Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2020

Je mytí rukou mycími oleji dostačující?

V současném „koronavirovém“ období je jako jedno ze zásadních opatření proti šíření nákazy zdůrazňována hygiena rukou – důkladné umytí mýdlem a případně následná desinfekce. Naše přípravky však tenzidy neobsahují, na rozdíl od mýdel nebo šamponů. Tenzidy totiž porušují obranný kožní film a poškozují pokožku. Nyní se tak stále častěji setkáváme s dotazy, zda je mytí rukou mycími oleji dostatečné…

Koronavirus se na kůži vyskytuje jako součást nečistot, nemá schopnost se nějak aktivně na kůži udržovat, jeho cílem je totiž dýchací systém. Proto je primární si ruce umýt pomocí čehokoli, co odstraňuje nečistoty. Ano, mýdlo narušuje lipidový (tukový) obal viru, bohužel také poškozuje kožní film a obranyschopnost kůže, jak jsem uvedla výše. Receptura mycích olejů je navrhována s určitou hodnotou hydro-lipidové bilance, kdy dochází k dostatečnému odmývání nečistot, kožní film však není poškozován. Při současném zintenzivnění používání mýdel a různých desinfekcí mohou na rukou vznikat praskliny a oděrky, které pak slouží k uchycení bakterií, např. zlatý stafylokok. Dle našich dlouholetých zkušeností mezi zákazníky používajícími mycí oleje nedochází k žádnému šíření nemocí způsobovaných nedostatečnou hygienou rukou.

Pro měření úrovně schopností mycích prostředků na ruce je určena norma EN 1499, pro hygienické mytí rukou, prostřednictvím které je zjišťováno, zda je účinek mytí, tedy pokles mikrobiální kontaminace, dostatečný (měřeno oproti standardu - mýdlu). Normu splňují i některé „nemýdlové“ přípravky uváděné v EU na trh. Při studiích bylo dokázáno, že tuto normu plní např. čajovníkový olej v 5% koncentraci. Pokles kontaminace je tak zaznamenán i díky éterickým olejům, které mají obecně antimikrobiální účinky.

V mycích olejích AROMAFAUNA určených k použití při zvýšené hygienické zátěži HY-CLEANHY-ALMNEEM jsou takové éterické oleje zastoupeny v objemu cca 10 %, koncentrace je zvýšena oproti běžným mycím olejům. Pro následnou péči o ruce jsou určeny lecitinové emulze LECICLEANLECIALMNEEM, taktéž obsahující vyšší podíl antimikrobiálně působících éterických olejů. Stále je však potřeba si uvědomovat rozdíl pojmů mytí a desinfekce. Mýdlo ani mycí oleje nejsou desinfekčními prostředky.

Vlivem současné situace vyvíjíme přípravky, které budou použitelné pro desinfekci rukou, zároveň však budou i šetrné k pokožce. U těchto přípravků nyní probíhá testování ve Státním zdravotním ústavu dle evropské normy pro hygienickou desinfekci rukou. Zároveň necháváme testovat i nově vytvářené mycí oleje na ruce právě dle evropské normy pro hygienické mytí rukou - po obdržení výsledků tedy bude již zcela jasno, jak je to s účinností mytí mycími oleji oproti mýdlu. O výsledcích Vás budeme samozřejmě informovat.

MVDr. Alena Vaníčková

Úvodní slovo pana Hadka

Astronomické jaro, na které se snad všichni krom alergiků těšíme, jak všeobecně známo, začíná jarní rovnodenností. Ani to letošní nebylo výjimkou. Přineslo nám nejen více slunečního svitu, zvyšující se teploty, ale na rozdíl od jar předchozích i těžce stresující situaci. To nejen na celostátní, ale celosvětové úrovni. Coronavirus zapříčinil, že užívání jarní přírody, hřejivého sluníčka i dalších radovánek je někdy silně, jindy úplně omezeno.

Ylang-Ylang i Kananga

Uvést pojednání o těchto dvou éterických olejích, které jsou vlastně jeden, bude mírně náročnější, než bývá zvykem. Důvod je zcela jednoduchý. Oba mají svůj původ v jediné rostlině, stromu s botanickým označením Cananga odorata. Český název tohoto stromu je kananga vonná.

