Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2019

Element dřevo

Vánoce jsou za námi, dětem začaly jarní prázdniny a jaro se ještě ani nezačalo rozkoukávat. Ale energie jang, která odpovídá probouzení a období jara, už je ve vzduchu cítit. Dříve se období od sv. Matěje 24. 2. do sv. Josefa 19. 3. říkávalo předjaří nebo také pozimek. Opravdové jarní období, ke kterému se brzy přehoupneme, představuje vládu elementu DŘEVA.

Pět elementů můžeme chápat jako pět fází nebo přeměn energie jin a jang. Symboly VODA, DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ KOV nás provází celým rokem. Přijmeme-li jejich zákonitosti, můžeme se celý rok cítit zdravější a spokojenější na těle i na duši.

Pojďme spolu otevřít „dveře“ a jít vstříc období elementu DŘEVO. Uvidíte, že paralel s kalendářním rokem a ročními obdobími nalezneme spoustu a jsou vlastně logické. Pojďme si rozdělit rok na jiné části než Velikonoce, prázdniny, začátek školního roku a Vánoce.

Období elementu dřeva trvá od 15. 2. do 14. 5. a ztělesňuje jaro, odpovídá růstu, pohybu a živosti. Příroda se probouzí, všechno pučí, zelená se, slunce má větší sílu a semena se derou vzhůru. DŘEVO znamená začátek, zrození, dětství, rychlý růst a vývoj. Elementu DŘEVO jsou přiřazena játra a žlučník. Podle tradiční čínské medicíny regulují játra množství a kvalitu krve a zodpovídají za výživu svalů, vazů a nehtů. Játry jsou také vyživovány oči. Problémy s očima, např. slzení, pálení, záněty, přecitlivělost na světlo nebo senná rýma, která se na jaře často vyskytuje, mívají původ právě v poruše činnosti jater a žlučníku.

Jak odlehčit játrům a žlučníku a pomoci jim?

Dříve sloužila postní doba před Velikonoci právě k těmto účelům. Odlehčit játrům a zažívání se vám v tomto období vyplatí dvojnásob. Nejznámější a nejúčinnější bylinkou pro podporu a regeneraci jater je ostropestřec mariánský. Na zažívání a žlučník příznivě působí i smetanka lékařská (list i kořen), čekanka a měsíček lékařský. Zažívání uleví i směs éterických olejů CANDIOL. Jistě v toto období oceníte naše třezalkové maceráty. Máme jich hned pět druhů, na vás záleží, pro který se rozhodnete. Rozdíl je v nosném oleji. Třezalka-‑hypericin, který je její hlavní složkou, zklidňuje, podporuje metabolismus buněk. Třezalkový olej má příznivé účinky na ekzémy, lupénky, hormonální činnost jater, klidní játra a rozbouřený žlučník.

 

Podporující výživa:

-     kysané zelí, kvašená zelenina pickles (vytvořené mléčným kvašením), citrónová šťáva, šťaveloviny, jablečný a vinný ocet

-     hodně dušené nebo blanšírované mladé zeleniny (medvědí česnek, špenát, řeřicha) se zeleným kořením a výhonky, zelené saláty, rostlinné oleje a řasy

-     špalda, kroupy, pšenice, rýže

-     slepičí polévky a jídla z kuřecího masa

-     lehké luštěniny, např. zelená, červená čočka

-     regeneraci jater pomůže mladý ječmen, spirulina a vodní řasy

Játrům prospívá i čerstvý vzduch. Pomáhá jejich rychlejší regeneraci. Dopřejte si dlouhé procházky v přírodě. I kvůli tomu, že elementu DŘEVU náleží zelená barva. Slyšeli jste už o léčení zelenou barvou? Zelená uvolňuje, napomáhá regeneraci buněk a duševní rovnováze. Proto se z procházek a výletů vracíme odpočatí a zklidnění. Jako kdybychom něco z toho špatného nechali tam někde v dáli. Máte to také tak?

