Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2019

Menopauza a éterické oleje

Přechod neboli klimakterium či menopauza označuje několikaleté období, ve kterém dochází ke snižování hladiny ženského hormonu estrogenu, klesá funkce vaječníků až do jejího vymizení. Probíhají hormonální změny, které ovlivňují celý organismus, ovlivňují hormonální systém v celém těle.

Obtíže spojené s obdobím klimakteria může žena řešit buď za pomoci hormonů, nebo nehormonální cestou. Každá z nich má své výhody i nevýhody. K základům nehormonální léčby patří úprava stravy a pohyb. Některým ženám se mohou měnit chutě, u některé se zvýší chuť na sladké, u jiné na slané, dokonce i na potraviny, které dříve nejedla. Důležité je ale vyhýbat se nadměrné konzumaci cukrů, přepalovaných tuků, kofeinu a alkoholu. Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu, vlákninu a především vápník.

Pohyb a čerstvý vzduch mají velký vliv nejen na psychickou pohodu. Příznivý vliv má jóga, především hormonální jóga. „Přechod“ je proces pozvolný a zpočátku i nenápadný. S jeho prvními příznaky se žena může setkat už okolo čtyřicítky. Pokud s podpůrnými opatřeními začne ihned na začátku nástupu, má možnost zmírnit jeho příznaky. Některé ženy se tak vyhnou substituční terapii.

Pokud režimová opatření nepomohou, doporučuje lékař terapii hormony. Hormonální terapie je účinná při potlačování některých projevů přechodu. Nese s sebou ale určitá rizika, a tak o jejím nasazení vždy rozhoduje lékař. HRT – hormonal replacement therapy nebo také HST – hormonální substituční terapie spočívá v dodání chybějících ženských hormonů. Přípravků je na trhu celá řada, obsahují buď pouze estrogeny, nebo jsou kombinované estrogeny a gestageny. Liší se způsobem podání – ústy, implantáty, transdermálně i různou dávkou hormonů.

Hormonální terapie je účinná při léčbě návalů horka, únavy, nespavosti a pocitů emoční nestability, při zvládání potíží se suchými sliznicemi, zpomalí stárnutí tkání, sliznic, svalů, svěračů, také kostí, kůže, vlasů a nehtů. Funguje jako prevence osteoporózy. Hormonální terapie je kontraindikována u žen s karcinomem prsu a s karcinomem děložní sliznice, u pacientek s hlubokou žilní trombózou a těžkým poškozením jater.

Možnou variantou jsou přírodní prostředky obsahující fytoestrogeny, výtažky z bylin podobné ženským pohlavním hormonům, které pomáhají s obnovou hormonální nerovnováhy. Jejich účinky jsou sice slabší, mnohým ženám ale mohou stačit a nenesou s sebou riziko vedlejších účinků. Jedná se například o mateří kašičku, červený jetel, fenykl, lékořici, anděliku, meduňku, šalvěj, třezalku, pupalku, měsíček, sójové boby a výrobky ze sóji, lněné semínko, oves, ječmen, luštěniny, sezamové semínko, jablka, mrkev, granátové jablko, pšeničné klíčky, kávu, kořen lékořice, chmel.

Estrogen vzniká produkcí váčků ve vaječnících, ve žlutém tělísku a v placentě. Malé množství estrogenů však vzniká i v játrech, nadledvinách a v prsou. Tyto zdroje estrogenu jsou významné u žen po menopauze. I to je důvod podpořit funkci těchto orgánů. Postupem doby a vývoje technologií můžeme přírodní rostlinné hormony zakoupit v podobě olejů, tinktur, kapslí či tabletek s koncentrovaným obsahem účinné látky samotné či v kombinaci s dalšími látkami.

V našem případě se jedná o éterické oleje. Díky nim můžete zmírnit pocení, nálady, únavu, bolesti, zklidnit psychiku. Používat je můžete několika způsoby. Je to osobní parfém, koupel, ale především masáž celotělová i kosmetická. Kosmetička nebo masér zabývající se aromaterapií – aromaterapeut – může na vaši žádost připravit olej, balzám s vhodnými éterickými oleji, které pomohou harmonizovat váš hormonální systém. Éterických olejů, jež řadíme do skupiny fytohormonů – estrogenů, je hned několik. Liší se od sebe především chemickým složením, působením, vůní.