Aby dobře pumpovalo

Už je to nějakou dobu, co jsem se producíroval po zahradě. Na místě, kde se soustřeďuje odpad, jsem si všimnul zajímavé maličkosti. Leželo tam několik vysloužilých ponorných pump. Opravit nejdou, čeká je odborná likvidace. Měl jsem při ruce foťák, a tak jsem si je z dlouhé chvíle vyfotil. Když jsem nyní dělal pořádek ve fotkách, při jejichž shlédnutí mi prolétla hlavou myšlenka, jak asi na tom je moje „pumpa“, která pumpuje a pumpuje a já díky její činnosti mohu psát tyto řádky.

Problém zvaný bradavice

Bradavice jsou stejně tak častá, jakož i nezvaná návštěva nejen dospělých, ale i dětí. O tom svědčí celkem časté „bradavičnaté“ dotazy, které mi s jistou pravidelností přichází do poradny. Mohou se objevit na rukou, nohách, ale ani ostatní části těla nejsou výjimkou.

Koronavirus a možná prevence

Před nedávnem jsem do své poradny obdržel dotaz související s aktuální pandemií koronaviru, zda existuje aromaterapeutický „protiolejíček,“ jak jej tazatelka nazvala, který by mohl mít pozitivní účinky v boji s nemocí COVID-19. Nutno zmínit, že tazatelce v minulosti pomohl CANDIÖL, jímž se zbavila, po neúspěšném léčení, plísní v trávicím traktu.

Opalovací olej OF 20

Rád bych uvedl, že se jedná novinku, má to ale jeden háček. Opalovací oleje jsou součástí nabídky od prvopočátku existence naší kosmetiky. Jako vhodnější lze konstatovat, že je jedná rozšíření nabídky po dlouhá léta osvědčených opalovacích olejů. O opalování snad již bylo napsáno vše, co napsáno mohlo být. Bohužel mnohé z napsaného si protiřečí. Nelze se pak divit stále přicházejícím dotazům na téma, jak se bezpečně opalovat, co je nejvhodnější na opalování použít.

Éterické oleje předvádějí svoje schopnosti i v laboratoři

Při vývoji nových přípravků vycházíme z vlastních zkušeností s působením různých éterických olejů, důležité jsou pro nás i informace od našich zákazníků. Účinky nově vytvářených směsí éterických olejů nebo přípravků si však ověřujeme také laboratorně. Směsi éterických olejů CANDISAN, CANDIÖL a směsi využívané pro přípravky MYCOSAN a THYMICON jsme nechali testovat při vyšetřeních prokazujících protiplísňové působení.

Je mytí rukou mycími oleji dostačující?

V současném „koronavirovém“ období je jako jedno ze zásadních opatření proti šíření nákazy zdůrazňována hygiena rukou – důkladné umytí mýdlem a případně následná desinfekce. Naše přípravky však tenzidy neobsahují, na rozdíl od mýdel nebo šamponů. Tenzidy totiž porušují obranný kožní film a poškozují pokožku. Nyní se tak stále častěji setkáváme s dotazy, zda je mytí rukou mycími oleji dostatečné…

DESISTRONG a DESICITRO – nové přípravky s antimikrobiálním účinkem šetrné k pokožce rukou

Není lehké se ze všech těch koronavirových zpráv nezbláznit. Ale může to být zároveň období, které lidem dává popud přemýšlet o věcech z jiného úhlu, vytvořit něco nového, přijmout změnu…

Endoparazin a karanténa

Karanténa spojená s domácím vězením je ideální období jako stvořené k pokusům. Nejlépe na sobě nebo na svých blízkých. Od myšlenky je to už jen krůček k činům. Začala jsem prohrabávat košík s éterickými oleji, z nichž některé jsou starší než moje děti. Mám ho! Já to věděla – mám ENDOPARAZIN. Tak jdeme na to. Ještě najít tobolky. Tady jsou. Toto dnes jde nějak hladce.

Jak na bolístky po sportu?

Začíná jaro, hezké počasí hodně lidí to vytáhne ven za sportem. Ať už na kolo, brusle nebo si jít zaběhat. Ti z vás, kteří sportujete pravidelně často, zajisté víte, že pořekadlo ,,Sportem ku zdraví“ není vždy tak úplně pravda, ba naopak. Sem tam pobolívají záda, občas koleno druhý po den po posilování nohou? No, to si člověk pomalu nedojde ani záchod.

Difuzéry a jejich fungování…

častý dotaz na naší lince a poradně. Nezbylo než pro vás zjistit více informací. A tak naše kolegyně vyzpovídala odborníka na technologie a připravila odpovědi na vaše dotazy.