Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2019

LUCALEN a MONTANISS

Asi každý z nás se již alespoň jednou (spíše mnohokrát) v životě setkal s nějakým tím problémem, který nám po nějakou dobu znepříjemňoval život. Bolest hlavy, nastydnutí, chřipka, zlámaná noha a mnohé další nepříjemnosti, o nichž se otevřeně bavíme, tak nějak se staly běžnými, byť nežádoucími průvodci životem. Do poradny však dochází i dotazy intimního charakteru, které se týkají někdy intimní hygieny, zánětů močových cest, jindy kvasinek v oblasti pohlavních orgánů. Taktéž bych je definoval jako běžné, byť nežádoucí problémy, na rozdíl od těch výše uvedených povětšinou vyvolávají pocit studu a lidé o nich neradi hovoří. Mnohé z těchto problémů jsme již na stránkách časopisu Aromaterapie probírali.

 

Jeden specificky ženský problém, tzv. vaginální atrofie, byl zatím řešen jen individuálně v rámci poradny. O tom, že se jedná mezi ženami o značně rozšířený problém, svědčí i stále vzrůstající počet dotazů, jež do poradny přichází. Obsahují i popis problémů, které jak v běžném, tak i partnerském životě vaginální suchost způsobuje. Patří mezi ně svědivost, pálení, záněty, nepříjemnost až bolestivost při pohlavním styku. Někdy i drobná poranění spojená s krvácením. Důsledkem neléčené vaginální suchosti mohou být i výtoky, infekce, problémy s močovými cestami a další nepříjemnosti. Hlavním důvodem vaginální atrofie je nedostatečná produkce ženského hormonu estrogenu. Nelze se divit, že nejvíce se tento problém projevuje u žen v období menopauzy. Bohužel, vyskytuje se i mezi mladšími ženami. Pochopitelně, že důvodů může být podstatně více. Samozřejmě, že i stres mezi ně patří, a jak již to bývá, i některé široce používané léky, případně i jiné nemoci. Zjištění původců problémů a jejich možné léčení, vzhledem k jejich šíři, je pak důvodem návštěvy odborného lékaře. V běžném životě pak mohou podat pověstnou pomocnou ruku lubrikanty. Těch je na trhu celá řada, ne všechny však lze označit za vhodné. Mnohé z nich obsahují, stejné jako běžná kosmetika, konzervanty. Sice mohou dobře posloužit deklarovanému účelu, ale pro poševní mikroflóru je aplikace výrobků s konzervanty nevhodná. Stejně tak jako o nevhodných se lze vyjádřit o lubrikantech, které obsahují různé syntetické pachové či chuťové složky, či dokonce barviva.

 

Z mého pohledu jsou výbornými pomocníky lubrikanty tukové, takže i zde má aromaterapie co nabídnout. Hlavně pak i proto, že se nejedná jen o jednoúčelový výrobek, tedy o tuk, který způsobuje skluznost, ale další obsahové složky, jako vitamíny, lecitin, biologicky aktivní složky či éterické oleje. Takovýto preparát navíc napomáhá optimalizovat funkce poševní sliznice, včetně vytváření kvalitního epitelu. To je důvod, proč jsem v rámci poradny doporučoval již existující preparáty s výše zmíněnými složkami. Velice dobře například poslouží jako lubrikant preparát Intimiss, který díky jemnosti a protizánětlivým i uklidňujícím účinkům je běžně doporučován a používán na ošetření vnějších sliznic pohlavních orgánů. U žen, které se často potýkají s kvasinkovými problémy mohu doporučit další oblíbenou specialitu, balzám Femishea. Dále se jako možný lubrikant nabízí i preparát Genisan, který vykazuje antivirální účinky a je doporučován u herpesových problémů na pohlavních orgánech. Další balzám z této nabídky s antivirálními a protizánětlivými účinky má název Preshea, který se osvědčil u problémů s HPV.