Andělika lékařská pomáhá odstraňovat návaly horka, vhodná je proti vysušení poševní sliznice, předchází rozvoji osteoporózy, podporuje funkci jater. Anýz, fenykl, badyán, estragon podporují tvorbu estrogenů v těle, cenné jsou již při poruchách menstruačního cyklu a následně v menopauze. Máta peprná, šalvěj lékařská jsou známé pro své uklidňující vlastnosti, hodí se k mírnění návalů a regulaci pocení. Šalvěj muškátová harmonizuje psychiku, snižuje napětí, únavu, celkově uklidňuje, působí obdobně jako analgetikum. Geranium-pelargonie napomáhá vyrovnávat hormonální hladinu, působí antidepresivně. Také řebříček pomáhá udržet hormonální hladinu v těle. Růže bulharská tonizuje, pomáhá regulovat menstruační cyklus, čistí dělohu, podporuje ženskost, hladí ženskou duši. Heřmánek zklidňuje, tiší, působí antidepresivně, hojí. Pupalkový olej nepatří mezi éterické oleje, ale nejde jej nezmínit. Díky velkému množství kyseliny gamalinoleové se pupalka osvědčila u mnoha potíží. Bývá doporučována při nepravidelné menstruaci, při kožních potížích, pro podporu funkce endokrinních žláz i podporu tvorby našich hormonů. Estrogeny nejsou jediné hormony, které tělo potřebuje. Z toho důvodu aromaterapeut vytváří směs, kde jsou i jiné éterické oleje a rostlinné oleje. Pupalkový olej je vhodný více na vnitřní používání, 1–2 čajové lžičky denně dlouhodobě povzbudí funkce našeho organismu. Třezalkový olej podporuje játra, žlučník, působí na hormonální činnost probíhající v játrech.

Osobně si pupalkový olej a třezalkový olej plním do želatinových tobolek a na cesty nevozím celou láhev. Díky našemu dřevěnému pomocníkovi mi naplnění netrvá tak dlouho a olej nekončí na mých prstech, nýbrž v tobolce.

Opomenout nemohu ani naše přípravky řady MENOTON a řady CELLU THERAP. MENOTON díky obsažené pelargonii a muškátové šalvěji zklidní nervozitu a pomůže nastartovat nový den. Společně s fenyklem podpoří tvorbu estrogenů v organizmu.

CELLU THERAP je vhodným průvodcem při pohybu, který je v době hormonální nerovnováhy velice důležitý. Obsažené oleje z jalovce, cedru, vetiveru, rozmarýnu, skořice, pepře, vavřínu pomohou zrychlit metabolismus a při tom všem fenykl, šalvěj podpoří tvorbu estrogenů. Jistě oceníte příjemnou vůni, která vás provází cvičením i po něm. Pach potu se nedostavil a dlouho nedostaví.

Hormonální změny se mohou projevit i na pohlavních sliznicích. Když pohlavní styk bolí, pálí, drhne a všechno je jen ne příjemné, bývá zpravidla problém v nedostatečné lubrikaci poševní sliznice.

Při sexuálním vzrušení se za normálních okolností z poševních stěn vylučuje lubrikační tekutina – pochva dostává podněty z mozku, aby uvolnila vlhkost. Důležitou roli při tomto procesu hraje estrogen. Je-‑li ho málo, odrazí se to v nedostatečné produkci zvlhčujících tekutin. Poševní sliznice je pak velmi citlivá, ztenčuje se, atrofuje, bývá náchylná na drobná zranění. V tomto případě bývá doporučen vaginální krém či gel s obsahem estrogenu. I pro tyto obtíže se mezi našimi přípravky najdou vhodní pomocníci. Jarní novinky LUCALEN, MONTANISS obsahují složky podporující tvorbu sliznice a hojící drobná poranění.

Období menopauzy není zrovna lehké, je plné změn a zvratů, tak proč si jej neudělat příjemnějším, voňavějším.

Michaela Švorcová

Úvodní slovo pana Hadka

Stejně jako ona příjemná atmosféra svátků vánočních, tak loučení se se starým rokem a vítání onoho nově přicházejícího je již minulostí. Ježíšek dle mého odvedl práci tak, jak měl a každého potěšil nějakým tím dárečkem. Půlnoc dělící končící a nově začínající rok byla jako každý rok nejen důvodem k oslavám, ale i tradičním momentem popřát si v kruhu svých blízkých jen a jen to nejlepší, pevné zdraví samozřejmě nevyjímaje.

LUCALEN a MONTANISS

Asi každý z nás se již alespoň jednou (spíše mnohokrát) v životě setkal s nějakým tím problémem, který nám po nějakou dobu znepříjemňoval život. Bolest hlavy, nastydnutí, chřipka, zlámaná noha a mnohé další nepříjemnosti, o nichž se otevřeně bavíme, tak nějak se staly běžnými, byť nežádoucími průvodci životem. Do poradny však dochází i dotazy intimního charakteru, které se týkají někdy intimní hygieny, zánětů močových cest, jindy kvasinek v oblasti pohlavních orgánů.

