Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2019

Nový trend v oblasti antiage…?

Určite mnohí z vás zachytili nový trend v oblasti omladenia tváre a krku – tvárové cvičenie/ obličejová cvičení, (tvárová jóga, tvárová gymnastika, facialfitness.). Mnoho výrazov pre prirodzené omladenie pomocou cvičenia mimických svalov a masáží poteší najmä milovníkov, milovníčky prirodzenej krásy.

Ide skutočne o nový trend?

Keď sa pozrieme do histórie (17. storočie), stretneme sa s menom francúzskej spisovateľky, voľnomyšlienkárky Ninon de L’Enclos, ktorá bola známa svojou krásou a popularitou do vysokého veku. Ninon cvičila aj tvár.

Začiatkom 20. storočia sa o tvárovom cvičení zmienil vo svojej knihe „Old Age - It’s Cause“ spisovateľ Sandford Bennett. Vo veku 70 rokov sa podrobil lekárskym testom, ktoré ukázali, že jeho telo má kondíciu 40 ročného muža. Pán Bennett cvičil celé telo a tiež tvár. Na fotografiách v knihe môžeme vidieť krásnú, mladistvú tvár a krk, bez vrások a ovísajúcej pokožky na dolnej čeľusti.

Ďalšími priekopníčkami tvárového cvičenia sú napr. Carolyn Cleaves, Eva Perier, Senta Maria Runge a ďalšie.

Po celom svete nachádzame zmienky o účinnosti tvárového cvičenia. V našom západnom svete je táto úžasná a prirodzená metóda stále odsúvaná na vedľajšiu koľaj popri estetickej medicíne. Faktom však je, že vo východnom svete sú cvičenie a masáže tváre bežnou súčasťou starostlivosti nielen u žien.

Ako to vlastne celé funguje?

Čo je veľmi dôležité uvedomiť si, že celé naše telo je prepojené. Máme správne držanie tela (áno, aj to môže spôsobovať dvojitú bradu), dýchame správne? (tzv. bránicové dýchanie, viac informácií napr. Ľubomír Jakab – škola správneho dýchania).

Kolagén, kolagén, všade samý kolagén.

Na starnutie tváre sa nemôžeme pozerať iba z pohľadu vrások a starnutia pokožky. Pokožke robia oporu svaly a svalom robí oporu lebka.

Lebečné kosti – najmä tvárová časť (viscerokranium) vekom atrofuje. Mení sa jej tvar, a preto neposkytuje svalom takú oporu ako v mladosti. Nezabúdajme však, že aj lebkové kosti sú dynamický orgán a neustále prekonávajú proces remodelácie. Ich základnými bunkami sú osteoblasty, ktoré produkujú kolagénne vlákna a amorfnú medzibunkovú hmotu.

Svaly – na tvári sa nachádza približne 60 svalov. Starnutím sa svaly scvrkávajú, tiež môžu byť stuhnuté. Pokožka nemá oporu, a preto začína ovísať a tvoria sa vrásky. Svaly sú však veľmi dobre cievne zásobené. Svalové vlákna obklopuje väzivo (spojivové tkanivo). Jeho základnými bunkami sú fibroblasty, ktoré produkujú tropokolagén (predchodcu kolagénu), proteoglykany a tropoelastin.

Spojivové tkanivo tvorí aj druhú vrstvu pokožky tzv. dermis (škáru).

Podľa profesora Dylevského (Funkční anatomie, 2009), nieje jednoznačne preukázané, čo je podnetom pre tvorbu nových kolagénnych vlákien. Pravdepodobne je to piezoelektrický jav – pomocou ťahu, tlaku a ohýbaniu vzniká elektrina, tá stimuluje vznik kolagénnych vlákien.

Masážami a cvičením mechanicky pôsobíme na epidermis, spojivové väzivo, svaly aj kosti. Stimulujeme vznik tropokolagénu, ktorý sa neskôr premieňa na kolagén. A vďaka tomu naša tvár nadobúda mladší, sviežejší výraz. Obnovujú sa kosti lebky, svalstvo naberá objem, pokožka získava oporu. Naše črty sa opäť dvíhajú, vrásky pomaly miznú.