 

I přes stávající nabídku vhodných preparátů jsem se rozhodl k vypracování dvou receptur, které bych označil nejen jako vhodné preparáty, ale speciality. Základem obou specialit je bambucké máslo. Důvod je velice jednoduchý, je jím vysoký obsah nezmýdelnitelných složek, které se osvědčily právě při suchosti pokožky. Právě bambucké máslo lze označit i jako ideální tuk pro lubrikanty. Díky vysokému podílu nasycených mastných kyselin je jeho velkou předností pomalé vstřebávání. První z lubrikačních balzámů obdržel i pojmenování LUCALEN po další důležité složce, měsíčku lékařském (Calendula officinalis). Ten se nachází v daném preparátu ve formě měsíčkového oleje. U měsíčkového oleje oceníme jeho uklidňující účinky, stejně tak i jeho účinky protizánětlivé. Spolu s bambuckým máslem a dalšími obsahovými složkami lecitinem a vitamíny se podílí na změkčení a regeneraci poševní sliznice. Obsažené éterické oleje levandule, fenykl, růžová palma, bergamot poskytují balzámu LUCALEN nejen velice příjemnou vůni, ale posilují protizánětlivé i uklidňující účinky již zmíněných složek. Z tohoto pohledu lze balzám LUCALEN doporučit u výše zmíněných problémů, které vaginální atrofii velice často doprovází.

 

I druhý balzám má ve svém pojmenování skryt název rostliny, která se v olejové formě stala jeho důležitou součástí. Název MONTANISS byl odvozen od arniky horské (Arnica montana). I u tohoto preparátu je základem bambucké máslo. Taktéž vitamíny E, A a lecitin nemohou chybět. Co se konzistence obou preparátů týká, ta bude díky použitým složkám velice podobná. Lišit se budou především vůní. V balzámu MONTANISS se nachází éterické oleje mateřídoušky, borovice a rozmarýnu. Je tedy zřejmé, že tento preparát bude mít vynikající protizánětlivé a prokrvující účinky. Koneckonců v tom éterické oleje jen podporují účinky oleje arnikového. Ten sám o sobě prokrvuje – zahřívá, lze jej označit za vynikající součást preparátu na uvolnění svalů. Prokrvení tkáně při suchosti bude mít samozřejmě i vliv na optimalizaci funkce sliznice. Jsem přesvědčen, že oba nové preparáty budou vítaným doplněním nabídky a pro mnohé i příjemným, dobrým a účinným pomocníkem.

 

Chvály již bylo dost, nutno zmínit i jejich jedinou nepříjemnou vlastnost. Netýká se ani pokožky, ani sliznic, přesto je mimořádně důležité na ni upozornit. Vzhledem k obsahu jak rostlinných tuků/olejů, tak i éterických olejů nelze s těmito preparáty používat současně i prezervativy. Ty jsou vyráběny převážně z latexu a daná kombinace by je spíše, než mohla, zcela jistě poškodila.

 

Závěr představení těchto novinek nemůže být jiný než dodržení tradice. Jak prvních 10 objednávajících balzám LUCALEN , tak i MONTANISS očekává v expedici po deseti dózách o objemu 50 ml od každého preparátu.

Karel Hadek

 

LUCALEN  1213

A – 5 ml 44,13 Kč / D – 50 ml 330,94 Kč / E – 100 ml 496,40 Kč

 

MONTANISS 1214

A – 5 ml 47,67 Kč / D – 50 ml 357,47 Kč / E – 100 ml 536,20 Kč

Úvodní slovo pana Hadka

Stejně jako ona příjemná atmosféra svátků vánočních, tak loučení se se starým rokem a vítání onoho nově přicházejícího je již minulostí. Ježíšek dle mého odvedl práci tak, jak měl a každého potěšil nějakým tím dárečkem. Půlnoc dělící končící a nově začínající rok byla jako každý rok nejen důvodem k oslavám, ale i tradičním momentem popřát si v kruhu svých blízkých jen a jen to nejlepší, pevné zdraví samozřejmě nevyjímaje.

LUCALEN a MONTANISS

Asi každý z nás se již alespoň jednou (spíše mnohokrát) v životě setkal s nějakým tím problémem, který nám po nějakou dobu znepříjemňoval život. Bolest hlavy, nastydnutí, chřipka, zlámaná noha a mnohé další nepříjemnosti, o nichž se otevřeně bavíme, tak nějak se staly běžnými, byť nežádoucími průvodci životem. Do poradny však dochází i dotazy intimního charakteru, které se týkají někdy intimní hygieny, zánětů močových cest, jindy kvasinek v oblasti pohlavních orgánů.

