A FAKTURACE

Jaký div, že i jinak strohé a neosobní úřední formuláře tady voní po rozkvetlé louce. . ?

SKLADY

Nečekejte žádné velehory výrobků či surovin – zásoby surovin jsou zhruba šestitýdenní a neustále se doplňují čerstvé. Hotové výrobky pak putují přímo k odběratelům. Ve skladech tedy najdete spíše jen obalový a technický materiál.

ÚKLID

Naprostá, bez nadsázky sterilní čistota všude, kam se podíváte – to je jeden z prvořadých požadavků, o kterém se tady nediskutuje.

7. Z voňavé palety

sortiment:

koupelové oleje, sprchovací oleje, oleje na mytí vlasů, preparáty na ošetření ústní dutiny, nosní sliznice, partií kolem očí, preparáty péče o ruce a nohy, regenerační obličejové oleje a lipio séra, preparáty pro intimní hygienu, bylinné regenerační krémy, regenerační pleťové masky, bylinné opalovací oleje, pleťové vody, pleťová tonika, oleje do sauny, dětská série BABY, aromalampy, éterické oleje , …

prodejní `hity` :

bronzová medaile z 26. mezinárodního veletrhu patentů a vynálezů v Ženevě za přípravek ANTINIKOTIN Karel Hadek, který jako podpůrný prostředek pomáhá kuřákům při odvykání kouření, dále levandulový éterický olej , skutečný modrý zázrak přírody – proti nespavosti, depresím, bolestem hlavy, proti vysokému krevnímu tlaku, má silné antiseptické účinky, regeneruje buňky v pokožce, lze jej s úspěchem použít při léčbě popálenin, dermatitid, ekzémů a vředů, ale i HY-INTIMA a HY-INTIM-H ( mycí olej pro ženy i muže, oblíbené prostředky intimní hygieny). Kompletní seznam stovek preparátů společnosti Aromaterapie Karel Hadek včetně popisu jejich účinků najdete ve speciálním firemním katalogu, který na vyžádání firma zasílá zdarma.

8. Export

Na etiketách kosmetických preparátů firmy se leckdy vyskytuje dvojí určení místa původu – vznikají v Uherském Brodě a dodnes i ve Spolkové republice Německo. Noví zákazníci jsou tak trošku dezorientováni a ptají se: jedná se o kosmetiku českou nebo německou?
Tady však preferují účelnější dělení: kosmetika je buď dobrá nebo špatná. Firma zákonitě usiluje o to první a slůvko aromaterapeutická na etiketách vypovídá o tom, že jsou při její přípravě využívány esenciální oleje dovážené ze všech koutů planety. Vzniká tu zkrátka produkt nadnárodní, že o nějakém přesném zeměpisném původu není vůbec snadné hovořit. Navíc se v poslední době vektor pohybu začíná i zajímavým způsobem obracet…

V uplynulých deseti letech aromaterapeutická kosmetika firmy na našem trhu získala zvučné renomé. A bylo jen zákonité, že ruku v ruce s ním přišli i první zájemci ze zahraničí. Zaměstnanci pořádají pravidelná setkání s odbornou i laickou veřejností – rozhodně mají co nabídnout a mohou svým zahraničním partnerům a odběratelům předat i své letité zkušenosti.

Vzájemná komunikace výrobců s veřejností je velice důležitá, stejně tak prospěšná je i praktická ukázka toho, jak s aromaterapeutickými preparáty správně nakládat. I v tomto případě platí, že jednou viděné je lepší než stokrát slyšené. Jistá moskevská novinářka to ostatně ve svém rozhovoru s Karlem Hadkem glosovala více než výstižně: , , O aromaterapii si jen povídat, je něco podobného, jako se ( převedeno do českých poměrů) dívat na vepřové, knedlík a zelí pouze na televizní obrazovce…

Lektor na odborném semináři často o spolupráci požádá náhodného zájemce z publika, nikoli tedy předem domluveného diváka. Když se pak tento autentický dobrovolník po aromaterapeutickém ošetření s ostatním posluchači rozdělí o své bezprostřední pocity, je to více než působivé. Nejúčinnější reklamou a nejlepší osvětou je zkrátka možnost názorně ukázat alespoň zrnko z toho, co všechno aromaterapie dokáže.

9. Nejlepší reklamou je vzdělávání

Když pan Hadek na československém trhu před deseti lety začínal, setkal se tu i se zvídavým zájmem, protože kosmetika přicházela ze země, jejíž průmysl ( a to nejen kosmetický) má u nás dobré jméno. Protože šlo navíc o kosmetiku kvalitní a účinnou, byla cesta k zákazníkovi relativně snadná. Rozhodující roli však sehrály odborné kurzy. Za deset let své existence firma proškolila přes pět tisíc profesionálních pracovníků – kosmetiček, maserů, lidí z rehabilitačních center, lékařů a dalších. Když vás aromaterapie osloví a vy postupně začínáte vnímat všechny její přednosti, zákonitě si to nenecháte pro sebe a své poznatky sami předáváte svému okolí, čímž řada zájemců opět geometricky vzrůstá.

