Facebook Twitter Karel Hadek na YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Karel Hadek radí

Aromaterapeutická poradna

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY V PORADNĚ

Vypadávání vlasů a Haarette Q Téma: Vlasy

OTÁZKA

Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku používám již delší dobu a ani na okamžik jsem nikdy nepomyslela něčím ji nahradit. Jen se chci podělit o poslední čerstvou zkušenost, která mě doslova šokovala. Intenzivní vypadávaní vlasů trápí jistě mnoho žen. Mě postihlo také. Nasadila jsem Váš krém Haarette Q – intenzivní kúru.

Vím, že léčba je vždy běh na dlouhou trať. Je až neuvěřitelné, s jakým výsledkem jsem se setkala již po 14 dnech. Považuji to za malý zázrak. Vím, že pro udržení dosaženého výsledku a další regeneraci budu alespoň 1× týdně vlasům dopřávat Haarette Q. Žádná jiná kosmetická nabídka se mu nevyrovná.

S pozdravem 

Marie H.

ODPOVĚĎ

Milá paní Marie,

děkuji Vám za Váš milý mail i Vámi vyslovenou pochvalu. Jak sama píšete, vím že HAARETTE Q je výborný preparát. Dokonce bych s troškou hořkosti v srdci napsal doslova dámský preparát, neboť díky svému složení působí při vlasových problémech tam, kde se jedná o zhoršenou látkovou výměnu ve vlasové pokožce a takto způsobené, ať již řídnutí vlasů, či jejich podstatně zhoršenou kvalitu. S hořkostí píši proto, že jsem jej vlastně v dobách, kdy mi silně začaly vypadávat vlasy, vyvíjel sám pro sebe. Bohužel moje vypadávání vlasů bylo dáno mojí genetickou výbavou a zde je, byť sebelepší výrobek, dle mého, předurčen k neúspěchu. Pravidelná a dlouhodobá aplikace HAARETTE Q i u mě vypadávání vlasů zbrzdila, ale nezastavila. Já jsem od něj žádal více, než bylo v jeho silách.

Problémy vlasové pokožky, na úrovni látkové výměny, jsou u žen daleko častější, lépe ovlivnitelné. Za ironii osudu považuji, že z preparátu, který byl vyvíjen jako pomoc pro muže, se nakonec stal, dá se říci, vyloženě dámský preparát.

A tak nezbývá než smutně pokukovat po pochvalných řádcích od žen a smířit se s „pánským“ osudem.

Váš Karel Hadek

ZOBRAZIT ODPOVĚĎ >>

Vypadávání vlasů Téma: Vlasy

OTÁZKA

Mám problém s vlasy, které mi padají a rychle se mastí. Po umytí si vždycky vyčešu chuchvalec vlasů. Už jsem vyzkoušela hodně výrobků, např. Capillan-B, ale i kopřivový odvar a nic mi nepomáhá. Proto Vás prosím o radu, jestli mi můžete doporučit něco na zhoustnutí a proti vypadávání vlasů.

Michaela B., Pelhřimov

ODPOVĚĎ

Asi Vás nepotěší moje konstatování, že nejste sama. Já jsem na tom téměř stejně. Rozdíl spočívá pouze v tom, že já již pomalu nemám co vyčesávat. Ale konec legrace. Rada, o kterou mne žádáte, je velmi obtížná a v žádném případě nelze předem zaručit, že pomoc bude úspěšná. Nechci se podrobně zabývat problémem vypadávání vlasů. Právě proto, že tento problém je velice těžko ovlivnitelný, plní neustále stránky novin a časopisů a zároveň i peněženky výrobců, kteří konečně objevili tentokrát zaručeně účinný prostředek. A dále již to znáte, včetně fotografií před a po použití. Většina toho, co zatím existuje nepomáhá vůbec. Některé preparáty jsou sice schopny zlepšit strukturu vlasů a zpomalit či zastavit vypadávání vlasů, ale jen náhodně způsobí „zázrak“ ve formě porostu nových vlasů nabývalé lysině. Mezi takovéto přípravky se řadí také vlasový regenerační balzám HAARETTE Q.