Vůně spánku

Jak jen to napsat? Je sice skutečností, že VŮNĚ SPÁNKU přichází do nabídky jako novinka, ale seznamovat s ní by bylo více než nošení dříví do lesa. U novinky bývá tradicí, že deset prvních objednávajících ji obdrží jako dárek. U VŮNĚ SPÁNKU, samozřejmě díky Ježíškovi, je vše jinak.

GDPR

Doba se mění, nové přichází a to, co bylo nové před rokem, pomalu odchází. Časopis Aromaterapie vychází již řadu let a za ten čas jste si zvykli, že se čtyřikrát do roka objeví ve schránce. Od 25. 5. 2018 platí GDPR /General Data Protection Regulation/ nařízení na ochranu osobních údajů. Pokud nám souhlas se zpracováním osobních údajů a zasíláním newsletteru /informační zpravodaj, zpravidla časopis, vlastní tiskové informační médium instituce nebo podniku/ poskytnut nebyl, časopis od nás nemohl být zaslán.

Sociální síť

Sociální síť je internetová služba umožňující svým členům tvořit a sdílet s ostatními osobní obsah, komunikovat s nimi, sdružovat se a vzájemně se bavit. Služeb sítí FACEBOOK, INSTAGRAM, YOU TUBE využívají i naše společnosti. Snaží se vám poskytnout větší množství informací o přípravcích, nefunkčnosti e-‑shopu v případě technické odstávky.

Laureth-4 Může, nebo nemůže?

Za vším je poradna, hlavně nezávazné slůvko „může“. Do poradny se lidé obrací jak s kosmetickými, tak i zdravotními problémy. To je naprosto v pořádku, pro tyto účely byla v dobách minulých poradna zřízena. Velice často však ještě i dnes od rozespalých a dezorientovaných ochránců zvířat pravidelně přichází dotazy na testování kosmetiky na zvířatech. A to přesto, nejenže jsme kosmetiku nikdy na zvířatech netestovali, ale navíc toto je v EU již šest let zakázáno!

Olej z pšeničných klíčků

Všechny rostlinné oleje mají něco společného. Např. slovo olej jim dává do vínku, že mají tekutou formu. Rostliny je formulují jako triglyceridy. Jejich mastné kyseliny mají různý podíl nenasycených vazeb. Čím vyšší podíl nenasycených vazeb, tím jsou oleje tekutější a jejich přechod do pevné formy vyžaduje nižší, někdy i minusové teploty. Rozdílné je pak složení mastných kyselin různých olejů a jejich procentuální podíl. A samozřejmě rozdílný je i obsah látek specifických pro danou rostlinu, které pak spolurozhodují o účelu použití oleje stejně jak v potravinářství, tak i kosmetice. Jedním z olejů, který v tomto smyslu tak trochu vybočuje z řady, je olej z pšeničných klíčků. Již jeho pojmenování nám naznačí, že se nezískává běžným lisováním celých semen či plodů jako u slunečnice, mandle, ořechů atd. Tento olej lze označit jako vedlejší produkt běžné výroby pšeničné mouky, kdy je pšeničné zrno zbaveno obalového materiálu (tzv. otruby) a dále i klíčku. Otruby jsou velice vhodným potravinovým doplňkem prospívajícím trávení i detoxikaci. Izolované pšeničné klíčky lze taktéž použít jako excelentní potravinový doplněk (pokud neobsahují těžké kovy a pesticidy).

Fenyklový olej

Fenykl nachází uplatnění i v kuchyni jako vynikající chutná zelenina. A nejen to. Stejně tak zajímavé, jako i osvědčené účinky vykazuje fenykl i jako léčivka. Latinský název fenyklu je Foeniculum vulgare. Fenykl je velice aromatická bylina s typickou vůní i chutí podobnou anýzu a badyánu. Ona chuť a vůně typická pro jmenované rostliny je dána hlavně obsahem anetolu. Fenykl má rád teplo. Dalo by se říci, že se jedná o typickou středomořskou rostlinu, byť je pěstována i u Černého moře, v Číně a dalších zemích. Asi i proto je používání jižněji od nás daleko běžnější. Zjistil jsem, že velice populární je fenykl i v Egyptě. Koneckonců ani u nás není neznámou rostlinou, běžné je pěstování i v mírném pásmu.

Aromasvíčky?