Od procházek už je jen krok ke cvičení. Harmonizovat orgány lze i pomocí cviků z jógy nebo taiči. Toto cvičení posiluje meridiány jater a žlučníku. V sedu na podlaze roztáhněte nohy co nejdál od sebe a propněte je v kolenou. Spojte ruce za palce a zvedněte paže k obloze. Pokuste se současně protáhnout vzhůru i trup. Horní část těla stočte ke straně, předkloňte se a pokuste se rukama dotknout nohy. Zastavte se v krajní poloze tohoto pohybu a několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Prociťte napětí v těle a s výdechem napětí uvolňujte. Vraťte se pak do výchozí polohy a proveďte totéž na opačné straně. Celé cvičení několikrát zopakujte. Počet opakování se řídí podle vašeho osobního pocitu.

https://www.femina.cz/dotyku-‑neni-‑nikdy-‑dost-‑element-‑dreva/

V nabídce našich výrobků naleznete i pentagramovou směs éterických olejů DŘEVO, která díky své podmanivé vůni květů růže, heřmánku s tajemnou vůní pelargonie, spolu s řebříčkem doplněná grepem a bergamotem perfektně dotvoří vůni jara a posílí energii elementu DŘEVO.

Použití je opět na vašem uvážení. Hodí se do aromalampy, ale především po přidání do tukového základu i ke koupelím, sprchování, masážím. Namíchaným olejem můžete denně ošetřovat plosky nohou, promačkat nárt a chodidlo, udělat si takovou malou domácí reflexní masáž.

Příznivcům parfémů bude vhodným společníkem přírodní parfém DŘEVO, jenž vás příjemnou vůní provede všedním dnem, ze kterého pomůže udělat den nevšední třeba tím, že harmonizuje vaše tělesné funkce. Vy budete klidnější a játra a žlučník budou moci fungovat v klidu bez zvýšeného napětí a stresu.

Ing. Lenka Rigová

Úvodní slovo pana Hadka

Stejně jako ona příjemná atmosféra svátků vánočních, tak loučení se se starým rokem a vítání onoho nově přicházejícího je již minulostí. Ježíšek dle mého odvedl práci tak, jak měl a každého potěšil nějakým tím dárečkem. Půlnoc dělící končící a nově začínající rok byla jako každý rok nejen důvodem k oslavám, ale i tradičním momentem popřát si v kruhu svých blízkých jen a jen to nejlepší, pevné zdraví samozřejmě nevyjímaje.

LUCALEN a MONTANISS

Asi každý z nás se již alespoň jednou (spíše mnohokrát) v životě setkal s nějakým tím problémem, který nám po nějakou dobu znepříjemňoval život. Bolest hlavy, nastydnutí, chřipka, zlámaná noha a mnohé další nepříjemnosti, o nichž se otevřeně bavíme, tak nějak se staly běžnými, byť nežádoucími průvodci životem. Do poradny však dochází i dotazy intimního charakteru, které se týkají někdy intimní hygieny, zánětů močových cest, jindy kvasinek v oblasti pohlavních orgánů.

Vůně spánku

Jak jen to napsat? Je sice skutečností, že VŮNĚ SPÁNKU přichází do nabídky jako novinka, ale seznamovat s ní by bylo více než nošení dříví do lesa. U novinky bývá tradicí, že deset prvních objednávajících ji obdrží jako dárek. U VŮNĚ SPÁNKU, samozřejmě díky Ježíškovi, je vše jinak.

GDPR

Doba se mění, nové přichází a to, co bylo nové před rokem, pomalu odchází. Časopis Aromaterapie vychází již řadu let a za ten čas jste si zvykli, že se čtyřikrát do roka objeví ve schránce. Od 25. 5. 2018 platí GDPR /General Data Protection Regulation/ nařízení na ochranu osobních údajů. Pokud nám souhlas se zpracováním osobních údajů a zasíláním newsletteru /informační zpravodaj, zpravidla časopis, vlastní tiskové informační médium instituce nebo podniku/ poskytnut nebyl, časopis od nás nemohl být zaslán.