Zmysel to celé dáva, keď sa pozrieme na tváre žien v pokročilom veku, ktoré sú stále mladistvé, bez vrások a ovisnutej kože na tvári a krku. Ako príklad uvediem Carolyn Cleaves, zakladateľku jedného z najlepšich programov na svete CFF™, toto video natáčala, keď mala 65 rokov, (cvičiť začala v 53): https://www.youtube.com/watch?v=-ORZSc17jKo&t=18 s

Predpokladám, že keď čítate tento článok v časopise Aromaterapie, máte vzťah k prirodzenej kráse. Pred už skoro 3 rokmi som, keď som začala cvičiť CFF™, narazila na kozmetiku KH. Počas tých rokov som zistila, že CFF™ a KH sú vynikajúca kombinácia. Môžem kľudne vyhlásiť, že moja tvár je bez vrások, opouchov a kruhov pod očami, ovísajúcej pokožky. Pleť je zdravá, žije svojim prirodzeným životom – čo je vlastne princíp používania KH.

Mnoho dám na kurzoch jedným dychom dodáva – ste ešte mladá (38), vám to ešte funguje. Milé dámy, túto poznámku milujem a som šťastná, že ju viem aj riadne vyvrátiť.

Kosti – dynamický orgán v trvalej remodelácii.

Svaly – sa dokážu obnovovať v každom veku.

Koža – trvale obnoviteľný orgán.

Tvárové cvičenie (obličejová cvičení) jednoducho funguje. Nieje to žiaden módny trend, má svoju históriu. A prečo neexistujú žiadne vedecké výskumy? Zamyslime sa, kto ich financuje a či má niekto osoh z toho, že ľudia miesto návštev kliník estetickej medicíny začnú cvičiť…

Na záver pár tipov, ako začať:

  1. Skontroluje si vaše držanie tela
  2. Naučte sa správne dýchať
  3. Vyberte si správny program tvárového cvičenia (odporúčam CFF™) + používajte kozmetiku Karel Hadek
  4. Začnite nosiť farby, ktoré vám skutočne pristanú. Farebná typológia vie urobiť s našou pleťou zázraky.

A ja vám prajem mnoho prirodzenej krásy v novom roku.

Vaša Maja Švábiková, jediná certifikovaná lektorka CFF™ tvárového cvičenia na Slovensku.

www.tvarovecvicenie.sk

Úvodní slovo pana Hadka

Stejně jako ona příjemná atmosféra svátků vánočních, tak loučení se se starým rokem a vítání onoho nově přicházejícího je již minulostí. Ježíšek dle mého odvedl práci tak, jak měl a každého potěšil nějakým tím dárečkem. Půlnoc dělící končící a nově začínající rok byla jako každý rok nejen důvodem k oslavám, ale i tradičním momentem popřát si v kruhu svých blízkých jen a jen to nejlepší, pevné zdraví samozřejmě nevyjímaje.

LUCALEN a MONTANISS

Asi každý z nás se již alespoň jednou (spíše mnohokrát) v životě setkal s nějakým tím problémem, který nám po nějakou dobu znepříjemňoval život. Bolest hlavy, nastydnutí, chřipka, zlámaná noha a mnohé další nepříjemnosti, o nichž se otevřeně bavíme, tak nějak se staly běžnými, byť nežádoucími průvodci životem. Do poradny však dochází i dotazy intimního charakteru, které se týkají někdy intimní hygieny, zánětů močových cest, jindy kvasinek v oblasti pohlavních orgánů.

Vůně spánku

Jak jen to napsat? Je sice skutečností, že VŮNĚ SPÁNKU přichází do nabídky jako novinka, ale seznamovat s ní by bylo více než nošení dříví do lesa. U novinky bývá tradicí, že deset prvních objednávajících ji obdrží jako dárek. U VŮNĚ SPÁNKU, samozřejmě díky Ježíškovi, je vše jinak.