Mně samotnému pomohl relativně málo – zlepšil kvalitu vlasů a pozastavil jejich vypadávání. Je asi řízením osudu, že nové bujné vlasy, které jsem si přál, mi po něm k mé velké lítosti nenarostly, zatímco několik klientů a klientek v Německu mi po několika měsíční kúře radostně děkovalo za nové vlasy. Je taktéž nutné si uvědomit, že problémy s vlasovou pokožkou a vlasy samotnými nevznikají přes noc a proto je ani nelze ze dne naden odstranit (pokud lze vůbec).

Vlasový regenerační balzám HAARETTE Q se 2 - 4 krát týdně (zpočátku i častěji) večer masíruje po dobu asi 15 minut dopokožky hlavy a přes noc se nechá působit. Ráno balzám opláchneme dostatečným množstvím vlažné vody. Zlepšená kvalita vlasů se dostaví již v poměrně krátké době (14 až 30 dnů), pro trvalejší výsledky je třeba provádět ošetření pokožky formou dlouhodobé kúry. Její doba se pohybuje od jednohodo tří měsíců a v individuálních případech i podstatně déle. Účinnými látkami v tomto preparátu jsou vitamíny, speciální rostlinné výtažky a rostlinné oleje.

Karel Hadek

ZOBRAZIT ODPOVĚĎ >>

Vši Téma: Vlasy

OTÁZKA

Dobrý den pane Hadku,

znovu se obracím na Vás s dotazem a tentokrát ohledně možnosti preventivní ochrany proti vším. Má dcera před nedávnem nastoupila do mateřské školky. A jak o tom tématu mluvím s maminkami, velice často se vyskytne téma VŠI a nekonečný boj s nimi. Dokonce jedna z maminek aktualně již měsíc s nimi bojuje a to s celou rodinou. Na léčivou chemii již údajně vynaložily přes 2000 Kč a stále mají obavy, že nemají úplně vyhráno. Na Vašem portálu v poradně jsem toto téma nenašla a proto bych ráda věděla, jak si s těmito odpornými parazity může poradit aromaterapie. Hlavně, zdali s její pomocí je možné tomuto problému předejít.

Předem děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů a krásné jaro!!
S přatelským pozdravem, Angela Novikava

ODPOVĚĎ

Milá paní Angelo,

v Aromaterapii č. 4/2008 je o této problematice celý článek. Dotazů "Co s nimi?" se ale objevilo takové množství, že jsem se rozhodl využít starších zkušeností.

Začněme ale po pořádku. Když jsem byl s aromaterapií ještě v začátcích, jako by se potvrzovalo, že kdo neměl vši, do školy nejspíše ani nechodil. A tak jsem měl možnost se s tímto "darem" dětských kolektivů věcně seznámit (asi tak rok 1986). Humorné na celé záležitosti byly dvě zajímavosti.