Vůně spánku

Jak jen to napsat? Je sice skutečností, že VŮNĚ SPÁNKU přichází do nabídky jako novinka, ale seznamovat s ní by bylo více než nošení dříví do lesa. U novinky bývá tradicí, že deset prvních objednávajících ji obdrží jako dárek. U VŮNĚ SPÁNKU, samozřejmě díky Ježíškovi, je vše jinak.

GDPR

Doba se mění, nové přichází a to, co bylo nové před rokem, pomalu odchází. Časopis Aromaterapie vychází již řadu let a za ten čas jste si zvykli, že se čtyřikrát do roka objeví ve schránce. Od 25. 5. 2018 platí GDPR /General Data Protection Regulation/ nařízení na ochranu osobních údajů. Pokud nám souhlas se zpracováním osobních údajů a zasíláním newsletteru /informační zpravodaj, zpravidla časopis, vlastní tiskové informační médium instituce nebo podniku/ poskytnut nebyl, časopis od nás nemohl být zaslán.

Sociální síť

Sociální síť je internetová služba umožňující svým členům tvořit a sdílet s ostatními osobní obsah, komunikovat s nimi, sdružovat se a vzájemně se bavit. Služeb sítí FACEBOOK, INSTAGRAM, YOU TUBE využívají i naše společnosti. Snaží se vám poskytnout větší množství informací o přípravcích, nefunkčnosti e-‑shopu v případě technické odstávky.

Laureth-4 Může, nebo nemůže?

Za vším je poradna, hlavně nezávazné slůvko „může“. Do poradny se lidé obrací jak s kosmetickými, tak i zdravotními problémy. To je naprosto v pořádku, pro tyto účely byla v dobách minulých poradna zřízena. Velice často však ještě i dnes od rozespalých a dezorientovaných ochránců zvířat pravidelně přichází dotazy na testování kosmetiky na zvířatech. A to přesto, nejenže jsme kosmetiku nikdy na zvířatech netestovali, ale navíc toto je v EU již šest let zakázáno!

Olej z pšeničných klíčků

Všechny rostlinné oleje mají něco společného. Např. slovo olej jim dává do vínku, že mají tekutou formu. Rostliny je formulují jako triglyceridy. Jejich mastné kyseliny mají různý podíl nenasycených vazeb. Čím vyšší podíl nenasycených vazeb, tím jsou oleje tekutější a jejich přechod do pevné formy vyžaduje nižší, někdy i minusové teploty. Rozdílné je pak složení mastných kyselin různých olejů a jejich procentuální podíl. A samozřejmě rozdílný je i obsah látek specifických pro danou rostlinu, které pak spolurozhodují o účelu použití oleje stejně jak v potravinářství, tak i kosmetice. Jedním z olejů, který v tomto smyslu tak trochu vybočuje z řady, je olej z pšeničných klíčků. Již jeho pojmenování nám naznačí, že se nezískává běžným lisováním celých semen či plodů jako u slunečnice, mandle, ořechů atd. Tento olej lze označit jako vedlejší produkt běžné výroby pšeničné mouky, kdy je pšeničné zrno zbaveno obalového materiálu (tzv. otruby) a dále i klíčku. Otruby jsou velice vhodným potravinovým doplňkem prospívajícím trávení i detoxikaci. Izolované pšeničné klíčky lze taktéž použít jako excelentní potravinový doplněk (pokud neobsahují těžké kovy a pesticidy).

Fenyklový olej

Fenykl nachází uplatnění i v kuchyni jako vynikající chutná zelenina. A nejen to. Stejně tak zajímavé, jako i osvědčené účinky vykazuje fenykl i jako léčivka. Latinský název fenyklu je Foeniculum vulgare. Fenykl je velice aromatická bylina s typickou vůní i chutí podobnou anýzu a badyánu. Ona chuť a vůně typická pro jmenované rostliny je dána hlavně obsahem anetolu. Fenykl má rád teplo. Dalo by se říci, že se jedná o typickou středomořskou rostlinu, byť je pěstována i u Černého moře, v Číně a dalších zemích. Asi i proto je používání jižněji od nás daleko běžnější. Zjistil jsem, že velice populární je fenykl i v Egyptě. Koneckonců ani u nás není neznámou rostlinou, běžné je pěstování i v mírném pásmu.