Sociální síť

Sociální síť je internetová služba umožňující svým členům tvořit a sdílet s ostatními osobní obsah, komunikovat s nimi, sdružovat se a vzájemně se bavit. Služeb sítí FACEBOOK, INSTAGRAM, YOU TUBE využívají i naše společnosti. Snaží se vám poskytnout větší množství informací o přípravcích, nefunkčnosti e-‑shopu v případě technické odstávky.

Laureth-4 Může, nebo nemůže?

Za vším je poradna, hlavně nezávazné slůvko „může“. Do poradny se lidé obrací jak s kosmetickými, tak i zdravotními problémy. To je naprosto v pořádku, pro tyto účely byla v dobách minulých poradna zřízena. Velice často však ještě i dnes od rozespalých a dezorientovaných ochránců zvířat pravidelně přichází dotazy na testování kosmetiky na zvířatech. A to přesto, nejenže jsme kosmetiku nikdy na zvířatech netestovali, ale navíc toto je v EU již šest let zakázáno!

Olej z pšeničných klíčků

Všechny rostlinné oleje mají něco společného. Např. slovo olej jim dává do vínku, že mají tekutou formu. Rostliny je formulují jako triglyceridy. Jejich mastné kyseliny mají různý podíl nenasycených vazeb. Čím vyšší podíl nenasycených vazeb, tím jsou oleje tekutější a jejich přechod do pevné formy vyžaduje nižší, někdy i minusové teploty. Rozdílné je pak složení mastných kyselin různých olejů a jejich procentuální podíl. A samozřejmě rozdílný je i obsah látek specifických pro danou rostlinu, které pak spolurozhodují o účelu použití oleje stejně jak v potravinářství, tak i kosmetice. Jedním z olejů, který v tomto smyslu tak trochu vybočuje z řady, je olej z pšeničných klíčků. Již jeho pojmenování nám naznačí, že se nezískává běžným lisováním celých semen či plodů jako u slunečnice, mandle, ořechů atd. Tento olej lze označit jako vedlejší produkt běžné výroby pšeničné mouky, kdy je pšeničné zrno zbaveno obalového materiálu (tzv. otruby) a dále i klíčku. Otruby jsou velice vhodným potravinovým doplňkem prospívajícím trávení i detoxikaci. Izolované pšeničné klíčky lze taktéž použít jako excelentní potravinový doplněk (pokud neobsahují těžké kovy a pesticidy).

Fenyklový olej

Fenykl nachází uplatnění i v kuchyni jako vynikající chutná zelenina. A nejen to. Stejně tak zajímavé, jako i osvědčené účinky vykazuje fenykl i jako léčivka. Latinský název fenyklu je Foeniculum vulgare. Fenykl je velice aromatická bylina s typickou vůní i chutí podobnou anýzu a badyánu. Ona chuť a vůně typická pro jmenované rostliny je dána hlavně obsahem anetolu. Fenykl má rád teplo. Dalo by se říci, že se jedná o typickou středomořskou rostlinu, byť je pěstována i u Černého moře, v Číně a dalších zemích. Asi i proto je používání jižněji od nás daleko běžnější. Zjistil jsem, že velice populární je fenykl i v Egyptě. Koneckonců ani u nás není neznámou rostlinou, běžné je pěstování i v mírném pásmu.

Aromasvíčky?

Není nad příjemně provoněný domov. A tak po různých dotazech na „dobré a voňavé prášky na prádlo“, „přírodních mýdlech s éterickými oleji“ zde máme módu domácího svíčkového kutilství. Alespoň tak usuzuji podle počtu přicházejících dotazů. Na mysli však nemám onu svíčkovou, která je ozdobou české kuchyně, ale tak trochu nešťastně chápané, a navíc prováděné spalování někdy syntetických voňavých látek, jindy dokonce i éterických olejů. Historickým posláním svíček a podobných zařízení v dobách, kdy neexistovala elektřina, bylo vytvářet světlo. Ani objev elektřiny však nenechal svíčky upadnout v zapomnění. Neustále nachází uplatnění při utváření jedinečné teplé atmosféry, kterou nám dokáže vytvořit otevřený oheň. Je příjemné vnímat plápolající plamínek. Nelze se divit, že plamínek svíčky je i v dnešní době vnímán jako symbol různých slavnostních okamžiků.