Druhým milníkem na cestě k zákazníkovi byl vznik vlastního časopisu. Firma nejprve spolupracovala s českými magazíny, pro které pravidelně připravovala redakční články pojednávající o příznivých účincích éterických olejů doprovázené inzercí. Protože však ceny inzerce enormně rostly, rozhodli se pro vydání vlastního periodika. Již při pořádání odborných kurzů se totiž jasně ukázalo, že tou nejlepší reklamou je právě vzdělávání zákazníků.
Časopis s příznačným názvem Aromaterapie Karel Hadek dnes čtenářům pomáhá orientovat se v dané problematice, uveřejňuje zejména stati týkající se o péči o zdraví prostřednictvím aromaterapie a životního stylu vůbec.

10. Trnitá je leckdy cesta poznání

Také v dějinách kosmetiky existuje určitý historický zlom – je jím začátek průmyslové revoluce. Do té doby byla kosmetika až na výjimky ryze nekomerční záležitostí, neexistovaly podmínky pro velkou průmyslovou výrobu, vždycky to spíše byly babky kořenářky, které na přání namíchaly hojivou mastičku podle své osvědčené receptury. S technickou revolucí se začal rozvíjet chemický průmysl, lidé se rafinací ropy naučili získávat parafin, který je dodnes základem vyhlášených kosmetických značek. Parafin však není fyziologický tuk a pokožku spíše izoluje, zabraňuje jí v dýchání, má ale obrovskou výhodu: nežlukne. Je to produkt velice trvanlivý, otázkou však zůstává, jestli je stejně výhodný i z hlediska zdravotního.

Mnohé kosmetické firmy se holedbají tím, že své produkty přinášejí na trh až poté, co je otestovali na zvířatech, což pokaždé vzbudí nevoli všech milovníků němých tváří. Pokud firma přijde na trh s novým výrobkem, je jistě rozumné důkladně ověřit, jestli obsažené látky případně nemohou uživatele poškodit či ohrozit. Jestliže však hovoříme o přírodní kosmetice, musíme si uvědomit, že využívá nepřeberné množství látek, jejichž používání již bylo ověřeno staletími. Když kupříkladu používáte mandlový masážní olej nebo jiný přípravek z éterických olejů, je důvod takový produkt vůbec testovat? U přírodní kosmetiky zkrátka máme jistotu, že jí ten nejvyšší certifikát již před drahným časem vystavily empirie našich předků a zejména pak sama Matka příroda.

Zákazníci se často svěřují, že jim lékař doporučuje určitou kosmetiku používat jen omezenou dobu a pak ji raději vystřídat. Je to však rada velice ošidná: pokud totiž bude pět let používat kosmetiku obsahující jedovaté chemikálie, které senzibilují vaši pokožku, a po čase se u vás projeví určitá alergie, je jistě , , výhodnější“ tento krém používat třeba jen tři roky a pak s ním přestat, přejít na jiný, který je složen z odlišných surovin a ve kterém jsou i jiné konzervační látky – a senzibilizace pokožky jednoduše nemůže pokročit až k negativním projevům alergie.

Zatímco když budete používat olivový olej, olej z pšeničných klíčků či podobný aromaterapeutický preparát, můžete jej bez problémů používat po celý život. Vždyť ani pokožka nemění složení svých vlastních tuků po pěti či deseti letech. Ve chvíli, kdy zvolíte kosmetiku, která vychází z tohoto poznatku, není jediný důvod, proč by se od jejího používání mělo po nějakém čase ustupovat.

Aromaterapie a její využívání je přímou reflexí lidské mentality. Z tohoto pohledu je velice poučný přístup dnešní moderní farmacie k aromaterapeutickým preparátům vůbec. Dívá se na ně poněkud rezervovaně, protože éterické oleje( jako např. olej levandulový) obsahují až dvě stovky účinných součástí. A právě z tohoto důvodu, nemohou být oficiálně uznány jako léčivo, protože ortodoxní farmacie žádá, aby látka – má-li být uznána jako lékopisná – obsahovala pouze jednu jedinou účinnou a léčivou složku.

Oficiální věda není sto přesně definovat onu jedinou látku, která blahodárně působí, a jako by se nechtěla smířit s faktem, že látky v tomto případě působí ve svém přirozeném komplexu. Navíc – proč by mocná farmaceutická lobby měla dobrovolně vyklízet své pozice na světových trzích? Mnohý z lékařů dává od aromaterapie ruce pryč také z toho důvodu, aby si před odbornou veřejností nezadal, či aby – v tom horším případě – nebyl prohlášen za šarlatána, kdyby popularizoval nebo snad( bože netrestej!) provozoval terapii, se kterou se neztotožňují představitelé odborných lékařských komor…

Labyrint absurdit, nad kterými zůstává rozum v rozpacích.