GDPR

Doba se mění, nové přichází a to, co bylo nové před rokem, pomalu odchází. Časopis Aromaterapie vychází již řadu let a za ten čas jste si zvykli, že se čtyřikrát do roka objeví ve schránce. Od 25. 5. 2018 platí GDPR /General Data Protection Regulation/ nařízení na ochranu osobních údajů. Pokud nám souhlas se zpracováním osobních údajů a zasíláním newsletteru /informační zpravodaj, zpravidla časopis, vlastní tiskové informační médium instituce nebo podniku/ poskytnut nebyl, časopis od nás nemohl být zaslán.

Sociální síť

Sociální síť je internetová služba umožňující svým členům tvořit a sdílet s ostatními osobní obsah, komunikovat s nimi, sdružovat se a vzájemně se bavit. Služeb sítí FACEBOOK, INSTAGRAM, YOU TUBE využívají i naše společnosti. Snaží se vám poskytnout větší množství informací o přípravcích, nefunkčnosti e-‑shopu v případě technické odstávky.

Laureth-4 Může, nebo nemůže?

Za vším je poradna, hlavně nezávazné slůvko „může“. Do poradny se lidé obrací jak s kosmetickými, tak i zdravotními problémy. To je naprosto v pořádku, pro tyto účely byla v dobách minulých poradna zřízena. Velice často však ještě i dnes od rozespalých a dezorientovaných ochránců zvířat pravidelně přichází dotazy na testování kosmetiky na zvířatech. A to přesto, nejenže jsme kosmetiku nikdy na zvířatech netestovali, ale navíc toto je v EU již šest let zakázáno!

Olej z pšeničných klíčků

Všechny rostlinné oleje mají něco společného. Např. slovo olej jim dává do vínku, že mají tekutou formu. Rostliny je formulují jako triglyceridy. Jejich mastné kyseliny mají různý podíl nenasycených vazeb. Čím vyšší podíl nenasycených vazeb, tím jsou oleje tekutější a jejich přechod do pevné formy vyžaduje nižší, někdy i minusové teploty. Rozdílné je pak složení mastných kyselin různých olejů a jejich procentuální podíl. A samozřejmě rozdílný je i obsah látek specifických pro danou rostlinu, které pak spolurozhodují o účelu použití oleje stejně jak v potravinářství, tak i kosmetice. Jedním z olejů, který v tomto smyslu tak trochu vybočuje z řady, je olej z pšeničných klíčků. Již jeho pojmenování nám naznačí, že se nezískává běžným lisováním celých semen či plodů jako u slunečnice, mandle, ořechů atd. Tento olej lze označit jako vedlejší produkt běžné výroby pšeničné mouky, kdy je pšeničné zrno zbaveno obalového materiálu (tzv. otruby) a dále i klíčku. Otruby jsou velice vhodným potravinovým doplňkem prospívajícím trávení i detoxikaci. Izolované pšeničné klíčky lze taktéž použít jako excelentní potravinový doplněk (pokud neobsahují těžké kovy a pesticidy).

Fenyklový olej

Fenykl nachází uplatnění i v kuchyni jako vynikající chutná zelenina. A nejen to. Stejně tak zajímavé, jako i osvědčené účinky vykazuje fenykl i jako léčivka. Latinský název fenyklu je Foeniculum vulgare. Fenykl je velice aromatická bylina s typickou vůní i chutí podobnou anýzu a badyánu. Ona chuť a vůně typická pro jmenované rostliny je dána hlavně obsahem anetolu. Fenykl má rád teplo. Dalo by se říci, že se jedná o typickou středomořskou rostlinu, byť je pěstována i u Černého moře, v Číně a dalších zemích. Asi i proto je používání jižněji od nás daleko běžnější. Zjistil jsem, že velice populární je fenykl i v Egyptě. Koneckonců ani u nás není neznámou rostlinou, běžné je pěstování i v mírném pásmu.

Aromasvíčky?