Menopauza a éterické oleje

Přechod neboli klimakterium či menopauza označuje několikaleté období, ve kterém dochází ke snižování hladiny ženského hormonu estrogenu, klesá funkce vaječníků až do jejího vymizení. Probíhají hormonální změny, které ovlivňují celý organismus, ovlivňují hormonální systém v celém těle.

Element dřevo

Vánoce jsou za námi, dětem začaly jarní prázdniny a jaro se ještě ani nezačalo rozkoukávat. Ale energie jang, která odpovídá probouzení a období jara, už je ve vzduchu cítit. Dříve se období od sv. Matěje 24. 2. do sv. Josefa 19. 3. říkávalo předjaří nebo také pozimek. Opravdové jarní období, ke kterému se brzy přehoupneme, představuje vládu elementu DŘEVA.

K štíhlosti se člověk musí projíst

Tak nám začal rok 2019. Dali jste si předsevzetí, že letos konečně zhubnete do plavek a chystáte se na držení různých diet, hladovek, detoxikačních programů a tak dále? Nedělejte to! Ono shodit nějaké to kilo není až zas tak těžké, těžší je si udržet úbytek váhy a k tomu vám žádné diety ani cokoliv jiného nepomůže.

ONRIT aneb jak se vynalezl cyklobalzám

Jak to v životě chodí, na některé dobré věci se přijde mimoděk, souhrou okolností, prostě náhodou. Jsou to již dva roky, kdy jedna z našich fenek briardek Ticinka byla po náročném chirurgickém zákroku – operaci sleziny. Pooperační jizva byla na břiše a v pánevní oblasti, velice špatně se hojila. Michaela Švorcová na základě letitých znalostí účinnosti éterických olejů připravila vlastní recepturu hojivé masti. Již od počátku aplikace preparátu bylo na ránu radost pohledět. Zánětlivá ložiska mizela, jizva se krásně zacelovala.

Nový trend v oblasti antiage…?

Určite mnohí z vás zachytili nový trend v oblasti omladenia tváre a krku – tvárové cvičenie/ obličejová cvičení, (tvárová jóga, tvárová gymnastika, facialfitness.). Mnoho výrazov pre prirodzené omladenie pomocou cvičenia mimických svalov a masáží poteší najmä milovníkov, milovníčky prirodzenej krásy.

Zlatá aromka

Když se zamyslím, kdy jsem se poprvé setkala s bílo-‑zeleným obalem od pana Hadka, vrátím se asi tak patnáct let zpátky do doby, kdy byl můj první syn ještě školou nepovinné dítko. Tehdy býval často nemocný a mě už nebavilo do něj neustále „ládovat“ antibiotika, aniž bych viděla nějaký dlouhodobý výsledek. Tehdy jsem objednala ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT a začala syna zocelovat jinak. Po zhruba čtvrt roce se začaly dostavovat výsledky a syn přestal neustále pokuckávat, nudle od nosu zmizela, a i když ve školce děti padaly jak hrušky, synkův imunitní systém celkem úspěšně odolával. Začaly si toho všímat i paní učitelky. Cože jsem to s tím klukem udělala…?

Bambucké máslo pomáhá i miminkům

Ráda bych se s vámi podělila o radost z účinků bambuckého másla. V srpnu jsme do rodiny přivítali nového člena, narodil se nám druhý syn. Stejně jako u velkého procenta miminek i u našeho se objevila novorozenecká vyrážka a následně i seborea.

Dobrý den,

moc děkuji za milý dáreček dětem s názvem VIROSAN.