Není nad příjemně provoněný domov. A tak po různých dotazech na „dobré a voňavé prášky na prádlo“, „přírodních mýdlech s éterickými oleji“ zde máme módu domácího svíčkového kutilství. Alespoň tak usuzuji podle počtu přicházejících dotazů. Na mysli však nemám onu svíčkovou, která je ozdobou české kuchyně, ale tak trochu nešťastně chápané, a navíc prováděné spalování někdy syntetických voňavých látek, jindy dokonce i éterických olejů. Historickým posláním svíček a podobných zařízení v dobách, kdy neexistovala elektřina, bylo vytvářet světlo. Ani objev elektřiny však nenechal svíčky upadnout v zapomnění. Neustále nachází uplatnění při utváření jedinečné teplé atmosféry, kterou nám dokáže vytvořit otevřený oheň. Je příjemné vnímat plápolající plamínek. Nelze se divit, že plamínek svíčky je i v dnešní době vnímán jako symbol různých slavnostních okamžiků.

Menopauza a éterické oleje

Přechod neboli klimakterium či menopauza označuje několikaleté období, ve kterém dochází ke snižování hladiny ženského hormonu estrogenu, klesá funkce vaječníků až do jejího vymizení. Probíhají hormonální změny, které ovlivňují celý organismus, ovlivňují hormonální systém v celém těle.

Element dřevo

Vánoce jsou za námi, dětem začaly jarní prázdniny a jaro se ještě ani nezačalo rozkoukávat. Ale energie jang, která odpovídá probouzení a období jara, už je ve vzduchu cítit. Dříve se období od sv. Matěje 24. 2. do sv. Josefa 19. 3. říkávalo předjaří nebo také pozimek. Opravdové jarní období, ke kterému se brzy přehoupneme, představuje vládu elementu DŘEVA.

K štíhlosti se člověk musí projíst

Tak nám začal rok 2019. Dali jste si předsevzetí, že letos konečně zhubnete do plavek a chystáte se na držení různých diet, hladovek, detoxikačních programů a tak dále? Nedělejte to! Ono shodit nějaké to kilo není až zas tak těžké, těžší je si udržet úbytek váhy a k tomu vám žádné diety ani cokoliv jiného nepomůže.

ONRIT aneb jak se vynalezl cyklobalzám

Jak to v životě chodí, na některé dobré věci se přijde mimoděk, souhrou okolností, prostě náhodou. Jsou to již dva roky, kdy jedna z našich fenek briardek Ticinka byla po náročném chirurgickém zákroku – operaci sleziny. Pooperační jizva byla na břiše a v pánevní oblasti, velice špatně se hojila. Michaela Švorcová na základě letitých znalostí účinnosti éterických olejů připravila vlastní recepturu hojivé masti. Již od počátku aplikace preparátu bylo na ránu radost pohledět. Zánětlivá ložiska mizela, jizva se krásně zacelovala.

Nový trend v oblasti antiage…?

Určite mnohí z vás zachytili nový trend v oblasti omladenia tváre a krku – tvárové cvičenie/ obličejová cvičení, (tvárová jóga, tvárová gymnastika, facialfitness.). Mnoho výrazov pre prirodzené omladenie pomocou cvičenia mimických svalov a masáží poteší najmä milovníkov, milovníčky prirodzenej krásy.

Zlatá aromka

Když se zamyslím, kdy jsem se poprvé setkala s bílo-‑zeleným obalem od pana Hadka, vrátím se asi tak patnáct let zpátky do doby, kdy byl můj první syn ještě školou nepovinné dítko. Tehdy býval často nemocný a mě už nebavilo do něj neustále „ládovat“ antibiotika, aniž bych viděla nějaký dlouhodobý výsledek. Tehdy jsem objednala ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT a začala syna zocelovat jinak. Po zhruba čtvrt roce se začaly dostavovat výsledky a syn přestal neustále pokuckávat, nudle od nosu zmizela, a i když ve školce děti padaly jak hrušky, synkův imunitní systém celkem úspěšně odolával. Začaly si toho všímat i paní učitelky. Cože jsem to s tím klukem udělala…?

Bambucké máslo pomáhá i miminkům

Ráda bych se s vámi podělila o radost z účinků bambuckého másla. V srpnu jsme do rodiny přivítali nového člena, narodil se nám druhý syn. Stejně jako u velkého procenta miminek i u našeho se objevila novorozenecká vyrážka a následně i seborea.

Dobrý den,

moc děkuji za milý dáreček dětem s názvem VIROSAN.