Tou první prohlášení syna, že za to tentokrát ale opravdu nemůže. A to druhé?? Syn tenkrát přinesl ze školy leták, co s tím máme dělat. V drogerii zakoupit výrobek XY (jeho jméno si fakt již nepamatuji) a vetřít do vlasů. Tento leták obsahoval i ručně psanou poznámku, asi od paní učitelky: Bohužel na základě zkušeností musíme upozornit, že u vší se na tento preparát vytvořila rezistence, a asi nepomůže. A tak se nákup v drogerii neuskutečnil, tedy krom hřebene lidově zvaného všivák. Pár všeobecně známých informací ze života těchto parazitů jsem měl k dispozici, a tak jsem bleskově inventarizoval tehdy nevelké zásoby éterických olejů a začal míchat "atomovou bombu" na vši. Směs éteráčků byla celkem rychle hotova, a vznikla otázka jak účinnosti, tak aplikace. Olej jako nosič nešel použít, stékal by po hlavě. Sádlo či máslo by se též v průběhu odvšivování začalo rozpouštět, a tak nouze naučila housti nejen Dalibora, ale i mě.
Odnesla to, díky své vynikající lepkavosti a přilnavosti sklenice s medem. Do ní jsem směs éteráčků přidal. Problém byl éteráčky s medem smíchat. Šlo to mizerně. Pomohl mi elektrický mixér, zvládl to hravě. Nanesl jsem tuto bylinně vonící, sladkou pomstu do vlasů a vytvořil "medovou helmu". Aby nedošlo k "oslazení" celého bytu, udělal jsem na ošetřené hlavě fóliový zábal. Občas jsem zvídavě nakoukl pod zábal, co dělají vši, zda nemají pocit, že jsou v cukrárně, a nebudou se k medu dožadovat kávičky se šlehačkou. Nic se nedělo, na hlavě byl medový klid... Syn šel tehdy se zábalem i spát, ráno pak musel vstávat o trochu dříve. Hlavu jsme vlažnou vodou opláchli, a vši, jejichž životní funkce byly zrušeny, odtekly s odpadní vodou. Hnidy (vajíčka vší) jsme vyčesali pomocí všiváku a znova opláchli. Zde je třeba jisté opatrnosti. Vší vajíčka jsou velice malá, ani ne milimetr, a jsou přilepena jakýmsi vodovzdorným lepidlem. I proto ten speciální hřeben. Vlasy byly naprosto čisté. Syn šel do školy jako Rambo, prostě super frajer, vytahoval se, že je bez vší, kde to šlo. Jeho neočekávaná funkce reklamního média předčila všechna (neočekávaná) očekávání, a snad ani nepřeháním, když prohlásím, že on, pan Odvšivený, oslovil všechny pány a slečny neodvšivené.

Odpoledne to začalo. Telefon zvonil a zvonil, a tak jsem sliboval, míchal a prodával vešmi zestresovaným rodičům olejíček pro jejich vešmi zamořené dětí. Jen tak mimochodem, ve dvou blízkých obchodech se mi během odpoledne podařilo vykoupit všechen med. A tak přiznávám, že to byly vši, kdo mně i aromaterapii tehdy, v dosahu bydlišť takto postižených dětiček, pomohl udělat dobré jméno, a to bez ohledů na názory vědců z Ohia. Aromaterapie se plně osvědčila i u vší.
Poté jaksi vši dostaly dlouhodobé volno, byť občas tu a tam a někde, že ano, aby se nyní ve formě mnohých dotazů vrátily. A tak nezbylo, než jim zase věnovat něco "voňavé" pozornosti. Abych se přiznal, sám jsem milovníkem medu, a tak se s tou vší havětí o něj dělím jen z těžkým srdcem. Vyzkoušel jsem mnohé jiné možnosti, ale med je prostě i zde jednička mazlavá, lepivá a dobře přilnavá, a tak nezbývá než jej používat i nadále. V medu samotném je skryta i odpověď na otázku, zda máme nějaký preparát na vši. Odpověď je ano i ne?

Ne vždy je vhodné pro zákazníka vše vyrábět. Nákup a transport medu, výroba, obaly, rozesílání? To vše by preparát na vši značně prodražilo, a tak sem se rozhodl dát do nabídky jen směs éterických olejů PROAPINOL, kterou si zákazník v případě potřeby pořídí. Med je tak jako tak k mání téměř v každé domácnosti. A pokud ne, pak k sehnání v prvním supermarketu. Vyrobit si preparát v potřebném množství doma (dle délky vlasů), je pak již maličkost. "Aktivní med" získáme přidáním buď 15 ml do 250 ml medu, nebo 30 ml (celé lahvičky) do 500 ml medu.

Výhody takto vyrobeného preparátu jsou zřejmé. Kromě toho, že je cenově příznivý, spolehlivě likviduje vši i jejich zárodečná stadia. Pro člověka, včetně dětí, je naprosto netoxický. Lze ho tedy používat nejen pro školáky, ale i pro děti předškolního věku. Původní receptura Proapinolu byla později na základě poznatků ještě trochu vylepšena, ale to nemá vliv na skutečnost, že na takový preparát u vší nemůže vzniknout rezistence. A pokud by bylo třeba, preparát lze použít i v těhotenství či v době kojení. Jeho výhodou je, že vši zlikviduje naprosto spolehlivě během několika hodin. Netřeba ani žádných dalších šamponů, aktivátorů a já nevím, co kdo v této oblasti ještě vymyslel. Vzpomínám si, že mnozí jej sundávali již po 5 hodinách, a výsledek byl 100%.