Aromasvíčky?

Není nad příjemně provoněný domov. A tak po různých dotazech na „dobré a voňavé prášky na prádlo“, „přírodních mýdlech s éterickými oleji“ zde máme módu domácího svíčkového kutilství. Alespoň tak usuzuji podle počtu přicházejících dotazů. Na mysli však nemám onu svíčkovou, která je ozdobou české kuchyně, ale tak trochu nešťastně chápané, a navíc prováděné spalování někdy syntetických voňavých látek, jindy dokonce i éterických olejů. Historickým posláním svíček a podobných zařízení v dobách, kdy neexistovala elektřina, bylo vytvářet světlo. Ani objev elektřiny však nenechal svíčky upadnout v zapomnění. Neustále nachází uplatnění při utváření jedinečné teplé atmosféry, kterou nám dokáže vytvořit otevřený oheň. Je příjemné vnímat plápolající plamínek. Nelze se divit, že plamínek svíčky je i v dnešní době vnímán jako symbol různých slavnostních okamžiků.

Menopauza a éterické oleje

Přechod neboli klimakterium či menopauza označuje několikaleté období, ve kterém dochází ke snižování hladiny ženského hormonu estrogenu, klesá funkce vaječníků až do jejího vymizení. Probíhají hormonální změny, které ovlivňují celý organismus, ovlivňují hormonální systém v celém těle.

Element dřevo

Vánoce jsou za námi, dětem začaly jarní prázdniny a jaro se ještě ani nezačalo rozkoukávat. Ale energie jang, která odpovídá probouzení a období jara, už je ve vzduchu cítit. Dříve se období od sv. Matěje 24. 2. do sv. Josefa 19. 3. říkávalo předjaří nebo také pozimek. Opravdové jarní období, ke kterému se brzy přehoupneme, představuje vládu elementu DŘEVA.

K štíhlosti se člověk musí projíst

Tak nám začal rok 2019. Dali jste si předsevzetí, že letos konečně zhubnete do plavek a chystáte se na držení různých diet, hladovek, detoxikačních programů a tak dále? Nedělejte to! Ono shodit nějaké to kilo není až zas tak těžké, těžší je si udržet úbytek váhy a k tomu vám žádné diety ani cokoliv jiného nepomůže.

ONRIT aneb jak se vynalezl cyklobalzám

Jak to v životě chodí, na některé dobré věci se přijde mimoděk, souhrou okolností, prostě náhodou. Jsou to již dva roky, kdy jedna z našich fenek briardek Ticinka byla po náročném chirurgickém zákroku – operaci sleziny. Pooperační jizva byla na břiše a v pánevní oblasti, velice špatně se hojila. Michaela Švorcová na základě letitých znalostí účinnosti éterických olejů připravila vlastní recepturu hojivé masti. Již od počátku aplikace preparátu bylo na ránu radost pohledět. Zánětlivá ložiska mizela, jizva se krásně zacelovala.

Nový trend v oblasti antiage…?

Určite mnohí z vás zachytili nový trend v oblasti omladenia tváre a krku – tvárové cvičenie/ obličejová cvičení, (tvárová jóga, tvárová gymnastika, facialfitness.). Mnoho výrazov pre prirodzené omladenie pomocou cvičenia mimických svalov a masáží poteší najmä milovníkov, milovníčky prirodzenej krásy.

Zlatá aromka

Když se zamyslím, kdy jsem se poprvé setkala s bílo-‑zeleným obalem od pana Hadka, vrátím se asi tak patnáct let zpátky do doby, kdy byl můj první syn ještě školou nepovinné dítko. Tehdy býval často nemocný a mě už nebavilo do něj neustále „ládovat“ antibiotika, aniž bych viděla nějaký dlouhodobý výsledek. Tehdy jsem objednala ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT a začala syna zocelovat jinak. Po zhruba čtvrt roce se začaly dostavovat výsledky a syn přestal neustále pokuckávat, nudle od nosu zmizela, a i když ve školce děti padaly jak hrušky, synkův imunitní systém celkem úspěšně odolával. Začaly si toho všímat i paní učitelky. Cože jsem to s tím klukem udělala…?

Bambucké máslo pomáhá i miminkům

Ráda bych se s vámi podělila o radost z účinků bambuckého másla. V srpnu jsme do rodiny přivítali nového člena, narodil se nám druhý syn. Stejně jako u velkého procenta miminek i u našeho se objevila novorozenecká vyrážka a následně i seborea.

Dobrý den,

moc děkuji za milý dáreček dětem s názvem VIROSAN.