11. Vůně skořice a kávy

, , Cairo, zpěv cikád, vůně skořice a kávy…“, zněla lákavá nabídka z úst skromného a tuctového úředníčka cestovní kanceláře, který sám žil tichým a spořádaným životem, aby se jedenkrát do měsíce proměnil ve světáckého pana Kristiána…Tuto nezapomenutelnou filmovou roli Oldřicha Nového budete jistě znát. Nepochybně patří k těm, které umí duši pohladit.

Leč málo platné, tím nejdokonalejším projekčním přístrojem je přece jen – lidská fantazie. Sedíte jen tak v pohodlném ušáku, kolem vás se šeří, za okny řádí podzimní slota, a vy si ve vzpomínkách pouštíte film podle vlastního scénáře: třeba o tom, jak se uprostřed parného dne náhle setmí jako na divadle, bouřkové mraky vycení zuby a mocným dechem rozvlní koruny borovic, oblohu křižují blesky a vaše horká krev chladne v přívalu šumícího letního deště. Pak vše jako na povel ustane, ve vzduchu je cítit ozón, vzdálené obzory překlene dubový oblouk a lesy jako by měly řasy z modravého dýmu … velký hymnus lesů, vod a strání se znovu rozezní forte.

To všechno umí lidská fantazie.

Není nad to se občas( třeba i uprostřed toho nejbláznivějšího shonu) zastavit, na malou chviličku hodit všechny starosti a splíny za hlavu a jen tak se zavřenými víčky nabírat nové síly. Najít si svou oázu klidu, zapálit uklidňující plamínek aromatické lampy a provonět svá srdce libými pocity. Věřte, že krásy, o kterých se vám zdává k ránu, budou hned takřka nadosah.

Význam a uplatnění éterických olejů znali již staří Babylóňané a je dobře, že jsme na zkušenosti předků docela nezapomněli. Základní surovinou pro výrobu éterických olejů jsou samozřejmě léčivé rostliny, jejichž esence patří mezi nejstarší známé léky vůbec. Značná část účinných a léčivých látek se totiž nachází ve voňavých složkách rostlin – tedy v silicích.

U nás jsou silice běžně označovány jako éterické oleje, což má nepochybně původ ve starověku, kdy většina tehdy známých silic skutečně měla olejovou konzistenci.

Esenciální oleje se z rostlin získávají převážně destilací. Nejlépe se samozřejmě uplatní v prevenci, neboť posilují obranyschopnost našeho těla, ale mezi téměř osmi sty éterickými oleji naleznete i takové, které jsou vhodné i pro aplikaci při akutním postižení.

Tyto oleje mají skutečně vynikající imunostimulační schopnosti, jejich odpařováním se ve vzduchu snižuje koncentrace patogenních mikroorganismů, blahodárně působí na uvolnění dýchacích cest a jejich příjemná vůně často pomáhá najít i ztracenou duševní rovnováhu. Ostatně i moderní výzkumy jednoznačně potvrzují nezanedbatelný vliv vůní v našem životě – pomáhají nám bojovat proti stresu, únavě a depresím.

12. Budoucnost nehledejme v křišťálové kouli

,, Pýthie, nejvyšší kněžka boha Apolóna, na vyvýšené trojnožce balena dýmem z vonných bylin, v extázi pronášela slova prorocká, která hned kněží ve verších znamenali. Delfská věštírna stála pak na úpatí hory Parnas, jež byla sídlem Múz…“

Touha odhadnout či dokonce usměrnit běh věcí příštích je jistě stará jako lidstvo samo a dokládají to i ty nejstarší mýty. Jenže ani s příslovečnou Pýthií to pokaždé nebylo tak jednoznačné, což volky nevolky přiznávají i jinak dosti nedůvěryhodní dějepravci. Pokud v závěru naší prezentace chceme hovořit o budoucnosti aromaterapie, jsme na tom přece jen o poznání lépe. Přinejmenším několik věcí je totiž nasnadě.

Náš citlivý organizmus ještě asi dlouho nepřestanou nepříjemně atakovat mnohé z negativních rysů našeho života – stačí zmínit třeba jen patogenní mikroorganismy, dlouhodobý stres či nevhodné stravovací návyky. Vzhledem k tomu, že aromaterapie vždy byla a zůstane spojovacím článkem člověka a přírody, protože je více než nezbytné toto pouto obnovit a neustále posilovat, není nikterak scestné tvrzení, že význam aromaterapie v budoucnu poroste. Problém je ale v neustále se zhoršujícím prostředí a zejména v tom, že aromaterapeutických surovin v té kvalitě, jakou známe a používáme dnes, soustavně ubývá. Jako by tu obzvlášť naléhavě platilo ono varovné napomenutí, že by si člověk pod sebou neměl vědomě podřezávat větev, na které již dva milióny sedí…

Naopak by měl velice brzy přijít k rozumu, aby své nenahraditelné přirozené zdroje neuváženým počínáním navždy neprohospodařil.

Budoucnost tedy není v extázi pronášených věštbách a proroctvích ani ( v našich zeměpisných šířkách zřejmě obvyklejší) křišťálové kouli, ale jen a jen… v našich.