Na škodu rozhodně nebude věnovat náležitou pozornost ručníkům, ložnímu prádlu apod., a vyprat je při teplotě kolem 60 °C. Za zmínku snad ještě stojí, že i následně je nezbytně nutná občasná preventivní kontrola hlavy, neboť ratolest si může přinést z dětského kolektivu další várku.

Na závěr snad ještě jedno humorné konstatování spokojeného uživatele: Škoda, že tento preparát není stejně účinný i na lidské parazity. V článku pak najdete i návod, jak PROAPINOL aplikovat. Bohužel mám obavy, že prevence dost dobře není možná, byť za zkoušku by stálo vetřít do vlasů přímo pár kapek PROAPINOLU. Možná že by vši odpudil. No a na závěr... Je mi líto Vaší známé, která za "lečebnou chemii" jež léčí jen peněženku výrobce, vyhodila přes 2000 Kč. To se s PROAPINOLEM stát nemůže.

Věřím, že Vám tato informace nejen postačí, ale i poslouží.
Přeji Vám hezký předjarní den.

Váš Karel Hadek

ZOBRAZIT ODPOVĚĎ >>

Šedivění Téma: Vlasy

OTÁZKA

Trápi ma to, že hoci som mladá, mam 32 rokov a som učitelka v Materskej škole, akosi moc šediviem. Čítala som váš článok o vitamíne B5 a neviem, či ho možem užívat, alebo čo bysom mala robiť, lebo ma v tých miestach, kde mám šediny, tak svrbí pokožka na hlave, že si vlasy v tých miestach vytrhávam. Bojím sa, že za chvílu budem mať tak postupne menej a menej vlasov.

Anna G., Tvrdoší

ODPOVĚĎ

Pokud se šedivějících vlasů týče, lze jen těžko něco doporučit (samozřejmě kromě barvení). Šedivění vlasů nemusí být totiž způsobeno pouze nedostatkem panthenolu (vitamínu B5), takže jeho nadměrným příjmem se tato situace nemusí zlepšit. Tento problém bych viděl jako geneticky podmíněný nebo způsobený nedokonalou látkovou výměnou Vašeho organismu. Velkou roli může také hrát i psychika. Zde můžeme těžko něco dělat, někdo začíná šedivět ve 20 letech, jiní se dožijí vysokého věku a jejich vlasy barvu nezmění.

Druhým problémem, o kterém se chcete něco dozvědět, je svědivost vlasové pokožky. I ta může mít několik různých důvodů. Nejčastěji bývá vyvolána používáním šamponů, které pokožku přesouší, narušujíjejí přirozené vlastnosti a způsobují svědění. Takto oslabená vlasová pokožka je pak náchylná i k onemocnění, například plísňového původu. Předpokládám, že by Vám mohl pomoci preparát LUPISAN.

Karel Hadek 

 
ZOBRAZIT ODPOVĚĎ >>

Pro Vaše problémy a dotazy je zde poradna Karla Hadka

Naleznete zde otázky a rady týkající se nejčastějších zdravotních a kosmetických problémů spolu s doporučením, který kosmetický prostředek z řady značky Karel Hadek je pro daný problém nejvhodnější a odkazy na související články v časopise Aromaterapie Karel Hadek.

Kontaktujete nás

Nenašli jste radu pro Váš problém? Napište na e-mail: poradna@karelhadek.eu

Každý všední den od 8 do 14 hodin můžete také využít telefonického servisu společnosti AROMATERAPIE Karel Hadek:

Pevná linka: +420 371 140 900 Vodafone: +420 777 618 398
O2: +420 722 458 765 T-Mobile: +420 731 336 475