Není nad příjemně provoněný domov. A tak po různých dotazech na „dobré a voňavé prášky na prádlo“, „přírodních mýdlech s éterickými oleji“ zde máme módu domácího svíčkového kutilství. Alespoň tak usuzuji podle počtu přicházejících dotazů. Na mysli však nemám onu svíčkovou, která je ozdobou české kuchyně, ale tak trochu nešťastně chápané, a navíc prováděné spalování někdy syntetických voňavých látek, jindy dokonce i éterických olejů. Historickým posláním svíček a podobných zařízení v dobách, kdy neexistovala elektřina, bylo vytvářet světlo. Ani objev elektřiny však nenechal svíčky upadnout v zapomnění. Neustále nachází uplatnění při utváření jedinečné teplé atmosféry, kterou nám dokáže vytvořit otevřený oheň. Je příjemné vnímat plápolající plamínek. Nelze se divit, že plamínek svíčky je i v dnešní době vnímán jako symbol různých slavnostních okamžiků.

Menopauza a éterické oleje

Přechod neboli klimakterium či menopauza označuje několikaleté období, ve kterém dochází ke snižování hladiny ženského hormonu estrogenu, klesá funkce vaječníků až do jejího vymizení. Probíhají hormonální změny, které ovlivňují celý organismus, ovlivňují hormonální systém v celém těle.

Element dřevo

Vánoce jsou za námi, dětem začaly jarní prázdniny a jaro se ještě ani nezačalo rozkoukávat. Ale energie jang, která odpovídá probouzení a období jara, už je ve vzduchu cítit. Dříve se období od sv. Matěje 24. 2. do sv. Josefa 19. 3. říkávalo předjaří nebo také pozimek. Opravdové jarní období, ke kterému se brzy přehoupneme, představuje vládu elementu DŘEVA.

K štíhlosti se člověk musí projíst

Tak nám začal rok 2019. Dali jste si předsevzetí, že letos konečně zhubnete do plavek a chystáte se na držení různých diet, hladovek, detoxikačních programů a tak dále? Nedělejte to! Ono shodit nějaké to kilo není až zas tak těžké, těžší je si udržet úbytek váhy a k tomu vám žádné diety ani cokoliv jiného nepomůže.

ONRIT aneb jak se vynalezl cyklobalzám

Jak to v životě chodí, na některé dobré věci se přijde mimoděk, souhrou okolností, prostě náhodou. Jsou to již dva roky, kdy jedna z našich fenek briardek Ticinka byla po náročném chirurgickém zákroku – operaci sleziny. Pooperační jizva byla na břiše a v pánevní oblasti, velice špatně se hojila. Michaela Švorcová na základě letitých znalostí účinnosti éterických olejů připravila vlastní recepturu hojivé masti. Již od počátku aplikace preparátu bylo na ránu radost pohledět. Zánětlivá ložiska mizela, jizva se krásně zacelovala.

Nový trend v oblasti antiage…?

Určite mnohí z vás zachytili nový trend v oblasti omladenia tváre a krku – tvárové cvičenie/ obličejová cvičení, (tvárová jóga, tvárová gymnastika, facialfitness.). Mnoho výrazov pre prirodzené omladenie pomocou cvičenia mimických svalov a masáží poteší najmä milovníkov, milovníčky prirodzenej krásy.

Zlatá aromka

Když se zamyslím, kdy jsem se poprvé setkala s bílo-‑zeleným obalem od pana Hadka, vrátím se asi tak patnáct let zpátky do doby, kdy byl můj první syn ještě školou nepovinné dítko. Tehdy býval často nemocný a mě už nebavilo do něj neustále „ládovat“ antibiotika, aniž bych viděla nějaký dlouhodobý výsledek. Tehdy jsem objednala ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT a začala syna zocelovat jinak. Po zhruba čtvrt roce se začaly dostavovat výsledky a syn přestal neustále pokuckávat, nudle od nosu zmizela, a i když ve školce děti padaly jak hrušky, synkův imunitní systém celkem úspěšně odolával. Začaly si toho všímat i paní učitelky. Cože jsem to s tím klukem udělala…?

Bambucké máslo pomáhá i miminkům

Ráda bych se s vámi podělila o radost z účinků bambuckého másla. V srpnu jsme do rodiny přivítali nového člena, narodil se nám druhý syn. Stejně jako u velkého procenta miminek i u našeho se objevila novorozenecká vyrážka a následně i seborea.

Dobrý den,

moc děkuji za milý dáreček dětem s názvem VIROSAN.